Dbaj o dywaniki Myśląc o tym, jak przygotować samochód do zimy - warto dowiedzieć się,…
Jak przygotować umowę kupna–sprzedaży samochodu?
Podczas transakcji kupna-sprzedaży samochodu pokusa, aby zaoszczędzić jak najwięcej, jest niekiedy bardzo duża. Niestety najwięcej ryzykuje kupujący. To, w jaki sposób sporządzicie umowę, zależy przede wszystkim od Was. Nie zawsze obie strony decydują się na sporządzenie umowy. Nierzadko jest ona ustna, jednak warto zadbać o to, aby stworzyć odpowiedni dokument. Musi zawierać odpowiednie elementy, być czytelna i oczywiście uczciwa. Jak powinna wyglądać umowa kupna-sprzedaży samochodu? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
- Umowa kupna-sprzedaży auta — ustna czy pisemna?
- Co musi zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu?
- Przegląd techniczny pojazdu
- Umowa kupna sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem
- Co musi zawierać umowa sprzedaży auta w przypadku współwłaścicieli?
- Prosta umowa kupna sprzedaży samochodu
Umowa kupna-sprzedaży auta — ustna czy pisemna?
Z kodeksu cywilnego nie wynika bezpośrednio, jaka powinna być umowa kupna-sprzedaży samochodu. Nie ma więc wymogu, że musi mieć ona formę pisemną. Dobrze jest jednak mieć taki dokument. Może się okazać, że konieczne będzie jego przedłożenie w urzędzie skarbowym lub w wydziale komunikacji. Pisemna umowa kupna sprzedaży samochodu jest też niezbędna w przypadku przedsiębiorców. Stanowi ona dowód księgowy. Zakup pojazdu oznacza przeniesienie jego własności na kupującego. Sprzedawca ma obowiązek wydać kupującemu auto, a kupujący dokonać odpowiedniej opłaty.
Umowa kupna-sprzedaży samochodu to także zabezpieczenie dla kupującego. Zdarza się, że sprzedawca zataja podczas sprzedaży usterki lub prawdziwy stan licznika. Z prawa wynika, że w takiej sytuacji, ma on prawo żądać pokrycia strat.
Co musi zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu?
Umowa kupna sprzedaży samochodu musi mieć odpowiednią formę i zawierać wszystkie niezbędne dane. Należy ją sporządzić w dwóch egzemplarzach – dla sprzedającego i kupującego. Nie może na nich zabraknąć podpisu obu stron. Jakie dane zawiera poprawnie sporządzona umowa kupna-sprzedaży samochodu?
- Dane osób fizycznych: imię i nazwisko, pesel, numer dowodu osobistego lub paszportu, adres zameldowania lub zamieszkania,
- Dane osób prowadzających działalność gospodarczą: imię i nazwisko, pesel, numer dowodu osobistego lub paszportu, adres zameldowania lub zamieszkania, informacje o prowadzeniu działalności gospodarczej (nazwa i adres firmy), numer wpisu w Centralnej Informacji Działalności Gospodarczej lub w innym rejestrze,
- Forma rozliczenia transakcji i kwota transakcji,
- Dane pojazdu: marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, aktualny stan licznika,
- Data i miejsce zawarcia umowy,
- Podpisy obu stron.
Przegląd techniczny pojazdu
Umowa kupna-sprzedaży samochodu to nie jedyny ważny aspekt przy transakcji. W większości przypadków przed zakupem/sprzedażą przeprowadza się przegląd techniczny pojazdu. Koszty pokrywają obie strony lub jedna, w zależności od ustaleń. Kupujący powinien przy tej okazji sprawdzić numer VIN. Gdzie znaleźć numer VIN? Znajduje się ona na tabliczce znamionowej i w dowodzie rejestracyjnym. W obu miejscach musi być ten sam numer.
Sprzedawca jest również zobowiązany do wydania kupującemu kompletu dokumentów. Są to: dowód rejestracyjny, karta pojazdu i dowód zawarcia ubezpieczenia OC wraz z potwierdzeniem jego zapłaty.
Umowa kupna-sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem
Samochód może mieć jednak dwóch właścicieli. Czy w takim przypadku umowa kupna-sprzedaży samochodu wygląda inaczej? Czy konieczne jest dopełnienie dodatkowych formalności? Przede wszystkim wszyscy właściciele muszą wyrazić zgodę na sprzedaż pojazdu. Na umowie muszą znaleźć się ich podpisy i dane. W przeciwnym razie umowa-kupna sprzedaży auta jest jedynie dowodem sprzedaży udziału we współwłasności. Zapłatę przekazujemy jednemu współwłaścicielowi lub obu w równych połowach. Jest to uzależnione od ustaleń.
Co musi zawierać umowa sprzedaży auta w przypadku współwłaścicieli?
Wiemy już, że przygotowanie odpowiedniej umowy jest ważne. Jak wygląda umowa kupna-sprzedaży samochodu (współwłaściciel)?
- Dane kupującego i wszystkich współwłaścicieli: imiona i nazwiska, pesele, numery dowodów osobistych lub paszportów, adresy zameldowania lub zamieszkania. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą również informacje o prowadzeniu firmy, numer wpisu w Centralnej Informacji Działalności Gospodarczej
- Dane pojazdu: marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, aktualny stan licznika
- Forma rozliczenia transakcji i kwota transakcji
- Data i miejsce zawarcia umowy
- Podpisy obu stron, w tym wszystkich współwłaścicieli
Umowa kupna-sprzedaży auta przy współwłaścicielach nie różni się formą od umowy zawartej z jednym właścicielem. Zarówno w pierwszym, jak i też drugim przypadku mogą się na niej znaleźć dodatkowe informacje. Dotyczą one stanu technicznego pojazdu, miejsca przekazania samochodu, informacje o ewentualnych zaliczkach, dar przekazania pojazdu oraz dodatkowe elementy, które wchodzą w skład sprzedawanego pojazdu, np. komplet opon zimowych.
Prosta umowa-kupna sprzedaży samochodu
Wzory umów dostępne są na Internecie i każdy ma do nich łatwy dostęp. Możesz również zdecydować się na samodzielne jej sporządzenie. W tym celu skorzystaj z naszych powyższych wskazówek. Prosta umowa kupna sprzedaży auta zawiera tylko najważniejsze informacje – dane sprzedającego, kupującego i pojazdu. Nawet przygotowana w takiej formie jest zabezpieczeniem szczególnie dla kupującego.
Odpowiedzialność za ukryte wady spoczywa na sprzedającym. Kupujący w przypadku ich wystąpienia ma jednak obowiązek ich zgłoszenia najpóźniej miesiąc od ich wykrycia. Według kodeksu cywilnego rękojmia obejmuje rok, licząc od momentu zawarcia umowy kupna-sprzedaży auta. W takich okolicznościach kupujący może domagać się zwrotu części poniesionych kosztów na naprawę lub też pomniejszenia ceny. Nie ma obowiązku umieszczania na umowie informacji o rękojmię. Wielu sprzedawców chce się jednak zabezpieczyć przed ewentualnym roszczeniem praw. Jak wynika z przepisów, możliwe jest częściowe wyłączenie rękojmi. Nie wyklucz to jednak odpowiedzialności sprzedającego za specjalnie ukryte wady.
Podsumowanie
Co należy sprawdzić przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży auta?
- Kwotę zakupu pojazdu, czy jest ona taka sama, jaką płacisz
- Swoje dane osobowe, czy nie ma w nich jakichkolwiek błędów
- Wszystkie zapisy w umowie, również te „drobnym drukiem”
- Dokumenty potwierdzające cechy auta i jego stan techniczny
- Wszelkie zapisy o ewentualnym ograniczeniu odpowiedzialności sprzedawcy za wady pojazdu
- Zgodność numeru VIN w dowodzie rejestracyjnym i na tabliczce znamionowej
Umowa kupna sprzedaży samochodu to forma zabezpieczenia przede wszystkim dla kupującego. W wielu przypadkach jest ona niezbędna. W innych może uchronić Cię przed ewentualnymi stratami pieniędzy.
Zobacz też: