FCW (Forward Collision Warning) ostrzega przed kolizją, wykorzystując kamery do monitorowania odległości od pojazdów i…
Jak działa system TSR, czyli system rozpoznawania znaków drogowych?
Znaki drogowe mają ogromne znaczenie. To dzięki nim możliwa jest regulacja prędkości jazdy kierowców czy zachowań, które byłyby niebezpieczne na danym odcinku drogi. Z tego powodu w nowoczesnych autach coraz częściej stosuje się systemy, które ułatwiają użytkownikom pojazdów przestrzeganie zasad umieszczonych właśnie na znakach. Jak działa system TSR?
- System TSR to technologia rozpoznawania znaków drogowych, która informuje kierowcę o mijanych znakach i ograniczeniach prędkości.
- TSR wykorzystuje kamery i czasem GPS do rejestrowania znaków i wyświetlania ich na desce rozdzielczej lub ekranie.
- Niestety system nie jest w pełni dokładny, zwłaszcza w trudnych warunkach. Wspomaganie GPS-em zwiększa jego skuteczność.
- Interesujesz się bezpieczeństwem na drodze? Sprawdź, jak działa FCW, czyli system ostrzegania przed kolizją!
- Czym jest TSR, czyli system rozpoznawania znaków drogowych?
- Jak działa system TSR, czyli system rozpoznawania znaków drogowych?
- Czy systemy czytające znaki drogowe są niezawodne?
- System rozpoznawania znaków drogowych – cena
Na pewno nieraz zdarzyło Ci się przegapić znak drogowy. Takie oznaczenia zwykle są rozstawiane nawet co kilka kilometrów, a niekiedy również w słabo widocznych miejscach, więc można je z łatwością przegapić. Wtedy przez długi czas możesz nie wiedzieć, jaka jest maksymalna dopuszczalna prędkość na danym odcinku czy jakie są zakazane manewry. Z pomocą przychodzi system rozpoznawania znaków drogowych. Jak on działa?
Czym jest TSR, czyli system rozpoznawania znaków drogowych?
Przede wszystkim TSR, a więc system rozpoznawania znaków drogowych ma wychwytywać takie oznaczenia i informować o nich kierowcę. Pierwszy raz wprowadzono go w 2008 roku w aucie Vauxhall Insignia, jednak obecnie jest coraz częściej montowany również w pojazdach innych marek.
System czyta mijane znaki i wyświetla je na desce rozdzielczej za kierownicą. Dzięki temu nawet w sytuacji, gdy nie zauważysz oznaczenia zmiany dopuszczalnej prędkości czy zakazanego manewru, łatwo wrócisz do tej informacji. Sam system TSR przez rozpoznawanie znaków drogowych i ograniczeń prędkości przyczynia się do większego bezpieczeństwa na drogach.
Jak działa system TSR, czyli system rozpoznawania znaków drogowych?
Samo działanie TSR nie jest specjalnie skomplikowane. Najważniejsze jest to, że system rozpoznawania znaków drogowych wykorzystuje kamery umieszczone z przodu pojazdu. Rejestrują one informacje umieszczone na przydrożnych konstrukcjach i wyświetlają je na szybie HeadUp lub desce rozdzielczej. Miejsce, w którym pokazują się ikony znaków drogowych, zależy od modelu auta.
Przeczytaj też: Jak działa GPS i jak go skutecznie używać?
W nowszych samochodach system kamer wspomaga również nawigacja GPS. Wykorzystuje ona dane na temat zasad panujących na konkretnych odcinkach dróg zawarte w ogólnodostępnych bazach. Określa, gdzie obecnie znajduje się pojazd, i na tej podstawie informuje kierowcę o obowiązujących go ograniczeniach.
Ciekawostka! W niektórych modelach aut zmiana dopuszczalnej maksymalnej prędkości jest sygnalizowana również dźwiękiem. Ma to na celu zapewnić, że kierowca nie zagapi się i zwolni w odpowiednim momencie.
Czy systemy czytające znaki drogowe są niezawodne?
Mimo że system czytający znaki drogowe jest bez wątpienia bardzo wygodny, nie zwalnia on kierowcy z konieczności samodzielnego zwracania uwagi na takie oznaczenia. Stanowi pomoc w sytuacji, gdy nie zauważysz informacji na mijanym znaku – bo np. jesteś zajęty wykonywaniem manewru. Wówczas możesz zerknąć na ekran i sprawdzić, jakie zasady obowiązują na odcinku drogi, na którym aktualnie się znajdujesz.
Warto pamiętać, że systemy TSR bazujące wyłącznie na kamerach nie są w pełni dokładne. Wystarczy zabrudzenie obiektywu czy samego znaku (np. przykrycie go przez zalegający śnieg), by technologia nie była w stanie odczytać informacji. Wersja systemu TSR wspomagana GPS-em jest skuteczniejsza, ale trzeba pamiętać, że może ona nie mieć dostępu do aktualnych danych. To ważne np. na odcinkach, na których zaledwie kilka dni temu rozpoczęto prace budowlane. Najlepiej sprawdza się więc połączenie kamery i GPS.
System rozpoznawania znaków drogowych – cena
Czas więc przejść do kosztów. Wprawdzie systemy rozpoznawania znaków drogowych w wielu autach są montowane fabrycznie, ale w takich przypadkach zwykle trzeba dopłacić do rozszerzonego wyposażenia. Co jednak w sytuacji, gdy Twój pojazd jest starszy lub nie zdecydujesz się na ten dodatkowy element w trakcie zakupu w salonie? Wówczas możesz postawić na zewnętrzną kamerkę, która działa podobnie do fabrycznego systemu.
Jeśli chodzi o zewnętrznego asystenta rozpoznawania znaków drogowych, jego cena wynosi kilka tysięcy złotych. Kamerka montowana w kabinie pojazdu nie jest też tak dokładna, jak fabrycznie instalowana technologia. Zajmuje miejsce i wyświetla informacje na własnym ekranie, a nie na desce rozdzielczej. Jeśli jednak lubisz gadżety samochodowe i chcesz mieć dodatkowe wsparcie podczas jazdy, może być to dobra opcja.
System rozpoznawania znaków, czyli system TSR to bardzo ciekawe rozwiązanie. W końcu przekazuje informacje o znakach i ograniczeniach prędkości, co przyczynia się do większego bezpieczeństwa na drogach. Warto jednak pamiętać, że nie zwalnia to kierowców z bacznego obserwowania drogi i znaków drogowych podczas prowadzenia auta. Po więcej zapraszamy do naszych innych artykułów.
Zobacz też: