Techniki nabłyszczania samochodu - wosk „na mokro” i „na sucho”. Przed czym wosk chroni karoserię?…
W jaki sposób ochronić auto przed gradem? Ile kosztuje naprawa karoserii po gradobiciu?
W jaki sposób ochronić auto przed gradem – Z artykułu dowiesz się
- Jakie są skutki gradu
- Jak zabezpieczyć przed nim samochód
- Jakie są techniki i koszty naprawy wgnieceń
Nieposkromiony niszczyciel
Z gradem mamy do czynienia we wszystkich porach roku, zarówno ciepłym latem, jak też deszczową wiosną czy nawet nieco cieplejszą zimą. Są to mniejsze i większe bryłki lodu. Zdarza się też, że się łączą, tworząc gradzinę. Opadają na ziemię z ogromną siłą, uderzając zarówno o chodniki, elewacje budynków, dachy, jak też nasze samochody. Karoseria jest znacznie mniej odporna na takie uderzenia niż cegła czy beton. Nietrudno w takich sytuacjach o wgniecenia i zarysowania. Również szyby są narażone na zniszczenia. Przednia znajduje się pod kątem, tylna często również, co zwiększa ryzyko mocnego uderzenia w nią bryły lodu. Wszystko to powoduje, iż wiele aut po gradzie nie wygląda najlepiej, szczególnie, że kierowcy nie zawsze mają świadomość, że mogą swój czterokołowiec przed nim zabezpieczyć, niekoniecznie wjeżdżając nim do garażu.
Nadchodzi grad, …co robić?
Jeżeli masz garaż lub wiatę, rozwiązanie jest bardzo proste, szybko wstawiamy nasz samochód pod zadaszenie, tam jest bezpieczne. W przypadku braku takiej możliwości, warto jest mieć rozeznanie w lokalizacjach parkingów podziemnych lub zadaszonych. W razie konieczności zawsze możesz z nich skorzystać. Alternatywą dla tego najbezpieczniejszego rozwiązania jest plandeka, czyli duży kawałek materiału, który przykrywa całe auto. Przy jej wyborze należy kierować się jej wielkością, aby możliwe było zabezpieczenie całego samochodu. Niektóre w komplecie mają mocowania w postaci gumek lub haczyków, w innych sami musimy zadbać o mocowanie. Czy sama plandeka wystarczy? Przy dużym i silnym gradzie karoseria nawet tak zabezpieczonego samochodu może się uszkodzić. Pod nią warto jest umieścić miękką gąbkę, która będzie amortyzowała uderzenia.
Kiedy grad zaskoczy Cię w drodze
Nie wszystko można przewidzieć, pogody również. Czasami nawałnica dopada nas, gdy jedziemy autostradą czy drogą krajową. Będzie padał lub już pada mały grad. Czy jechać dalej? Masz ograniczoną widoczność, kawałki lodu uderzają w szyby i karoserię, nie inaczej jest ze spadającymi z drzew gałęziami. Nie jest bezpiecznie, dlatego w takiej sytuacji najlepiej jest się zatrzymać. Nigdy jednak nie zatrzymuj się w miejscach do tego niedozwolonych. Lepiej znajdź najbliższą trasę i tam pod dachem zostaw samochód, a sam poczekaj, aż przestanie padać i będziesz mógł kontynuować jazdę.
Lakier pod dodatkową ochroną
Pogoda potrafi nas zaskakiwać, pozostawiając na naszym samochodzie trwałe ślady. Już wiesz, co zrobić, kiedy nadchodzi grad, a Ty jesteś w domu lub w trasie. Równie ważna, jak wspomniana szybka i odpowiednia reakcja, jest pielęgnacja samochodu. Stosuj kosmetyki, które nie tylko czyszczą i nabłyszczają, ale też chronią lakier przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Dodatkowa warstwa ochronna nie zaszkodzi, a może tylko pomóc, szczególnie kiedy zaczyna padać grad, a Ty szukasz dla siebie i swojego auta schronienia. Woski syntetyczne czy balsamy do karoserii o wielokierunkowym działaniu w tej sytuacji spełnią swoją rolę. Ograniczają ryzyko uszkodzenia lakieru.
Niestety są zniszczenia
Nie masz garażu, nie okryłeś samochodu plandeką, nie skorzystałeś z zadaszonego parkingu, na autostradzie nie było w pobliżu stacji benzynowej, więc są szkody. Dostrzegasz na karoserii wgniecenia. To praca dla specjalisty. Najprostszą metodą usunięcia usterki jest prostowanie wgnieceń. Jeżeli nie decydujemy się dodatkowo na lakierowanie, to koszt takiej naprawy oscyluje wokół 200 zł, jednak dotyczy to naprawy tylko jednego wgniecenia. W przypadku większej ich ilości cena wzrasta. Naprawa jest jednak równoznaczna z cieńszą warstwą lakieru, bardziej narażoną na odpryśnięcia i pojawienie się korozji. Możesz jednak wybrać opcję z lakierowaniem. Najpierw prostowane są wgniecenia, po czym też renowację lakieru. Blacharze taki wariant proponują przede wszystkim przy wgnieceniach, które znajdują się przy krawędziach elementów blacharskich. Profesjonalna naprawa – prostowanie z lakierowaniem – może Cię kosztować od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy. Zawsze trzeba przeanalizować, czy taka duża inwestycja się opłaca.
Podsumowanie
- Grad to małe duże kule lodowe, które opadają na ziemię z dużą siłą, niszcząc karoserię i szyby samochodów, powodując przy tym wgniecenia, odpryśnięcia lakierów i ubytki w szybach
- Auto podczas gradu najlepiej umieścić pod dachem. Jeżeli nie masz takiej możliwości, okryj go plandeką z warstwą miękkiej pianki
- W trakcie jazdy znajdź najbliższą stację, gdzie będziesz mógł w bezpiecznych warunkach poczekać, aż grad minie
- Stosuj środki do czyszczenia samochodu, które dodatkowo tworzą warstwę ochronną na lakierze
- Najprostsza naprawa wgnieceń kosztuje od 200 zł. Jeżeli decydujesz się na prostowanie z lakierowaniem, zapłacisz od kilku do kilkunastu tysięcy