Używane jak nowe – czym najlepiej zadbać o wnętrze, nie tylko w pierwszym momencie po…
Jak korzystać z systemu Apple CarPlay i Android Auto?
W nowoczesnych samochodach stosuje się rozwiązania, które pozwalają na sparowanie smartfona z systemem audiowizualnym auta. Dzięki nim można słuchać muzyki, odbierać połączenia czy korzystać z aplikacji zainstalowanych na telefonie bezpośrednio na ekranie pojazdu. Jak działa Apple CarPlay i Android Auto?
- Apple CarPlay i Android Auto to przydatne systemy, które są świetnym sposobem na podniesienie komfortu podróży.
- Takie systemy umożliwiają wykonywanie i odbieranie połączeń, odtwarzanie muzyki, wyświetlanie map i wiele innych.
- Choć możliwe jest korzystanie z takich systemów offline, połączenie z internetem da znacznie więcej opcji.
- Zobacz inne sposoby na połączenie telefonu z samochodem!
- Co to jest Apple CarPlay?
- Apple CarPlay – jak włączyć?
- Co to jest Android Auto?
- Android Auto – jak połączyć smartfona?
- Android Auto czy Apple CarPlay?
- Zalety systemów Android Auto i Apple CarPlay
- Czy Apple CarPlay i Android Auto działa bez internetu?
- Co ze starszymi autami? Radio z Android Auto lub Apple CarPlay!
Co to jest Apple CarPlay?
Zacznijmy od wyjaśnienia, a więc co to jest Apple CarPlay? To technologia wprowadzona przez firmę Apple w 2014 roku. Jest ona skierowana do użytkowników sprzętu z systemem operacyjnym iOS – iPhone’ów i iPadów. Pozwala na sparowanie smartfona lub tabletu z komputerem pokładowym, dzięki czemu aplikacje wyświetlają się bezpośrednio na ekranie samochodu. Umożliwia to:
- wykonywanie i odbieranie połączeń,
- odtwarzanie muzyki,
- przeglądanie kalendarza,
- otrzymywanie przypomnień,
- wyświetlanie map,
- otrzymywanie powiadomień o SMS-ach.
Interfejs systemu CarPlay do złudzenia przypomina ten fabryczny dla danego auta, który jest widoczny np. przy korzystaniu z wbudowanej nawigacji samochodowej czy wybieraniu stacji radia.
Apple CarPlay – jak włączyć?
Chcesz wiedzieć, jak włączyć Apple CarPlay? Wystarczy połączyć smartfona z gniazdem USB w samochodzie i zaakceptować komunikat. Tak prosta operacja wystarczy, by sparować sprzęt z komputerem pokładowym. W nowszych autach stosuje się też rozwiązania bezprzewodowe. Wówczas smartfona można podłączyć też poprzez Bluetooth lub Wi-Fi. Jak widać instalacja CarPlay nie jest trudna.
Co to jest Android Auto?
Przede wszystkim system Android Auto to alternatywa dla systemu od Apple, stworzona z myślą o użytkownikach smartfonów z Androidem. Powstała ona w podobnym czasie co technologia od Apple, ale w Polsce jest stosowana od niedawna. Ma bardzo podobne funkcje, a dodatkowo pozwala na odczytywanie treści przychodzących SMS-ów. W przypadku systemu Apple kierowca otrzymuje jedynie powiadomienia o wiadomościach.
Uwaga! System Android Auto jest niedostępny dla starszych smartfonów. Możesz to sprawdzić, wpisując tę nazwę w oficjalnym sklepie Google Play. Jeśli aplikacja nie jest dostępna, da się pobrać ją z trzeciego źródła, ale takie rozwiązanie bywa ryzykowne.
Android Auto – jak połączyć smartfona?
Łączenie smartfona z komputerem pokładowym w systemie Android Auto jest trudniejsze w porównaniu z systemem Apple. W tym przypadku także musisz zastosować kabel USB, ale później konieczne jest przewinięcie i zaakceptowanie kilku zgód. Co więcej, niektóre aplikacje w tej technologii wyświetlają się w mniej przejrzysty sposób, a nawet uniemożliwiają wykonywanie wybranych operacji. W systemie Android nie można np. wprowadzać celu w nawigacji z poziomu telefonu – trzeba to zrobić na ekranie w pojeździe.
Część osób zastanawia się, czy Android Auto jest darmowy. Uspokajamy, nie trzeba płacić za ten system!
A jak dodać aplikacje do Android Auto? Wystarczy pobrać je na smartfona. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie pozycje z Google Play są kompatybilne z tym systemem. Na ekranie auta odtworzysz więc tylko niektóre z nich.
Przeczytaj też: Jak działa system infotainment w nowoczesnych samochodach?
Android Auto czy Apple CarPlay?
Wybór między tymi systemami zależy od tego, z jakiego telefonu korzystasz. Różnice w działaniu obu technologii są nieznaczne, dlatego nie ma sensu kupować smartfona kompatybilnego z konkretnym oprogramowaniem. Co ważne, w większości aut jest Android Auto i Apple CarPlay. Z technologii tych skorzystasz więc nawet wtedy, gdy masz inny model telefonu niż drugi użytkownik pojazdu.
Zalety systemów Android Auto i Apple CarPlay
Nowoczesne systemy audiowizualne kompatybilne ze smartfonami pozwalają m.in. na wybieranie celów podróży w aplikacji na telefonie, a także wyświetlanie trasy na większym ekranie w samochodzie. Co więcej, wiele z nich umożliwia też wydawanie komend głosowych. Dzięki nim możesz także kontynuować słuchanie tej samej muzyki z telefonu po uruchomieniu samochodu czy odczytywać SMS-y z użyciem syntezatora mowy.
Dzięki systemom od Apple i Google nie musisz dotykać smartfona w trakcie jazdy, a jednocześnie możesz bez problemu korzystać z zainstalowanych na nim aplikacji samochodowych. Ułatwia to używanie nawigacji, wybór własnej muzyki czy nawet uzyskiwanie informacji o fotoradarach w okolicy. To rozwiązania, które zwiększają bezpieczeństwo i wygodę prowadzenia.
Czy Apple CarPlay i Android Auto działa bez internetu?
Jak się okazuje tak, zarówno system Apple, jak i Android Auto działa bez internetu. Warto jednak pamiętać, że będziemy mogli korzystać tylko z części funkcji systemu. Można oczywiście odbierać połączenia. Można też korzystać z tego, co już pobraliśmy — np. mapy offline czy podcasty. Jeśli jednak chcemy w pełni korzystać z tych systemów i np. korzystać z nawigacji w czasie rzeczywistym — potrzebne będzie połączenie z internetem.
Co ze starszymi autami? Radio z Android Auto lub Apple CarPlay!
Jeśli Twoje auto jest nieco starsze i nie współpracuje z tymi systemami — jest na to rada. W końcu wymiana radia w samochodzie na takie, które te systemy obsługuje, jest możliwa. Oczywiście radio z Android Auto czy Apple CarPlay jest zwykle droższe niż to klasyczne. Sporo jednak rekompensuje dotykowy ekran. Zwłaszcza jeśli samochód nie był w coś takiego wcześniej wyposażony. Jaki jest koszt takiego radia? Ceny zaczynają się od kilkuset zł w przypadku bardziej podstawowych modeli.
Systemy samochodowe od Google i Apple to sposób na uprzyjemnienie podróży samochodem. Warto więc sprawdzić, czy auto jest w taki system wyposażone. Jeśli nie – być może dobrym pomysłem będzie kupno odpowiedniego radia, które taki system obsługuje.