Co powoduje brzydki zapach w samochodzie? Nie ma jednej uniwersalnej przyczyny. Zapach w samochodzie zależy…
W jaki sposób bezpiecznie przewozić psa w samochodzie?
Jesteś kierowcą i właścicielem czworonożnego pupila, który często towarzyszy Ci podczas jazdy po mieście, jak też dalekich podróży. Jest pełnoprawnym członkiem Twojej rodziny i nie wyobrażasz sobie, aby nie pojechał z Tobą na wakacyjny wypoczynek czy też weekendowy biwak za miastem. Zależy Ci jednak, aby każda podróż była bezpieczna i przebiegła bez nieprzyjemnych niespodzianek. Przewożenie psa w samochodzie wymaga więc od Ciebie odpowiedniego przygotowania pojazdu do obecności w nim czworonożnego przyjaciela.
Zanim jednak wyruszysz z nim w dalszą podróż, musisz mieć pewność, że jest on przyzwyczajony do nietypowych dla niego warunków i będzie się dobrze zachowywał w aucie. Powinieneś już od małego oswajać go z zabezpieczeniami, które stosuje się do przewożenia psa w samochodzie. Ludzie zapinają pasy, a pies? Jak przewozić psa w samochodzie, bezpiecznie dla niego oraz innych podróżujących?
Bezpieczne przewożenie psa w samochodzie
Masz kilka opcji, jednak nie wszystkie sprawdzą się w przypadku wszystkich ras psów. Inaczej powinniśmy przewozić małego maltańczyka, a inaczej dużego owczarka niemieckiego. Możesz skorzystać ze specjalnych pasów dla psów. Są to regulowane szelki, pozwalające na przypięcie zwierzaka w dowolnej pozycji. Nie wszystkie psy jednak akceptują taką formę jazdy. Nie mają dużej swobody ruchu, co może wywołać u nich niepokój, tym samym u Ciebie również.
Alternatywą dla pasów jest mata wykonana z odpornego na zabrudzenia materiału, którą zakłada się na tylną kanapę, przyczepiając do zagłówków przednich i tylnych foteli. W tym przypadku jednak pozostawiamy psu za dużo swobody. Niejeden z pewnością to wykorzysta, przeszkadzając kierowcy i zachęcając go do zabawy.
Pozostaje jeszcze jedna opcja, najprostsza. Jest to siatka zabezpieczająca bagaż w samochodzie, która w tych konkretnych okolicznościach posłuży Ci do odgrodzenia przestrzeni dla Twojego pupila. To w szczególności dobre rozwiązanie dla właścicieli dużych ras, ale również bardzo dobrze sprawdzi się przy małych nieposkromionych pieskach z niespożytymi pokładami energii. Siatka odgradzająca do samochodu posłuży Ci do wyznaczenia strefy podróżowania czworonoga. Przewozimy go wtedy w przestrzeni bagażowej. Może swobodnie się poruszać i jednocześnie nie przeszkadza kierowcy w prowadzeniu pojazdu. Siatka zabezpieczająca bagaż w samochodzie zyskała więc kolejną bardzo praktyczną funkcję. Znajdziesz ją w ofercie Moje Auto.
Przewożenie psa w samochodzie – przepisy
W polskich przepisach ruchu drogowego nie znajdziesz sprecyzowanych zasad, jak przewozić psa w samochodzie. Nie oznacza to jednak, iż masz pełną swobodę oraz dowolność wyboru sposobu, jak będzie podróżował autem Twój pupil. W art. 60 pkt. 1 kodeksu drogowego czytamy, że psa należy przewozić w samochodzie w sposób bezpieczny i nie stwarzający zagrożenia dla innych podróżujących i osób znajdujących się poza pojazdem. Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi mandat w wysokości nawet 200 zł.
Przewożenie psa w samochodzie za granicę
Planujesz wyjazd za granicę i chcesz ze sobą zabrać swojego czworonoga? Musisz poznać ogólne zasady przewożenia zwierząt na terytorium Unii Europejskiej, które obowiązują od 1 stycznia 2012 roku. Pies musi posiadać mikroczip oraz być zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. Konieczny jest również paszport dla zwierzaka, który wystawia uprawniony lekarz weterynarii.
W jaki sposób przewozić psa w samochodzie za granicą? Podobnie jak w Polsce nie ma w tym zakresie wyraźnie sprecyzowanych przepisów. Trzeba zadbać o bezpieczeństwo psa, wszystkich osób przebywających w samochodzie i oczywiście poza nim. Możesz więc wykorzystać siatkę odgradzającą do samochodu, a w przypadku małego psa transporter, w którym jednak nie ma on wystarczająco dużej swobody ruchu. Pamiętaj o tym przy długich wycieczkach.
Przewożenie psa w samochodzie musi być bezpieczne dla Ciebie, pasażerów, Twojego pupila oraz innych uczestników ruchu. Zadbaj o jego komfort i wygodę, pamiętając jednak, że nie może on rozpraszać Cię podczas prowadzenia pojazdu.