Każdy fan motoryzacji ucieszy się, gdy zaglądając pod maskę, ujrzy swój silnik w nienagannej czystości.…
Wazelina techniczna – jakie ma zastosowanie w motoryzacji?
Wazelina techniczna to dość gęsta, przeźroczysta substancja otrzymywana poprzez rafinację ropy naftowej. Stanowi mieszaninę węglowodorów parafinowych i znajduje szerokie zastosowanie w technice, zwłaszcza w motoryzacji. Tubkę wazeliny warto mieć w swoim warsztacie albo w niezbędniku samochodowym. Oto jej najpopularniejsze zastosowania.
Z poniższego artykułu dowiesz się:
- Co to jest wazelina, skąd się bierze i jakie ma właściwości;
- Jak wazelina wpływa na gumę;
- Jakie zastosowanie ma wazelina techniczna;
- Jakie produkty warto stosować zamiast wazeliny.
Czym jest wazelina techniczna?
Nazwa tego produktu pochodzi od amerykańskiej marki Vaseline, która w 1870 r. opatentowała tę substancję. Między wazeliną kosmetyczną a techniczną nie ma wiele różnic poza tym, że ta pierwsza jest oczyszczona – stąd jej jaśniejszy, często przeźroczysty kolor. Do zastosowań warsztatowych nie trzeba tak sterylnych środków. Wazelina techniczna może podrażniać skórę z powodu rozpuszczonych w niej zanieczyszczeń.
Jakie są rodzaje wazeliny technicznej?
Zależnie od składu wazelina techniczna może być też nisko lub wysokotopliwa (odpowiednio 35–45 °C lub 36–60 °C).
Generalnie na tym kończy się podział tej substancji. Wszelkie inne dopiski, np. określające zastosowanie albo bezkwasowość, są jedynie chwytem marketingowym.
Czy wazelina techniczna niszczy gumę?
Tak, wazelina jest agresywna wobec naturalnej gumy i prowadzi do jej rozkładu. To samo dotyczy wszystkich innych substancji ropopochodnych i olejów mineralnych – wszystkie one niszczą gumę naturalną. Musisz jednak wiedzieć, że obecnie większość uszczelek stosowanych w motoryzacji wykonanych jest z gumy sztucznej – chociaż posiada ona właściwości podobne do naturalnego kauczuku, to w rzeczywistości jest inną substancją. Większość tworzyw sztucznych stosowanych w motoryzacji jest w pewnym stopniu odporna na działanie olejów i produktów ropopochodnych. Dlatego np. wazelina nie uszkodzi uszczelniaczy silnika i układu napędowego albo paliwowego, gdyż są one olejoodporne.
Oczywiście, nie wszystkie elementy gumowe w aucie będą odporne na działanie oleju – np. przewody układu chłodniczego szybko ulegają rozkładowi na skutek działania produktów ropopochodnych. Jednak wazelina techniczna nie ma na nie tak szkodliwego działania, jak olej silnikowy. Można ją więc stosować celem ułatwienia montażu węży biegnących do chłodnicy lub silnika.
Tak samo wazelina techniczna nie powinna spowodować spustoszenia w przypadku uszczelek drzwi – pomoże zaś uniknąć problemu z ich przymarzaniem zimą. Rozwiązanie to jednak ma dość istotną wadę – wazelina techniczna nie wysycha i nie wsiąka w powierzchnię, więc przy wsiadaniu i wysiadaniu z auta można się nią pobrudzić. Poplamiona nią tapicerka samochodowa będzie z pewnością wymagała prania.
Jaki jest zamiennik dla wazeliny technicznej?
Istnieje kilka zamienników wazeliny technicznej o różnym przeznaczeniu. Wśród najpopularniejszych wymienić można:
Smar silikonowy
Jest to smar niebędący produktem ropopochodnym, jest więc bezpieczny dla tworzyw sztucznych, w tym gumy, a także dla skóry itd. Doskonale nadaje się do smarowania uszczelek w instalacji sanitarnej, a także gumowych elementów zawieszenia w pojazdach. Możesz go też użyć do zmniejszenia tarcia w mechanizmach pracujących pod niewielkim obciążeniem, np. w szyberdachu, siłownikach klapy i maski w aucie, elektrycznych lusterek itd.
Suchy smar w sprayu
To kolejny uniwersalny preparat do zabezpieczania powierzchni metalowych i tworzyw sztucznych. Charakterystyczną cechą tego produktu jest jego wysychanie po aplikacji, przy jednoczesnym zachowaniu właściwości zmniejszających tarcie. Możesz go stosować w miejscach, które są narażone np. na kontakt z ubraniami. Nadaje się do zabezpieczania łańcuchów rowerowych, zawiasów i zamków w drzwiach. Nie pozostawia zabrudzeń.
Preparat do konserwacji uszczelek
Zimą zainwestuj w dedykowany środek do konserwacji uszczelek, może być on aplikowany zarówno w sprayu jak i w sztyfcie. Jest bezpieczny dla gumy, nie brudzi, nie pozostawia tłustych śladów i skutecznie uchroni drzwi przed przymarzaniem.
Spray do konserwacji styków elektrycznych
Zamiast wazeliny do zabezpieczenia połączeń elektrycznych, np. klem w akumulatorze, możesz użyć dedykowanych preparatów do ochrony elementów przewodzących prąd. Aplikowane są w sprayu, co pozwoli Ci dotrzeć nimi do trudno dostępnych miejsc. Jest to idealne rozwiązanie do ochrony wtyczek przed śniedzeniem – złączy lamp samochodowych, wtyczek czujników umieszczonych w podwoziu (np. ABS) itd. Świetnie sprawdzi się w ochronie gniazda oświetlenia w przyczepce.
Smar dielektryczny
Podobnie jak wazelina jest izolatorem, jednak w odróżnieniu od niej ma wysoką temperaturę topnienia. Jest więc idealny do zabezpieczania połączeń elektrycznych w instalacjach.
Co można smarować wazeliną techniczną?
Oprócz doskonałych właściwości zmniejszania tarcia w mechanizmach pracujących pod niewielkim obciążeniem, wazelina idealnie nada się do zabezpieczenia klem w akumulatorze przed wilgocią, styków przewodów masowych do nadwozia i silnika oraz wtyczek świateł. Przede wszystkim wazelina techniczna nie przewodzi prądu, więc w tego rodzaju aplikacjach stosuj ją z umiarem.
Wazelina techniczna bezkwasowa sprawdzi się nie tylko w zastosowaniach motoryzacyjnych – warto mieć jej tubkę w domu do przesmarowania zawiasów w drzwiach albo zamkach, prowadnic szuflad itd. To przyjaciel każdego majsterkowicza i entuzjasty motoryzacji.