Jeżeli tak, to zapewne wiesz, co zrobić w takiej sytuacji należy zrobić. Jeżeli nie, to…
Samostart czyli awaryjny rozruch silnika spalinowego. Kiedy się przyda?
Zimą odpalanie samochodu może być wyzwaniem. Z tego powodu na rynku pojawiają się produkty typu samostart, które znacznie ułatwiają to zadanie. Do czego dokładnie służą takie preparaty, jak działają i jak poprawnie z nich korzystać?
- Samostart do silnika to preparat, który wspomaga rozruch silnika spalinowego w trudnych warunkach.
- Preparat należy psikać do wlotu powietrza, filtra, gaźnika lub kolektora ssącego.
- Warto pamiętać, żeby nie korzystać z awaryjnego rozruchu silnika codziennie, bo problemy z uruchamianiem silnika mogą wymagać diagnozy i naprawy silnika.
- Przeczytaj też: Uszczelniacz do silnika – jak samemu uszczelnić silnik?
- Czym jest samostart?
- Jak działa moto start?
- Samostart – gdzie psikać? Instrukcja
- W jakich pojazdach można zastosować moto start?
- Czy samostart szkodzi silnikowi?
- Czy samostart to zawsze dobra opcja?
Problem z odpaleniem auta może zepsuć cały poranek, a także narazić Cię na konsekwencje związane np. ze spóźnieniem do pracy. Z tego powodu warto mieć w swoim domu lub garażu preparat, który pozwoli szybko poradzić sobie z taką sytuacją.
Czym jest samostart?
Samostart do silnika to preparat w postaci aerozolu, którego używa się do wspomagania rozruchu silników spalinowych, który sprawdzi się zwłaszcza zimą. Jest niezastąpiony w trudnych warunkach, takich jak niskie temperatury, wysoka wilgotność czy problemy z układem paliwowym. Jest najczęściej używany w silnikach Diesla, ale można go stosować także w jednostkach benzynowych. Taki preparat przydaje się nie tylko w przypadku samochodów, ale także motocykli, kosiarek czy pił.
Jak działa moto start?
Moto start umożliwia awaryjny rozruch silnika, po to ten preparat został stworzony. Jak to działa? Przede wszystkim moto start zawiera łatwopalne substancje, takie jak np. eter (choć skład różni się w zależności od rodzaju produktu), które ułatwiają zapłon mieszanki paliwowej w cylindrach. Gdy preparat zostaje rozpylony do układu dolotowego, wspiera rozruch silnika. Działa nawet przy niesprzyjających warunkach, pomagając efektywniej spalić paliwo i uruchomić jednostkę napędową.
Współczesne preparaty do rozruchu silnika radzą sobie nawet w temperaturze do -50°C. Są więc doskonałym wyborem w mroźne dni, kiedy to najczęściej pojawiają się problemy z odpaleniem auta.
Samostart – gdzie psikać? Instrukcja
Większości preparatów typu moto start używa się w taki sam sposób. Poniżej znajdziesz przykładową instrukcję ich stosowania.
- Wstrząśnij opakowaniem – dzięki temu zawartość się wymiesza.
- Zaaplikuj preparat – psikaj nim przez 2-5 sekund. Gdzie psikać samostart? Do wlotu powietrza, filtra, gaźnika lub kolektora ssącego.
- Uruchom silnik – zrób to od razu po zaaplikowaniu preparatu.
- Jeśli samochód nie odpali, powtórz czynności.
Znaczenie ma też rodzaj silnika w aucie, w którym używasz Moto Startu. Diesel wymaga np. natychmiastowego uruchomienia bez czekania na rozgrzanie świec żarowych. Szczegółowe instrukcje zwykle znajdują się na opakowaniu produktu.
Samochód nie odpala – jak sobie poradzić z problemem?
W jakich pojazdach można zastosować moto start?
Moto start jest najczęściej stosowany do rozruchu samochodów osobowych, ale można wykorzystać go też w przypadku łodzi, aut ciężarowych i dostawczych, motocykli, kosiarek do trawy, a nawet maszyn rolniczych. Z takich preparatów zawsze należy korzystać zgodnie z zaleceniami producenta.
Wśród uniwersalnych moto startów można wyróżnić m.in. Moje Auto Samostart Silnika Moto Start. To preparat, który sprawdzi się zarówno w silnikach benzynowych, jak i Diesla.
Samostart do wszystkich rodzajów silników
Preparat działa bardzo szybko, pozwalając na poradzenie sobie z trudną sytuacją już w kilka minut. Jest też niezwykle wydajny – może wystarczyć na cały sezon zimowy.
Czy samostart szkodzi silnikowi?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy samostart szkodzi silnikowi. Nie trzeba się go obawiać, preparat jest w pełni bezpieczny dla wszystkich silników benzynowych, diesli, a także LPG czy CNG. Mało tego, preparat umożliwia przywrócenie mocy i kompresji silnika, a do tego zmniejszenie zużycia oleju czy redukcję głośnej pracy silnika. Z tego powodu warto mieć go pod ręką zwłaszcza w trudnych zimowych warunkach, by skorzystać z awaryjnego rozruchu silnika.
Czy samostart to zawsze dobra opcja?
Przede wszystkim Moto Start jako środek do awaryjnego rozruchu silnika spalinowego sprawdzi się przede wszystkim przy dużych mrozach, pozwalając na sprawne uruchomienie silnika. Można korzystać z niego wielokrotnie w sezonie zimowym, ale nie jest to rozwiązanie, którego powinno się używać codziennie (lepiej stawiać na nie tylko w razie konieczności). Dlaczego? Problemy z zapłonem mogą wskazywać na różnego rodzaju usterki, które trzeba niezwłocznie naprawić – zwłaszcza gdy pojawiają się też w nieco cieplejsze dni. Wówczas moto start jest tylko rozwiązaniem doraźnym, a prawdziwy problem leży głębiej i wymaga profesjonalnej ekspertyzy mechanika.
Zobacz jak działa Moje Auto Samostart Silnika Moto Start
Zobacz też:
- Jak uruchomić samochód z kabli? Instrukcja krok po kroku
- Przegrzanie silnika – poznaj objawy i skutki przegrzanego silnika samochodu.
- Jak mierzymy moment obrotowy i jaki ma on wpływ na przyspieszenie samochodu?