Jakie gadżety do aut warto kupić młodemu kierowcy? Podstawowy gadżet do samochodu – kabel do…
Woskowanie auta w zimie – wszystko, co musisz wiedzieć
Woskowanie to jeden z zabiegów, które pomagają zmniejszyć negatywny wpływ błota, wilgoci i soli drogowej na konstrukcję auta. Warto przeprowadzić go jeszcze przed nadejściem zimy. Na czym polega woskowanie samochodu? Dlaczego jest tak ważne?
- Woskowanie auta zimą to ważny zabieg, który zabezpiecza lakier przed negatywnym wpływem wody, soli drogowej i błota.
- Takie woskowanie auta na zimę można przeprowadzić w garażu, w warsztacie lub na myjni.
- By lakier był odpowiednio chroniony – konieczne będzie użycie odpowiedniego preparatu.
- Dowiedz się więcej, sprawdź, jak przygotować auto do zimy!
- Czym jest woskowanie samochodu?
- Potrzebne specjalne preparaty
- Woskowanie samochodu zimą – dlaczego warto?
- Jak przygotować samochód do woskowania na zimę?
- Jaki preparat do woskowania samochodu zimą wybrać?
- Woskowanie auta zimą na myjni
- Ile kosztuje woskowanie samochodu?
Czym jest woskowanie samochodu?
Woskowanie samochodu to zabieg, który pozwala na stworzenie cienkiej warstwy ochronnej na lakierze. Zabezpiecza ona karoserię przed działaniem wody i soli drogowej. Jest śliska, dzięki czemu ułatwia usuwanie zabrudzeń. Zapobiega też drobnym zarysowaniom, do których może dojść np. podczas odśnieżania samochodu. Wosk ma właściwości hydrofobowe, dlatego skutecznie izoluje karoserię od środowiska zewnętrznego. Z uwagi na to wszystko — woskowanie auta zimą to coś, co zdecydowanie warto pamiętać.
Potrzebne specjalne preparaty
Woskowanie przeprowadza się z wykorzystaniem specjalnych preparatów, które nakłada się na czystą powierzchnię auta. Po zaaplikowaniu muszą one wiązać się z lakierem, co w przypadku niektórych środków trwa nawet 24 godziny. Trwałość profesjonalnej powłoki wynosi od kilku tygodni do kilku miesięcy. Sprawdź, co będzie lepsze — wosk w płynie czy na sucho!
Woskowanie samochodu zimą – dlaczego warto?
Mycie i woskowanie auta zimą ma szczególne znaczenie. Zabezpieczają bowiem lakier i metalowe elementy pojazdu przed negatywnym wpływem wody, soli drogowej i błota. Fragmenty śniegu oblepiające podwozie i nadwozie powodują rozwój korozji – tworzą mokre środowisko, które sprzyja rdzewieniu. Warstwa wosku nie tylko izoluje lakier od niszczących go czynników zewnętrznych, lecz także sprawia, że śnieg i błoto same spływają z karoserii.
Najlepiej zaplanować woskowaniu auta na zimę jeszcze jesienią. Jeśli zastosujesz preparat wysokiej jakości, powinien on przetrwać cały sezon zimowy.
Jak przygotować samochód do woskowania na zimę?
Zastanawiasz się, jak przygotować samochód do woskowania w zimie? Na początku należy dokładnie go umyć. Nie wystarczy zwykłe opłukanie karoserii. Trzeba usunąć z niej także trudniejsze zabrudzenia jak np. pył z klocków hamulcowych czy ślady po owadach. Dobrym pomysłem jest zastosowanie profesjonalnych kosmetyków samochodowych, które są bezpieczne dla lakieru, a jednocześnie pozwalają na skuteczne pozbycie się brudu. Dopiero po takim przygotowaniu woskowanie auta w zimie nie będzie wiązać się z uszkodzeniami.
Jaki preparat do woskowania samochodu zimą wybrać?
Jak się okazuje, woskowanie samochodu zimą można przeprowadzić zarówno w warsztacie, jak i we własnym garażu. W drugim przypadku to po Twojej stronie leży konieczność wyboru odpowiedniego preparatu. Jaki preparat wybrać? Powinien on być trwały, bezpieczny dla lakieru, wygodny w aplikacji i wydajny. Dobrze sprawdzi się np. Moje Auto Szybki wosk syntetyczny, który chroni przed działaniem wilgoci i soli drogowej, a także promieniowania UV.
Wosk syntetyczny można zaaplikować zarówno na lakier, jak i szyby oraz elementy gumowe i plastikowe. Produkt ten jest łatwy w użyciu – wystarczy spryskać nim auto i rozetrzeć miękką ściereczką.
Dowiedz się więcej o rodzajach wosków samochodowych!
Woskowanie auta zimą na myjni
To oczywiście niejedyna opcja, bo woskowanie samochodu na zimę można przeprowadzić też na myjni – z użyciem preparatu znajdującego się w dystrybutorze. Wystarczy dokładnie wyczyścić samochód, a następnie nałożyć środek za pomocą pistoletu. Takie działanie ma jednak jedną dużą wadę. Taki wosk jest jednak dość nietrwały i może spłukać się już po kolejnym myciu. Lepszym wyborem jest zastosowanie profesjonalnych kosmetyków do detailingu lub odwiedzenie warsztatu samochodowego specjalizującego się w pielęgnacji lakieru.
Ile kosztuje woskowanie samochodu?
To, ile kosztuje woskowanie auta na zimę, zależy od wybranej metody pracy. W warsztacie zapłacisz za to około 200-300 zł. Jeśli zdecydujesz się na powłokę ceramiczną zamiast standardowego wosku, koszt wyniesie minimum 1500 zł. Tańszym rozwiązaniem będzie zastosowanie szybkiego środka syntetycznego. Taki preparat kosztuje kilkadziesiąt złotych i można zaaplikować go samodzielnie. Zabieg ten warto powtarzać nie tylko zimą, lecz także latem. Wosk chroni lakier również przed promieniowaniem UV i przyklejaniem się owadów.
Na woskowaniu nie warto oszczędzać – zwłaszcza w sezonie zimowym. Może ono uchronić Cię przed dużymi wydatkami związanymi z naprawą skorodowanych elementów.