Jakie są różnice między badaniem technicznym i przeglądem okresowym? Przegląd samochodu - badanie techniczne, przegląd…
Wypożyczanie samochodu – na co uważać?
Nie masz własnego auta, ale chcesz wybrać się na przejażdżkę? Twój samochód jest aktualnie w naprawie, a potrzebujesz pojazdu, którym możesz dojechać do pracy czy odebrać dziecko ze szkoły? W takich sytuacjach najlepszym wyborem jest wypożyczenie auta. Na co zwrócić uwagę? Na co warto uważać przy wynajmie samochodów?
- Przed wynajmem samochodu — sprawdź opinie o wypożyczalni
- Zweryfikuj umowę najmu
- Ubezpieczenie samochodu na wynajem
- Na co zwrócić uwagę przy wypożyczaniu samochodu?
- Wynajem samochodu tylko dla doświadczonych kierowców
- Sprawdź, w jakich miastach działa wypożyczalnia
- Wyjazd wynajętym autem za granicę?
Popularny wynajem samochodu to wygodne rozwiązanie w różnych sytuacjach. Zanim jednak zdecydujesz się na skorzystanie z oferty wypożyczalni, zwróć uwagę na kilka kwestii. Pozwoli to na uniknięcie wielu nieprzyjemnych konsekwencji w późniejszym czasie.
Przed wynajmem samochodu — sprawdź opinie o wypożyczalni
W Polsce istnieją dziesiątki wypożyczalni samochodów. Przed wyborem jednej z nich warto sprawdzić nie tylko ceny i dostępność pojazdów, lecz także renomę firmy. Możesz to zrobić bez wychodzenia z domu, korzystając z platform z opiniami czy Google Maps. Dobrym pomysłem jest też kierowanie się poleceniami znajomych, którzy wcześniej wypożyczali samochód.
Weryfikując opinie o wypożyczalni, zmniejszysz ryzyko późniejszych problemów w trakcie najmu. W przypadku aut ma to duże znaczenie – ewentualne roszczenia mogą być kosztowne.
Zweryfikuj umowę najmu
Niezależnie od tego, czy decydujesz się na wynajem samochodu na dni, tydzień, miesiąc czy rok, dokładnie przeczytaj umowę. Znajdują się tam informacje o okresie najmu, zasadach korzystania z auta, postępowaniu w razie wypadku czy kosztach leżących po stronie użytkownika. Umowa może mieć nawet kilkadziesiąt stron, choć zwykle jest krótsza. Zapoznaj się z nią jeszcze przed podpisaniem. Jeśli boisz się, że przez to wizyta w wypożyczalni się przedłuży, poproś o przesłanie dokumentu wcześniej.
Ubezpieczenie samochodu na wynajem
Każde zarejestrowane auto w Polsce musi mieć ubezpieczenie OC. Upewnij się, że samochód ma taką polisę – w innym przypadku może czekać Cię niemiłe zaskoczenie w trakcie kontroli policyjnej. Sprawdź też inne formy ubezpieczeń oferowane przez samą wypożyczalnię aut. Często najlepszym wyborem jest wykupienie pełnego pakietu, dzięki któremu nie poniesiesz żadnych kosztów nawet wtedy, gdy zarysujesz lub wgnieciesz karoserię.
Na co zwrócić uwagę przy wypożyczaniu samochodu?
Warto zdecydować się na samochód na wynajem, który ma pełen pakiet ubezpieczeń, czyli:
- AC,
- OC,
- NNW,
- Assistance.
Sprawdź też stan techniczny auta jeszcze na terenie wypożyczalni. Warto również zrobić zdjęcia pojazdu. Dzięki temu łatwo udowodnisz, że ewentualne usterki znajdowały się tam już wcześniej i nie powstały z Twojej winy. Zadbaj też o spisanie protokołu, w którym znajdą się wszystkie uszkodzenia widoczne gołym okiem.
Wynajem samochodu tylko dla doświadczonych kierowców
Może się też zdarzyć, że wypożyczalnia będzie wymagała od Ciebie konkretnego stażu za kierownicą czy nawet wieku. W wielu firmach, aby samodzielnie wynająć pojazd, trzeba mieć skończone 21 lat i prawo jazdy od co najmniej roku. Co więcej, pożyczonym samochodem może jechać wyłącznie osoba uwzględniona w umowie.
Wynajmowany samochód ma mieć dodatkowego kierowcę? Jeśli chcesz udostępnić auto dodatkowemu kierowcy, musisz poinformować o tym wypożyczalnię, a w większości przypadków – dopłacić.
Przeczytaj też: Odbiór prawa jazdy 2023 – co musisz wiedzieć?
Sprawdź, w jakich miastach działa wypożyczalnia
Jeśli planujesz podróż po kraju i nie chcesz oddawać samochodu w tym samym mieście, w którym go wypożyczyłeś, sprawdź lokalizacje siedzib danej wypożyczalni. To szczególnie częste podczas wypożyczania aut na wakacje. Takie rozwiązanie jest możliwe w wielu popularnych sieciówkach, które są dostępne w co najmniej kilku województwach. Wówczas nie musisz wracać do punktu, z którego wyjechałeś. Zdarza się jednak, że opcja zwrotu pojazdu w innym mieście jest dodatkowo płatna.
Wyjazd wynajętym autem za granicę?
Wiele wypożyczalni uniemożliwia też wyjazd samochodem za granicę lub wymaga dodatkowej opłaty za taką wycieczkę. Auta na wynajem mają GPS, dlatego nie warto próbować oszukiwać – może to narazić Cię na duże koszty. Sprawdź w umowie, po jakim obszarze możesz poruszać się wynajętym pojazdem – najlepiej jeszcze przed jej podpisaniem.
Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi będziecie wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas wynajmu auta. Niezależnie od tego, czy pożyczasz pojazd z wypożyczalni na dzień, tydzień, miesiąc, czy inny okres — warto dobrze wczytać się w warunki umowy, wybrać odpowiedni pakiet ubezpieczeń i sprawdzić stan samochodu.
Zobacz też: