Żarówki samochodowe - jakie wybrać - Z artykułu dowiesz się: Jakie są rodzaje żarówek samochodowych?…
Regeneracja reflektorów: jak zrobić to dobrze i w dobrej cenie?
Reflektory samochodowe to podzespoły, które odpowiadają za nasze bezpieczeństwo na drodze. Powinniśmy je utrzymywać w jak najlepszej kondycji. Gdy klosze zmatowieją, możemy przeprowadzić ich regenerację.
Regeneracja reflektorów – dlaczego warto?
Dobrze jest wyrobić w sobie nawyk regularnego sprawdzania świateł w samochodzie. Od ich prawidłowego działania zależy, czy w porę dostrzeżemy zagrożenie na drodze. Ponadto, dzięki poprawnie funkcjonującym lampom nasz samochód będzie widoczny dla innych uczestników ruchu.
Korzystanie ze świateł przez całą dobę jest w Polsce obowiązkowe. Jeśli reflektory nie spełniają swojego zadania, możemy otrzymać mandat lub auto może nie przejść badania technicznego.
Z wiekiem klosze lamp ulegają zużyciu. W związku ze swoim umiejscowieniem reflektory są bardziej narażone na uszkodzenia niż światła tylne. Lampy przednie są produkowane z tworzywa sztucznego, które z czasem matowieje pod wpływem warunków atmosferycznych, promieniowania UV czy mikrouszkodzeń.
Zużyty klosz sprawia, że reflektor traci swoje właściwości. Zaczyna gorzej oświetlać drogę, co negatywnie wpływa na bezpieczeństwo. Dodatkowo zmatowiałe przednie lampy po prostu źle wyglądają. Mogą kontrastować z zadbanym, nawoskowanym nadwoziem.
Jak przygotować lampy do regeneracji?
Dzięki regeneracji reflektory dadzą nam więcej światła, a pojazd pod względem wizualnym zyska kilka lat. Od czego zacząć?
Przede wszystkim reflektory należy wyczyścić i odtłuścić. Dlaczego? Inaczej podczas procesu regeneracji i polerowania lamp możemy je uszkodzić. Wszelkie drobiny kurzu, piasek i inny brud mogą spowodować, że porysujemy powierzchnię reflektorów.
Dobrym pomysłem będzie też umycie auta w całości, a przynajmniej fragmentów nadwozia, które znajdują się w bezpośredniej bliskości świateł przednich. W ten sposób unikniemy ryzyka związanego z przeniesieniem zanieczyszczeń na reflektory w trakcie regeneracji.
Jak prawidłowo umyć reflektory samochodowe? Możemy wykorzystać specjalny preparat, np. piankę do mycia szyb. Utrzymuje się ona na pionowych powierzchniach, usuwa tłuszcz, zabrudzenia, ale też pozostałości insektów. Do rozprowadzenia środka oraz wysuszenia lamp używamy ścierek z mikrofibry, które są delikatne, a przy tym nie pozostawią na kloszach smug.
Jakie kosmetyki i narzędzia przydadzą się w regeneracji reflektorów?
Jakie środki oraz akcesoria będą nam potrzebne do regeneracji lamp samochodowych? Na początek zaopatrzmy się we wspomniane preparaty do czyszczenia oraz ściereczki, dzięki temu regeneracja reflektorów będzie przebiegać sprawnie.
Ponadto, nasz zestaw do odnawiania lamp powinien zawierać taśmę, którą osłonimy fragmenty nadwozia wokół polerowanych lamp. Może to być papierowa taśma malarska. Nie może ona być zbyt mocna, żeby nie uszkodziła lakieru podczas ściągania. Zaopatrzmy się też w wiaderko na wodę.
Najważniejsze elementy kompletu są związane ze szlifowaniem i polerowaniem. Przede wszystkim, będziemy potrzebować papiery ścierne do ręcznego szlifowania na mokro. Przydadzą się papiery o różnej gradacji: 600, 800, 1200, 1500, 2000, 2500 oraz 3000.
Zaopatrzmy się w pastę polerską do reflektorów oraz polerkę, wiertarkę bądź wkrętarkę, czyli urządzenie, do którego możemy przymocować pad polerski z gąbką lub pianką. Szereg wymienionych wyżej preparatów i akcesoriów możemy znaleźć w gotowym zestawie do regeneracji reflektorów.
Jak odpowiednio konserwować lampy samochodowe?
Gdy mamy za sobą pierwszy etap przygotowawczy, czyli umycie lamp i karoserii dookoła nich, przystępujemy do maskowania. Oklejamy taśmą te części nadwozia, które znajdują się w najbliższym sąsiedztwie świateł. Możemy przykleić dwie warstwy taśmy jedna na drugą, żeby przypadkiem nie zarysować lakieru.
Moczymy papier ścierny i przystępujemy do szlifowania reflektorów. Zaczynamy od papieru o niższej gradacji, np. 800. Potem przechodzimy do wyższej. Jeśli reflektory nie są bardzo zmatowiałe, możemy od razu skorzystać z papieru o gradacji 1500 czy 2000.
Jak szlifujemy reflektory? Przede wszystkim pamiętamy, żeby nie wykonywać okrężnych ruchów. Naprzemiennie szlifujemy w pionie i poziomie. Na początku reflektory mogą być bardziej matowe, ale wraz z kolejnymi gradacjami będą coraz bardziej przejrzyste. W trakcie szlifowania lampy możemy co jakiś czas spryskiwać wodą.
Gdy zeszlifujemy równomiernie całą powierzchnię, możemy przystąpić do ostatniego etapu. Jak wypolerować lampy? Na reflektory nakładamy niewielką ilość pasty i włączamy polerkę lub wiertarkę.
Zachowajmy ostrożność, ponieważ tworzywo reflektorów jest delikatne. Trzymajmy się mniej więcej 800 obr./min. Po wstępnym polerowaniu możemy przetrzeć klosze ściereczką z mikrofibry. Znów nakładamy pastę polerską i zwiększamy nieco obroty. Pamiętajmy, że zbyt długie polerowanie jednego miejsca może nagrzać klosz i doprowadzić do jego uszkodzenia.
Po regeneracji odczekajmy, aż reflektory przestygną. Gdy już będą chłodne, na powrót możemy użyć preparatu zabezpieczającego, np. pianki do szyb.
Samodzielna regeneracja reflektorów nie jest droga i wymaga de facto tylko jednego narzędzia mechanicznego, pod postacią polerki bądź wiertarki. Cały zestaw kosmetyków i akcesoriów będzie nas kosztować kilkadziesiąt złotych. Po doprowadzeniu lamp do dobrego stanu, nie zapominajmy o ich regularnej kontroli. Więcej na temat świateł piszemy w artykule: Jakie żarówki samochodowe.