Z artykułu dowiesz się: Jak zadbać o szyby samochodowe jesienią – zabezpieczyć je przed zabrudzeniami,…
Wilgoć w aucie: jak się jej pozbyć? Najlepsze sposoby na zawilgocone wnętrze samochodu
Wilgoć w samochodzie może pojawić się z wielu powodów. Za każdym razem jednak istnieje ryzyko negatywnych, długofalowych skutków nie tylko względem kondycji blacharskiej samego auta, ale i samopoczucia osób w nim przebywających. Dlatego najlepiej jest wprowadzić kilka prostych działań profilaktycznych, a ponadto nieco bardziej szczegółowo poznać problem, z którym trzeba się zmierzyć.
W tym artykule wyjaśniamy, gdzie szukać przyczyn wilgoci, czy można coś zrobić, aby zawczasu przeciwdziałać jej pojawianiu się. Podpowiemy, co zrobić, jeśli w aucie parują się szyby oraz kiedy warto użyć chemii, a w którym momencie udać się do mechanika.
Skąd bierze się wilgoć w aucie?
Przyczyn wilgoci może być wiele, ale ze względu na ich pochodzenie, można je podzielić na trzy grupy: wynikające z eksploatacji, błędów konstrukcyjnych oraz zaniedbań samego użytkownika pojazdu.
Najgorsze w usunięciu, lecz jednocześnie najłatwiejsze w diagnostyce są powody związane z nieprawidłowościami w konstrukcji. Może to być jakiś słaby punkt samochodu, źle wyliczony przez konstruktorów lub wyjątkowo podatny na degradację. Wtedy problem jest masowy i prędzej czy później dotyczy wszystkich posiadaczy danego modelu oraz rocznika samochodu. Sprawa jest zawsze znana w kręgach doświadczonych mechaników, dlatego warto pojechać z autem do dobrego specjalisty, który szybko zneutralizuje niedogodność.
Druga grupa to rzeczy niezwiązane bezpośrednio z wadami konstrukcyjnymi, ale z naturalnym procesem zużycia materiału. W tym przypadku mowa zazwyczaj o dwóch elementach: karoserii oraz wszelkich uszczelkach. Korozja blachy, a także fakt, że guma parcieje, wpływają na możliwości dostawania się wody do wnętrza kabiny. W tym przypadku jedyną radą jest wymiana starej uszczelki bądź wstawienie w skorodowane miejsce dobrze dobranej reperaturki.
Trzecią przyczyną są oczywiście ludzkie zaniedbania. Najpoważniejszym jest brak doglądania drożności kanałów odpływowych, pozwalających na skuteczne odprowadzanie nadmiaru wody na zewnątrz w deszczowe dni. Szczególnie wrażliwym miejscem jest to znajdujące się na podszybiu, gdzie zbierający się brud oraz liście mogą sprawić nie lada kłopoty. Do innych, równie złych praktyk, należy zaniedbanie wymiany filtra kabinowego i związane z tym nieszczelności, pozostawianie w aucie wielu zbędnych przedmiotów – np. ubrań, a także notoryczne zawilgocenie w okolicach dywaników. W wielu przypadkach jest to powiązane ze skrajnym brakiem dbałości o wnętrze pojazdu, szczególnie o tapicerkę i ogólny porządek w jej obrębie.
Co może powodować wilgoć w samochodzie?
Każda z powyższych grup powodów ma najczęściej swoją pierwotną przyczynę w niesprawności danego elementu lub jego podatności na tworzenie wilgoci w aucie. Miejsca, na które warto zwrócić baczną uwagę to:
- Podłoga, szczególnie w miejscach dywaników – zarówno po stronie pasażera, jak i kierowcy, a ponadto również dla tylnych rzędów siedzeń. Jeśli podłoga przegnije, woda dostaje się do auta wprost z zewnątrz.
- Bezramkowe drzwi – tutaj wina najczęściej leży po stronie źle dopasowanych uszczelek lub niedomykających się szyb. Wszelkie wyszczerbienia gumy również sprawiają, że pojawia się wilgoć w aucie.
- Obudowy lamp – to element niezwiązany z wnętrzem auta, ale również bardzo mocno podatny na wilgoć. Jeśli klosze rozszczelnią się, do środka dostaje się woda, która może spowodować wiele szkód w instalacji elektrycznej.
- Kanały odpływowe – zarówno zatkane, jak i po prostu źle działające, np. z powodu wady konstrukcyjnej auta.
- Szyberdach i dach w kabriolecie – to dość oczywista sprawa, że gdy jeden z tych elementów przestaje funkcjonować prawidłowo, najczęściej w obrębie uszczelek i łączeń, to woda ma lepszy dostęp do wnętrza kabiny.
To, które elementy mają wpływ na wilgoć w aucie, zależy głównie od typowych dla danej marki mankamentów. W autach japońskich jest to np. blacharka, o którą trzeba zadbać w pierwszej kolejności.
Jakie są najlepsze sposoby na pozbycie się wilgoci?
Nie istnieje jeden, dobry sposób na pozbycie się wilgoci. Należy pamiętać, że niektóre doraźne metody usuwają jedynie skutki, ale nie zmieniają nic w obrębie przyczyn. Przykładem mogą być pokrowce na samochody, które zabezpieczają co prawda pojazd przed opadami w trakcie postoju na dworze, ale nie zagwarantują sprawności uszczelek w momencie eksploatacji lub mycia. Tak samo działa pochłaniacz wilgoci do auta, nie rozwiązując sprawy u podstaw, a jedynie likwidując część konsekwencji.
Przede wszystkim walkę z wilgocią trzeba rozpocząć od porządnego przewietrzenia auta, oczyszczenia go z niepotrzebnych rzeczy i wymiany elementów, które zdążyły się zniszczyć. Dobrze jest odświeżyć tapicerkę, zmienić dywaniki, sprawdzić podłogę w bagażniku. Z podszybia trzeba usunąć zalegające liście. Uszczelki w drzwiach i szyberdachu można sprawdzić poprzez obfite polanie tych miejsc wodą, a celem sprawdzenia podłogi dobrze jest udać się do warsztatu i dokonać pełnej inspekcji blacharskiej – od podłogi, aż po drzwi i progi.
Preparaty, które pomogą ograniczyć wilgoć w samochodzie
Jednym z najbardziej uporczywych i trudnych w usunięciu kłopotów związanych z wilgocią, jest parowanie szyb w samochodzie. Aby temu zapobiec, można skorzystać ze specjalnego środka chemicznego, nakładanego bezpośrednio na powierzchnię szyb i lusterek. Jego działanie jest doceniane szczególnie zimą, podczas nagłych skoków temperatury czy w trakcie deszczu. Podobnym, lecz nieco mniej skutecznym rozwiązaniem na parujące szyby jest płyn do ich mycia z odpowiednimi składnikami. Przy okazji warto też wspomnieć, że oprócz płynów, dobrym rozwiązaniem są również pianki do mycia szyb. Ich właściwości związane są nie tylko z ochroną przed parowaniem, ale i pojawianiem się uporczywych smug.
Z wilgocią w samochodzie należy bezwzględnie walczyć. Może ona mieć nie tylko zły wpływ na samo auto, ale i zdrowie pasażerów oraz kierowcy poruszających się nim na co dzień. Można zacząć od porządków i wykorzystania specjalistycznej chemii, ale i tak najlepszym pomysłem jest eliminacja głębszych przyczyn, jeśli takowe występują. Znalezienie sposobu na wilgoć w aucie powinno stać się jedną z priorytetowych spraw najpóźniej w momencie, gdy po raz pierwszy zauważone zostanie, że dzieje się coś złego.