Na początek zdefiniuję swoje granice kokpitu Oczywiście rozciąga się on od lewego do prawego słupka…
Sprzedaż samochodu – jak przygotować auto do sprzedaży?
W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się rynek wtórny samochodów. Kierowcy zdecydowanie bardziej wolą kupić używany samochód niż nowy prosto z salonu. Wbrew pozorom chodzi nie tylko o cenę, ale też znacznie większą dostępność, możliwość dostania pojazdu od ręki oraz wymiany go na inny nawet po roku użytkowania bez wyrzutów sumienia. Rozważasz sprzedaż samochodu? Przedstawiamy, jak przygotować auto do sprzedaży, by zwiększyć jego wartość.
- Przygotowanie samochodu do sprzedaży to nie tylko przygotowanie umowy,
- Czyszczenie auta zwiększa cenę, za którą możesz sprzedać swój pojazd,
- By odpowiednio zadbać o samochód przed sprzedażą, warto skorzystać z odpowiednich preparatów.
- Chcesz sprzedać auto drożej? Sprawdź, jak zrobić zdjęcia auta na sprzedaż!
- O czym warto pamiętać podczas sprzedaży swojego samochodu?
- Przygotowanie auta do sprzedaży – co obejmuje?
- Co możemy zrobić we własnym zakresie, aby uatrakcyjnić ofertę naszego samochodu?
- Czyszczenie auta do sprzedaży? Zadbaj o wnętrze
- Zadbaj o skórzaną tapicerkę
- Czyszczenie tapicerki materiałowej
- Sprzedaż samochodu? Wykonaj drobne naprawy
- Na czym nie wolno oszczędzać podczas przygotowania pojazdu do sprzedaży?
- Czyszczenie auta do sprzedaży — mycie karoserii
- Zadbaj o stan samochodu
- Jaki jest koszt przygotowania samochodu do sprzedaży?
- Ile możemy zyskać na kompleksowym przygotowaniu samochodu?
O czym warto pamiętać podczas sprzedaży swojego samochodu?
Podczas sprzedaży samochodu należy pamiętać o wielu istotnych rzeczach. Najważniejsze są niezbędne formalności oraz podjęcie odpowiednich kroków, aby nie płacić dalej składek ubezpieczenia OC.
Co jest potrzebne do sprzedaży samochodu? Do obowiązków sprzedającego należy:
- sporządzenie umowy kupna i sprzedaży samochodu,
- przekazanie nowemu właścicielowi dokumentów, potwierdzających zakup ubezpieczenia OC,
- zawiadomienie ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu,
- wyrejestrowanie samochodu w wydziale komunikacji.
Przygotowanie auta do sprzedaży – co obejmuje?
Poza typowo formalnymi aspektami, związanymi ze sprzedażą samochodu, należy pamiętać również o odpowiednim przygotowaniu auta do sprzedaży. O jakim przygotowaniu mowa? Mowa tu przede wszystkim o dokładnym posprzątaniu i wyczyszczeniu auta, które z pewnością przyczynią się do zwiększenia atrakcyjności Twojego pojazdu.
Zadbany samochód zrobi lepsze wrażenie na kupującym, a więc będziesz mógł wynegocjować znacznie większą cenę. Istotna jest także odpowiednia wycena auta – można to zrobić samemu lub udać się po radę do specjalisty. Sprzedaż samochodu nie jest łatwa, a wycena samochodu to bardzo istotna kwestia.
Co możemy zrobić we własnym zakresie, aby uatrakcyjnić ofertę naszego samochodu?
Sprzedaż samochodu wcale nie musi być trudna i czasochłonna, jeśli tylko dobrze się do niej przygotujesz. Istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić we własnym zakresie, aby uatrakcyjnić ofertę. Nie wymagają one wizyt u specjalistów, a co się z tym wiąże ponoszenia dodatkowych kosztów. Warto więc zadbać o czystość samochodu. Zarówno w środku, jak i na zewnątrz.
Czyszczenie auta do sprzedaży? Zadbaj o wnętrze
Potencjalni nabywcy Twojego pojazdu poza typowo technicznymi kwestiami, z pewnością zwrócą uwagę także na wygląd samochodu – zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Jak przygotować auto do sprzedaży? Zadbaj o czystość tapicerki, deski rozdzielczej i kanapy. Porządki warto rozpocząć od usunięcia największych śmieci zalegających w kabinie pasażerskiej oraz od odkurzenia. Szczególną uwagę zwróć na zakamarki w samochodzie. W celu posprzątania i odświeżenia auta możesz udać się na najbliższą stację benzynową i skorzystać tam z dostępnych urządzeń lub wykorzystać zwykły domowy odkurzacz.
Zadbaj o skórzaną tapicerkę
Twój samochód ma skórzaną tapicerkę? Przygotowanie samochodu do sprzedaży to także zadbanie o skórę. Będziesz potrzebować odpowiedniego preparatu do czyszczenia skóry. Czym wyczyścić tapicerkę skórzaną? Świetnie sprawdzi się do tego Preparat do konserwacji tapicerki skórzanej Moje Auto lub Mleczko Do Skóry Moje Auto Detailer. Po dokładnym umyciu skóry, dobrze będzie nanieść na nią specjalną odżywkę, która ją świetnie nawilży i dodatkowo zabezpieczy.
Przeczytaj też: Czyszczenie tapicerki skórzanej – [poradnik krok po kroku]
Czyszczenie tapicerki materiałowej
Masz tapicerkę materiałową? Dobrym pomysłem będzie pranie tapicerki materiałowej. Dzięki niemu wnętrze kabiny pasażerskiej będzie czyste, świeże i pachnące. Nie wiesz jakich produktów użyć? Przeczytaj nasz poradnik Produkty do prania tapicerki samochodowej – który wybrać?
Tapicerka to jednak nie wszystko. Czyszczenie auta do sprzedaży obejmuje też czyszczenie dywaników. W końcu kupujący z pewnością szybko zwrócą na nie uwagę.
Sprzedaż samochodu? Wykonaj drobne naprawy
We własnym zakresie możesz także dokonać drobnych i niedrogich napraw. O jakie naprawy chodzi? To m.in. wymiana żarówek i wypolerowanie reflektorów, uzupełnienie poziomu płynów eksploatacyjnych, wymiana wycieraczek, maskowanie drobnych zarysowań lakieru, czy ozonowanie samochodu.
Na czym nie wolno oszczędzać podczas przygotowania pojazdu do sprzedaży?
Wielu kierowców po podjęciu decyzji o sprzedaży samochodu, nie chce inwestować w niego dodatkowych pieniędzy. Jest to duży błąd, który uniemożliwi wynegocjowanie jak najlepszej ceny za samochód. Na czym więc nie wolno oszczędzać podczas przygotowania pojazdu do sprzedaży? Przede wszystkim na myciu i czyszczeniu karoserii samochodu. Bardzo istotne jest to, aby zadbać o jego nadwozie, ponieważ to właśnie na nie zwraca się uwagę w pierwszej kolejności.
Czyszczenie auta do sprzedaży — mycie karoserii
W celu zniwelowania widoczności zarysowań czy ognisk rdzy warto udać się na myjnię samoobsługową lub automatyczną, gdzie wykorzystywane są najbardziej profesjonalne preparaty samochodowe.
Jeśli zależy Ci na jak dokładniejszym wyczyszczeniu pojazdu, zawsze możesz zrobić to też ręcznie. W jaki sposób? W tym celu warto wyposażyć się w specjalistyczny szampon, miękką gąbkę i szmatkę z mikrofibry. Przydać się może także glinka do oczyszczenia lakieru, której właściwości pozwalają na usunięcie nawet najtrudniejszych zabrudzeń. Jeśli chodzi o plastikowe elementy nadwozia, świetnie sprawdzi się czernidło samochodowe, dzięki któremu w prosty sposób można odnowić np. plastikowe zderzaki czy opony.
Świetnym pomysłem będzie też polerowanie samochodu przed sprzedażą.
Zadbaj o stan samochodu
To na czym również nie można oszczędzać podczas przygotowywania samochodu do sprzedaży, to niezbędne naprawy i wymiana elementów eksploatacyjnych. Nikt nie kupi pojazdu, który, choć w minimalnym stopniu będzie niesprawny. Przed wystawieniem oferty, należy więc udać się do mechanika, który dokona odpowiednich napraw i wymian. Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się sprzedawać samochód z wadami, będziesz musiał liczyć się ze znacznie niższą ceną. Zdecydowanie bardziej opłacalnym wyborem będzie dokonanie napraw na własną rękę.
Jaki jest koszt przygotowania samochodu do sprzedaży?
Sprzedaż samochodu dla wielu osób może być wyzwaniem, zwłaszcza jeśli nie posiadają one dostatecznej ilości czasu. Jeśli nie masz czasu na samodzielne przygotowanie samochodu do sprzedaży, warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów, którzy oferują kompleksowe rozwiązania w tym zakresie.
Usługi tego typu ukierunkowane są na poprawę estetyki auta i jak najlepsze zniwelowanie wszelkich mankamentów. Niektóre firmy oferują również mycie silnika i usuwanie wgnieceń. Usługa kompleksowego przygotowania samochodu do sprzedaży to gwarancja nowego, lepszego wyglądu pojazdu, zwiększenia szansy na szybką sprzedaż pojazdu, podniesienia wartości rynkowej i poprawę wizerunku w oczach kupującego. Ile kosztuje takie przygotowanie samochodu do sprzedaży? W zależności od wybranego pakietu, ceny realizacji wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
Ile możemy zyskać na kompleksowym przygotowaniu samochodu?
Kompleksowe przygotowanie samochodu do sprzedaży to gwarancja podniesienia jego wartości. Zadbane i w pełni sprawne auto będziemy mogli sprzedać za znacznie większą cenę. To, ile dokładnie można na tym zyskać, w głównej mierze zależy od tego, jaki pakiet usług wybierzemy, ile zapłacimy za naprawy z własnej kieszeni oraz oczywiście od posiadanego modelu pojazdu i jego stanu technicznego. Trudno więc podać jednoznaczny zysk. Jedno jest pewne – nawet drobne i niedrogie poprawki, które można wykonać we własnym zakresie, działają na korzyść sprzedającego. Warto więc potraktować to jako inwestycję, a nie zbędny i dodatkowy wydatek.
Sprzedaż samochodu bywa trudna. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu auta do sprzedaży możemy ją znacznie ułatwić i przyspieszyć, a do tego podnieść cenę naszego pojazdu. Mamy nadzieję, że nasz artykuł okaże się przydatny. Więcej piszemy w innych wpisach na naszym blogu.