Czym jest glinka samochodowa? Glinka samochodowa to specjalnie zaprojektowana masa polerska zawierająca unikalne cząsteczki polerskie…
Przyciemnianie szyb – czy można i jak zrobić w 2023?
Przyciemniane szyby w niektórych samochodach są już w standardzie. Dotyczy to nowych, bardziej luksusowych pojazdów. Inni kierowcy decydują się na przyciemnianie szyb samochodowych po zakupie auta. Czy w każdym przypadku jest to jednak czynność dozwolona i całkowicie legalna? Przepisy bardzo wyraźnie wskazują na to, kiedy oklejanie szyb samochodowych jest możliwe, a kiedy grozi za to kara. Zanim zdecydujesz się na zmianę wizerunku swojego pojazdu, poznaj dotyczące tego przepisy. Oprócz aspektów wizualnych zawsze trzeba uwzględnić też bezpieczeństwo i komfort jazdy.
Przyciemnianie szyb – Z artykułu dowiesz się:
- Czy przyciemnianie szyb przednich jest legalne?
- Czy możesz dowolnie przyciemniać szyby tylne?
- Jak przyciemnić szyby?
Przyciemnianie szyb – przepisy prawne
Należy zacząć przede wszystkim od przepisów prawnych, do których każdy kierowca powinien się dostosować. W przeciwnym razie będzie zmuszony ponieść odpowiednie konsekwencje. Szyby pojazdu muszą charakteryzować się współczynnikiem przepuszczalności światła na poziomie nie mniejszym niż 70%. Warto jednak wiedzieć, że dotyczy to szyby przedniej i szyb przednich bocznych. Informacje na ten temat znajdziemy w § 8 ust. 5 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Wnioskować więc można, że przyciemniane szyby przednie mogą stanowić pretekst to wystawienia mandatu przez służby drogowe.
Prawo o ruchu drogowym a przyciemnianie szyb samochodowych
Istnieje jeszcze jedno źródło informacji prawnych, które wskazuje na konkretne zasady przyciemniania szyb. To art. 66 ust. 1 pkt 5 prawa o ruchu drogowym. Każdy pojazd dopuszczony do ruchu drogowego musi mieć taką budowę, aby m.in. zapewnić kierowcy dostateczną widoczność. Jeżeli nie widzimy drogi przed sobą lub mamy ograniczoną widoczność, trudno jest mówić o bezpieczeństwie na drodze. To kolejny dowód na to, że przyciemnianie szyb samochodowych nie jest działaniem, którego możemy się swobodnie podejmować.
Przyciemnianie szyb przednich
Czy zatem przyciemniane szyby przednie zawsze będą niezgodne z prawem? Jeżeli po zmianach będą miały przepuszczalność światła na poziomie nie mniejszym niż 70%, to nie musimy się niczego obawiać. To pozwala zapewnić kierowcy odpowiednią widoczność, jest więc kwestią bezpieczeństwa poruszania się po drodze. Oklejanie szyb samochodowych może skutkować 30% redukcją przenikania światła słonecznego do wnętrza pojazdu. To oznacza, że dodatkowe przyciemnienie może podczas kontroli drogowej wzbudzić zainteresowanie policji. Nierzadko zdarza się, że kierowca jest zmuszony do usunięcia folii.
Przyciemnianie szyb tylnych – pełna dowolność?
Wyżej wspomniane przepisy wskazują na ograniczenia tylko w przypadku szyb przednich. Czy zatem przyciemnianie szyb tylnych jest w pełni dozwolone i legalne? Okazuje się, że tak i kierowcy mogą przyciemnić je zgodnie z własnymi preferencjami. Zatem jeżeli chcesz przyciemnić szyby, skoncentruj się na tych tylnych. Auto z ciemniejszymi szybami prezentuje się naprawdę efektownie, dlatego wielu kierowców decyduje się na ten zabieg. Należy jednak wspomnieć o aspektach praktycznych. Przyciemniane szyby skuteczniej hamują przenikanie promieni słonecznych do wnętrza pojazdu. To z kolei skutkuje lepszym komfortem cieplnym, ponieważ środek się nie nagrzewa. Pasażerowie mają też dzięki temu więcej prywatności i nie są narażeni na wzrok innych kierowców, pasażerów i pieszych.
Jak przyciemnia się szyby?
Możesz to zrobić jednym z dwóch sposobów. Najczęściej kierowcy wybierają folię przyciemniającą. To rozwiązanie ekonomiczne, z możliwością indywidualnego wyboru barwy oraz stopnia zaciemnienia. Co więcej, folię przyciemniającą łatwo się demontuje, a więc jeżeli zechcesz wrócić do pierwotnego wyglądu samochodu, zrobisz to samodzielnie. Drugą opcją jest piecowe przyciemnianie szyb. Wersja znacznie droższa, ale przynosząca lepsze efekty. Na szybę nakłada się warstwę tlenków tytanu. Następnie wygrzewa się ją w wysokiej temperaturze. W ten sposób otrzymujemy fotochromiczną warstwę, o dużej trwałości.
Jak nie przyciemnienie, to może zacienienie?
Zależy Ci jedynie na ochronie przed słońcem, a niekoniecznie na poprawie wyglądu swojego auta. Przyciemnianie szyb nie będzie wiec koniecznie. W znacznie tańszy sposób i z pewnością zgodnie z prawem zmniejszysz dopływ promieni słonecznych do samochodu, stosując samochodowe osłony przeciwsłoneczne i uniwersalne. Nie ograniczają widoczności, montowane są na wygodne przyssawki, skutecznie chronią przed oślepiającym słońcem. Wnętrze samochodu się też mniej nagrzewa, co przekłada się na wyraźnie większy komfort jazdy.
Podsumowanie
- Przednie szyby samochodu muszą posiadać współczynnik przepuszczalności światła na poziomie nie mniejszym niż 70%.
- Pojazd dopuszczony do ruchu drogowego musi zapewnić kierowcy dostateczną widoczność
- Przyciemnianie szyb tylnych można wykonywać dowolnie, zgodnie z własnymi preferencjami. Nie ma żadnych ograniczeń w tym zakresie.
- Szyby przyciemnisz, stosując folię przyciemniającą lub poddając je procesowi piecowego przyciemniania
- Przed słońcem ochronę zapewnią Ci również specjalne osłony przeciwsłoneczne – rozwiązanie tanie i nieingerujące w strukturę i budowę samochodu