Sprawdź zakres obowiązywania polisy Weź pod uwagę stosunek zakresu polisy do ceny Koszt ubezpieczenia OC…
Zalane auto – co zrobić w takiej sytuacji? Czy przysługuje Ci ubezpieczenie?
Samochody są drogie, dlatego warto chronić je przed szkodliwymi czynnikami. Do ich zniszczenia może doprowadzić m.in. zalanie – związane z powodzią, podtopieniami czy wjechaniem w głęboką kałużę. Co zrobić, gdy woda dostała się do silnika? Czy takie zdarzenia są uwzględnione w polisach AC?
- Zalane auto to spory problem. Objawem są m.in. niedziałające światła, wycieraczki, elektryczny szyby, centralny zamek czy wyświetlanie kontrolek ostrzegawczych.
- Auto po powodzi? Warto szukać oznak błota, wilgoci, zapachu stęchlizny i zniszczeń w elektryce.
- Odszkodowanie za zalane auto? Potrzebne będzie odpowiednie AC. Nie można go odpalać.
- Sprawdź spalanie swojego auta. Skorzystaj z naszego kalkulatora paliwa!
- Jak rozpoznać, że doszło do zalania samochodu?
- Zalany silnik — jak rozpoznać?
- Jak rozpoznać auto po powodzi?
- Co zrobić, gdy doszło do zalania auta?
- Zalany samochód a ubezpieczenie
- Jak uchronić samochód przed zalaniem?
Jak rozpoznać, że doszło do zalania samochodu?
Warto wiedzieć, że zalanie samochodu może spowodować problemy z działaniem systemów elektronicznych, w tym świateł, wycieraczek, elektrycznych szyb czy centralnego zamka. Czasami w autach po krótkotrwałym kontakcie z wodą na desce rozdzielczej wyświetlają się też kontrolki ostrzegawcze. To jednak nie wszystko. Jeśli woda dostanie się do układu rozruchowego, samochód może również nie odpalać.
O ile w przypadku własnego samochodu od razu zauważysz, że doszło do jego zalania, o tyle sytuacja może być trudniejsza w przypadku pojazdów z drugiej ręki. Takie auta często są naprawiane i ponownie przeznaczane do sprzedaży. W rzeczywistości wciąż mogą być jednak nie do końca sprawne, a niektóre usterki często wychodzą na jaw po kilku miesiącach od zakupu.
Zalany silnik — jak rozpoznać?
Objawy zalania silnika wodą to głównie jego zatrzymanie. Czasami jednak to dopiero uruchomienie mokrej jednostki napędowej może doprowadzić do jej zatarcia. Podobnie jest też z płynami eksploatacyjnymi. Po zalaniu dostaje się do nich woda, która w krótkiej perspektywie czasu nie jest szkodliwa – ale tylko wtedy, jeśli nie włączysz pojazdu.
Jak rozpoznać auto po powodzi?
Jeśli sprzedawca nie przygotował samochodu do ponownej sprzedaży w odpowiedni sposób, w jego wnętrzu wciąż może występować nieprzyjemny zapach wilgoci i pleśni. Czasami widoczne są nawet ślady błota w trudno dostępnych przestrzeniach. Objawy zalania będą zauważalne również przy stykach kostek elektrycznych. Po kontakcie z wodą zwykle są one zaśniedziałe, a niekiedy wciąż wilgotne. To może być duży problem. Warto więc zwrócić na to uwagę. Tym bardziej że kupując auto po powodzi, można narazić się na kosztowne naprawy.
Co zrobić, gdy doszło do zalania auta?
Jeśli doszło do zalania samochodu, pod żadnym pozorem nie można go odpalać. Dlaczego to takie ważne? Należy unikać takiego kroku zwłaszcza wtedy, gdy woda sięgnęła do wnętrza auta. W takim przypadku jedyną dobrą opcją jest wezwanie lawety. Specjaliści przetransportują pojazd w bezpieczne miejsce, gdzie następnie dojdzie do jego osuszenia. Transport niesprawnego auta jest zawarty w wielu pakietach assistance.
W takiej sytuacji dobrym pomysłem jest też skontaktowanie się z ubezpieczycielem (jeśli masz wykupione AC, które obejmuje tego rodzaju szkody). Specjalista poinstruuje, jaki wniosek złożyć oraz gdzie można wykonać naprawy, za które firma ubezpieczeniowa zwróci Ci pieniądze. Większość towarzystw wymaga, by szkodę zgłosić od razu po jej wystąpieniu (często limit wynosi 24 godziny).
Zalany samochód a ubezpieczenie
Aby uchronić się przed wysokimi kosztami naprawy po zalaniu samochodu lub uzyskać odszkodowanie za całkowitą kasację auta, trzeba wykupić ubezpieczenie AC. Takie polisy zwykle obejmują straty związane z opadami atmosferycznymi, a niekiedy również powodzią czy zatopieniem. Upewnij się, że Twoje ubezpieczenie pozwoli na uzyskanie środków w razie zalania. Sprawdź też wyłączenia od odpowiedzialności. Dla przykładu, w przypadku celowego wjechania w wysoką kałużę ubezpieczyciel prawdopodobnie odmówi Ci środków. Odszkodowania możesz nie uzyskać też wtedy, gdy uruchomisz auto po zalaniu. Warto więc o tym pamiętać, gdy auto miało kontakt z wodą.
Przeczytaj też: Ubezpieczenie samochodu – na co zwrócić uwagę?
Jak uchronić samochód przed zalaniem?
Jeśli mieszkasz na terenach zalewowych, obserwuj prognozy pogody. W przypadku silnego deszczu lepiej unikać parkowania auta w garażach podziemnych i w zagłębieniach. Warto wiedzieć, gdzie w okolicy gromadzi się najwięcej wody i omijać takie miejsca. Czasami lepiej pozostawić samochód na kilka dni z dala od domu, niż mierzyć się ze skutkami podtopień. Tym bardziej że woda może sprawić sporo szkód.
Nie należy też wjeżdżać w kałuże, które wyglądają na głębokie. W takim przypadku lepiej ominąć je poboczem lub wybrać inną drogę. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy Twoje auto ma niskie zawieszenie. W przypadku pojazdów terenowych problem ten zazwyczaj nie występuje.
Zalane auto może okazać się sporym problemem. Samochody nie lubią wody, która może wyrządzić spore szkody, zwłaszcza jeśli chodzi o elementy wnętrza pojazdu. Naprawa może okazać się kosztowna, dlatego warto za szybko włączać silnika, bo może okazać się, że odszkodowanie nie pokryje strat. To istotne zarówno w przypadku auta po powodzi, jak i zalaniu przez deszcz czy po wjechaniu w kałużę.
Zobacz też: