Z artykułu dowiesz się: Jakie są przyczyny wycieku płynu chłodniczego? Jak zdiagnozować wyciek płynu chłodniczego? W jaki…
Wyciek płynu hamulcowego – objawy, przyczyny, co robić?

Od sprawności układu hamulcowego w dużej mierze zależy wasze bezpieczeństwo na drodze. Uszkodzenia lub nieszczelność przewodów grożą utratą kontroli nad pojazdem. Takich sytuacji możecie jednak uniknąć. Przeczytajcie nasz artykuł i dowiedzcie się, dlaczego wyciek płynu hamulcowego jest poważnym problemem, jak rozpoznać jego objawy, jakie są przyczyny oraz co zrobić w przypadku jego wykrycia.
Z tego artykułu dowiecie się:
- Wyciek płynu hamulcowego – dlaczego to poważny problem?
- Wyciek płynu hamulcowego – objawy
- Najczęstsze przyczyny wycieku płynu hamulcowego
- Czy można jeździć z wyciekiem płynu hamulcowego?
- Jak samodzielnie sprawdzić poziom i szczelność układu hamulcowego?
- Co zrobić w przypadku wykrycia wycieku płynu hamulcowego?
- Ile kosztuje naprawa nieszczelnego układu hamulcowego?
- Jak zapobiegać wyciekom płynu hamulcowego w przyszłości?
By zapewnić sobie maksymalny poziom bezpieczeństwa, warto dbać o wszystkie systemy i podzespoły auta. Szeroki wybór ułatwiających to produktów znajdziecie na w kategorii z akcesoriami samochodowymi.
Wyciek płynu hamulcowego – dlaczego to poważny problem?
Bez odpowiedniego ciśnienia w układzie hamulcowym nie jest możliwe skuteczne zahamowanie pojazdu. Płyn hamulcowy jest odpowiedzialny za przeniesienie siły nacisku na zaciski hamulcowe lub cylinderki, a więc dociśnięcie klocków do tarczy hamulcowej lub szczęki do bębna. Jeśli dojdzie do jego ubytku, znacznie obniży się skuteczność hamowania. W ekstremalnych przypadkach może nawet dojść do całkowitej awarii układu hamulcowego.
Wyciek płynu hamulcowego – objawy
Pierwsze objawy wycieku płynu hamulcowego z tylnego koła bywają subtelne, więc część kierowców ich nie zauważa lub nawet ignoruje. Warto jednak zachować czujność, bo zbagatelizowanie sprawy może prowadzić do poważnych konsekwencji. Zaniepokoić powinny was przede wszystkim następujące symptomy:
- spadek poziomu płynu hamulcowego;
- miękki pedał hamulca;
- wyciek płynu;
- ściąganie pojazdu podczas hamowania (w przypadku wycieku w jednym przewodzie)
- zapalenie kontrolki hamulca.
Dbając o auto, zwróćcie uwagę nie tylko na stan techniczny, ale też wygląd. O ten drugi możecie zadbać korzystając z kosmetyków samochodowych Moje Auto.
Najczęstsze przyczyny wycieku płynu hamulcowego

Wyciek płynu hamulcowego z wysprzęglika może być wynikiem kilku różnych problemów. Do najczęstszych należy zużycie przewodów hamulcowych. Zwłaszcza elastyczne warianty podlegają naturalnemu zużyciu. Guma, z której są wykonane, może parcieć i pękać, co prowadzi do powstawania mikroszczelin. Możliwą przyczyna jest też korozja metalowych przewodów hamulcowych, z czasem prowadząca do ich uszkodzenia i w konsekwencji wycieku płynu. Źródeł wycieków należy też szukać w uszkodzeniu zacisków hamulcowych lub cylinderków oraz w nieszczelności w uszczelki pompy hamulcowej.
Czy można jeździć z wyciekiem płynu hamulcowego?
Pytanie często zadawane przez kierowców zauważających wyciek płynu hamulcowego to „czy można jechać?” Jazda z wyciekiem płynu hamulcowego ze zbiorniczka jest skrajnie niebezpieczna i absolutnie niewskazana. Nawet niewielka utrata płynu może doprowadzić do znacznego pogorszenia skuteczności hamulców, a to wiąże się już z podwyższonym ryzykiem wypadku. Jeśli więc zauważycie objawy wycieku płynu, nie wsiadajcie za kółko. Jeżeli zaś sytuacja spotka was w drodze, jak najszybciej zatrzymajcie pojazd w bezpiecznym miejscu i skontaktujcie się z serwisem.
Preparaty przydatne w konserwacji samochodu możecie zamówić na kategorii z chemią samochodową. Zadbajcie również o atmosferę w kabinie. Będzie to łatwiejsze z zapachami samochodowymi Moje Auto.
Jak samodzielnie sprawdzić poziom i szczelność układu hamulcowego?
Regularne sprawdzanie poziomu płynu hamulcowego jest prostą czynnością. Musicie przede wszystkim sprawdzić poziomu płynu. Otwórzcie zbiornik wyrównawczy płynu hamulcowego (najczęściej jest zlokalizowany przy silniku lub w pobliżu pedału hamulca). Jeśli poziom jest poniżej oznaczonej linii minimum, konieczne będzie uzupełnienie płynu i dalsza kontrola układu. Kolejny krok to kontrola stanu przewodów. Szczególnej uwagi wymagają miejsca narażone na uszkodzenia (np. przy kołach czy na podwoziu). Dokładnie obejrzyjcie też pojazd i podłoże pod nim, upewniając się, że nie pojawiły się plamy płynu hamulcowego (zwykle ma on jasnobrązowy lub słomkowy kolor).
Kontroli wymaga nie tylko płyn hamulcowy, ale też pozostałe płyny eksploatacyjne. O tym, jak wybrać i kiedy zmienić płyn do wspomagania kierownicy, dowiecie się z artykułu: Jaki płyn do wspomagania kierownicy wybrać i w jaki sposób go wymienić?
Co zrobić w przypadku wykrycia wycieku płynu hamulcowego?
Jeśli podejrzewacie wyciek płynu hamulcowego, jak najszybciej skontaktujcie się z mechanikiem. Naprawa układu hamulcowego powinna być przeprowadzona natychmiast. W zależności od miejsca wycieku, może ona obejmować wymianę przewodów hamulcowych, zacisków, cylinderków lub pompy hamulcowej.
Przy okazji naprawy warto zadbać też o wygląd auta. Pomogą wam w tym produkty do detailingu Moje Auto.
Ile kosztuje naprawa nieszczelnego układu hamulcowego?
Jak zablokować wyciek płynu hamulcowego? Zwykle jedynym rozwiązaniem jest wizyta w warsztacie. Koszt naprawy nieszczelnego układu hamulcowego różni w zależności od rodzaju usterki, lokalizacji warsztatu i modelu samochodu. Jeśli zauważycie wyciek płynu hamulcowego, koszt naprawy wyniesie 50 do 150 złotych za sztukę, a koszt robocizny wynosi zwykle od 50 do 100 złotych za wymianę. W przypadku sztywnych przewodów, wymagających demontażu wielu elementów, musicie zaś przygotować się na wydatek od 150 do 200 złotych za jeden przewód. Całościowy koszt naprawy zależy od rozległości awarii – w niektórych przypadkach wynosi nawet kilka tysięcy złotych.
Jak zapobiegać wyciekom płynu hamulcowego w przyszłości?
Wydatków w serwisie oraz ryzyka wypadku możecie uniknąć, zapobiegając wyciekom płynu hamulcowego. By tak się stało, warto przestrzegać kilku zasad. Największe znaczenie mają regularne przeglądy techniczne. Regularnie wymieniajcie też płyn hamulcowy. Z czasem traci on swoje właściwości, więc powinien więc być wymieniany co dwa lata. Ważna jest poza tym odpowiednia eksploatacja pojazdu. W miarę możliwości unikajcie jazdy po nierównych nawierzchniach, na których nietrudno o uszkodzenie przewodów i zacisków hamulcowych. Dbajcie też o odpowiednie ciśnienie w oponach (wpływa ono na równomierne zużycie elementów układu hamulcowego).
Zachowując ostrożność i regularne sprawdzając stan układu hamulcowego, możecie utrzymać swoje auto w dobrym stanie i zadbać o bezpieczeństwo na drodze. Nie warto więc lekceważyć niepokojących objawów. W razie ich wystąpienia, jak najszybciej skontaktujcie się z mechanikiem.
FAQ
Czy wyciek płynu hamulcowego jest groźny?
Tak, wyciek płynu hamulcowego jest bardzo niebezpieczny. Może prowadzić do spadku skuteczności hamowania, a w skrajnych przypadkach może całkowicie uniemożliwić zatrzymanie pojazdu.
Co może powodować wyciek płynu hamulcowego?
Najczęstszymi przyczynami wycieku płynu hamulcowego są zużycie przewodów hamulcowych, ich korozja, uszkodzenia zacisków hamulcowych lub cylinderków oraz nieszczelności w uszczelce pompy hamulcowej.
Co zrobić, gdy zauważycie wyciek płynu hamulcowego?
W przypadku wykrycia wycieku płynu hamulcowego należy jak najszybciej skontaktować się z mechanikiem. Jeśli wyciek zostanie zauważony w trakcie jazdy, powinniście zatrzymać samochód w bezpiecznym miejscu i wezwać pomoc drogową.