Z artykułu dowiesz się: Jakie są różnicę pomiędzy wypadkiem drogowym, a kolizją? Jak powinien zachować…
Jak zapobiegać rozładowywaniu się akumulatora?
Jest źródłem prądu, a bez niego samochód nie pojedzie. Akumulator jest niezbędny do uruchomienia silnika, później rolę dostawcy prądu przejmuje alternator. To czas, kiedy akumulator się ładuje, a zatem im dłużej jedziemy, tym jest on lepiej naładowany, co oznacza, że podczas jazdy na krótkich dystansach może być to niewystarczający czas, czego efektem jest rozładowany akumulator. Czy spotkała Cię już taka niemiła niespodzianka, np. o zimowym poranku, kiedy śpieszyłeś się do pracy?
Jeżeli tak, to zapewne wiesz, co zrobić w takiej sytuacji należy zrobić. Jeżeli nie, to powinieneś wiedzieć, jak ładować akumulator, a także jak zapobiegać jego rozładowaniu. Oto krótki poradnik, jak wygrać z przebiegłym losem.
Przyczyny rozładowywania się akumulatora
Dlaczego akumulator właściwie się rozładowuje? Czy jest tylko jedna przyczyna czy niesprawności w jego pracy mogą pojawić się z kilku powodów? Najczęściej wynika to z pracy urządzeń elektrycznych po wyjęciu kluczyka ze stacyjki. Kierowcy zazwyczaj zapominają wyłączyć świateł, rano okazuje się, że niestety uniemożliwi im to jazdę samochodem. Kluczowe jest również właściwe dobranie akumulatora do samochodu. Powinien mieć odpowiednie parametry, o których dowiesz się z instrukcji obsługi swojego auta.
Rozładowany akumulator to także problem pojawiający się przy jeździe na krótkich dystansach, czyli np. po mieście. Czas jego ładowania przez alternator jest niewystarczający, co powoduje, że po pewnym czasie odmawia nam współpracy. Nie bez znaczenia są też niskie temperatury na zewnątrz, z którymi mamy do czynienia późną jesienią i zimą. Ujemne temperatury powodują, że ilość dostępnej energii spada, a podczas uruchamiania pojazdu pojawia się większy opór. Należy zadbać o to, aby akumulator był przez cały czas naładowany.
Jak użytkować akumulatora?
Całkowite rozładowanie akumulatora ma wpływ na jego żywotność. Jeżeli często zdarza Ci się taka sytuacja, to musisz liczyć się z koniecznością jego wymiany znacznie wcześniej niż planowałeś. Aby tego uniknąć, powinieneś o niego odpowiednio dbać i przestrzegać kilku prostych zasad. Regularnie sprawdzaj napięcie akumulatora, które powinno być większe niż 12 V w stanie spoczynku, ale niższe niż 13 V, nie powinno przekraczać 14,5 V po uruchomieniu. W instrukcji obsługi akumulatora znajdziesz również informację o poziomie elektrolitów. Jeżeli jest zbyt niski, należy go podnieść, uzupełniają wodą destylowaną. Rozładowanie akumulatora zależy też od jego wieku, jeżeli ma ponad 6 lat, to ryzyko, że się rozładuje jest większe. W trakcie jazdy po mieście ogranicz używanie urządzeń pobierających prąd, daj szansę alternatorowi naładować akumulator. Pamiętaj o tym, aby przez zamknięciem auta, sprawdzić, czy wyłączyłeś wszystkie urządzenia elektryczne.
W jaki sposób ładować akumulator? Nie czekaj, aż się rozładuje całkowicie, kontroluj stan jego naładowania. Potrzebować będziesz ładowarki do akumulatora, którą znajdziesz w ofercie Moje Auto. Posłuży Ci zarówno do doładowania akumulatora, jak też uratuje Cię w sytuacji, kiedy samochód nie będzie chciał ruszyć z miejsca. W aucie warto jest mieć zawsze kable rozruchowe, dzięki którym będziesz mógł uporać się z problemem poza domem, a może nawet pomóc innym kierowcom, którym akumulator odmówił posłuszeństwa.
Rozładowany akumulator możesz odpalić przy pomocy kabli rozruchowych. Czerwony przewód należy podpiąć pod klemę dodatnią, natomiast czarny pod ujemną. Pamiętaj jednak o tym, że kable podłączamy najpierw do akumulatora sprawnego, a dopiero potem do rozładowanego. Teraz powinno się uruchomić pojazd, z którego pobierana będzie energia. Po kilku minutach akumulator zacznie działać.
Jazda na krótkich dystansach
Już wiesz, że jazda na krótkich dystansach nie najlepiej wpływa na stan naładowania Twojego akumulatora. Czas jego ładowania podczas jazdy jest za krótki, co powoduje, iż systematycznie obniża się jego moc. W konsekwencji nadchodzi taki moment, że nie jest w stanie już uruchomić pojazdu. Jak sprawdzić akumulator, czy jest naładowany czy konieczne jest jego doładowanie?
Sprawdź jego napięcie w stanie spoczynku, które najlepiej, kiedy wynosi 12,4-12,6 V. Jeżeli wartość jest niższa niż 12V, to oznacza, że jest on częściowo rozładowany. Mniej niż 10V to sygnał, że stan akumulatora w Twoim samochodzie nie jest najlepszy lub też koniecznie potrzebuje naładowania. Do sprawdzania akumulatora wykorzystaj prosty miernik. Bardzo praktyczny gadżet dla każdego kierowcy.
Nie pozwól się zaskoczyć! Zadbaj o akumulator w swoim samochodzie, kontroluj jego poziom naładowania, ładuj go regularnie, wykorzystując do tego specjalną ładowarkę. Przydadzą Ci się też kable rozruchowe na wypadek, gdybyś jednak zapomniał, że Twój akumulator potrzebuje Twojej uwagi.