Z artykułu dowiesz się: Jakie są właściwości tapicerki welurowej i alcantara Jakie są etapy kompleksowego…
Preparat do prania tapicerki z odplamiaczem 2w1 – sposób użycia w 8 krokach
W jaki sposób zadbać o czystość, wygląd i świeżość tapicerki tkaninowej w samochodzie? Czym usunąć plamy na fotelu – po lodach, soku, ketchupie oraz inne uporczywe zabrudzenia z tapicerowanych elementów i dywaników?
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie są rodzaje tapicerek
- Które plamy najtrudniej jest usunąć
- Jak wybrać dobry środek do czyszczenia tapicerek samochodowych
- W jaki sposób prać tapicerkę
Rodzaje tapicerki samochodowej
Najczęściej spotykanym materiałem wykorzystywanym we wnętrzu samochodu jest alcantara, charakteryzująca się wysoką odpornością, wytrzymałością oraz łatwością w utrzymaniu czystości. Trwałość jej zapewnia unikalna budowa oraz produkcja z ultra drobnych mikrowłókien, 20 razy cieńszych od włosa, przy użyciu skomplikowanej technologii. Poliester nadaje jej siłę i trwałość, a poliuretan miękkość. Należy jednak pamiętać, że trwałość tego materiału uzyskamy tylko w przypadku systematycznej pielęgnacji tapicerki. Niewielkie zabrudzenia nie są zagrożeniem dla tego materiału – pod warunkiem, jeśli szybko zostaną z niej usunięte. Możemy również spotkać się z tapicerką welurową, która jest trudniejsza w utrzymaniu czystości, aczkolwiek systematyczna pielęgnacja zapewni nam komfort podczas eksploatacji.
Najtrudniejsze plamy
Niezależnie od tego, czy spędzamy w samochodzie dużo czy mało czasu, istnieje duże ryzyko pojawienia się trudnych do usunięcia plam. Zdarza się, że w pośpiechu jemy w aucie lunch czy pijemy poranną kawę. Kiedy podróżujemy z dziećmi, na tapicerce pozostać mogą ślady po sokach i słodkich przekąskach. Pozostawiając je na dłużej i nie usuwając od razu, narażamy samych siebie na ciężką pracę związaną z ich usunięciem. Najtrudniejsze plamy to te po czerwonych sosach, ketchupie i sokach. Równie uciążliwe są plamy tłuste, np. z masła czy margaryny. Nie tak łatwo jest im zapobiec, dlatego warto jest być dobrze przygotowanym i mieć przy sobie odpowiedni preparat. Powinien być bezpieczny dla tkanin, aby ich nie uszkodzić i pomimo usunięcia plam, nie pozostawić trwałych odbarwień i innych uszkodzeń. Taka tapicerka nie prezentuje się najlepiej, co przekłada się na nieestetyczny wygląd wnętrza samochodu.
Jak wybrać płyn do prania tapicerek?
Musisz przede wszystkim uwzględnić rodzaj tkaniny. Do skóry i materiałowych siedzeń nie użyjemy tego samego produktu. Kolejna istotna cecha to jego skład, to dzięki niemu preparat wyróżniać się będzie skoncentrowanym działaniem. Płyn do prania tapicerek nie może odbarwiać ich koloru, dlatego bardzo często zaleca się wykonanie testu na niewielkiej powierzchni w mało widocznym miejscu. Dzięki temu masz pewność, iż płyn jest bezpieczny dla materiału i nie pozostawi na nim nieestetycznych odbarwień. Jednocześnie musi być silny w działaniu. Miej na uwadze, że na tapicerce pojawią się plamy po sosach, sokach, ketchupie i tłustych produktach. Słaby środek nie poradzi sobie z tak trudnymi zabrudzeniami.
W ofercie Moje Auto znajdziesz płyn do czyszczenia tapicerek 2w1, przystosowany jest do usuwania trudnych zabrudzeń. Cechuje się działaniem dwukierunkowym – czyści i odplamia tkaniny. Dodatkowo, neutralizuje nieprzyjemne zapachy, wywołane głębszym wniknięciem plam w materiał. Dlatego polecany jest również w przypadku osób palących papierosy czy podróżujących z czworonożnym przyjacielem.
Pielęgnacja tapicerki przy pomocy preparatu do czyszczenia tapicerki Moje Auto TAPICERKA 2w1 – krok po kroku.
Płyn do prania tapicerek 2w1 można używać do czyszczenia całej tapicerki, jak też usuwania pojedynczych plam, np. po soku wiśniowym czy ketchupie. Używać go możesz również do materiałowych dywaników. Nie należy go jednak stosować do tapicerki skórzanej. Jego zaletą jest łatwa aplikacja i duża wydajność. Wnika głęboko we włókna, usuwają nawet zaschnięte plamy. Każdy produkt należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Jak więc bezpiecznie używać płynu do czyszczenia tapicerki od Moje Auto?
KROK 1: Przed zastosowaniem preparatu należy pamiętać, aby wypróbować jego działanie na małej, niewidocznej powierzchni. Jest to bardzo ważne, ponieważ sprawdzamy czy środek czyszczący nie wpłynie negatywnie na materiał, między innymi na trwałość kolorów.
KROK2: Bardzo ważne jest to, aby przed rozpoczęciem procesu czyszczenia i prania, odkurzyć tapicerkę i usunąć elementy stałe.
KROK3: Proces prania rozpoczynamy od otwarcia opakowania, przekręcając zawór dozujący na „ON.” Musimy pamiętać, że nie naciskamy dyszy dozującej przed wykonaniem tej czynności, gdyż może spowodować to wzrost ciśnienia w systemie dozującym, a tym samym podczas przekręcenia zaworu na „ON” samoczynne uwolnienie się cieczy.
KROK 4: Następnie preparat nanosimy na czyszczoną powierzchnię z odległości około 20cm. Musimy pamiętać o zachowaniu tej odległości, gdyż dozowanie preparatu zbyt blisko powierzchni może spowodować nadmierne przemoczenie jej, a zbyt duża odległość niekontrolowane dozowanie produktu na inne elementy samochodu. Proces rozpoczynamy od dozowania preparatu na miejsca szczególnie narażone na zabrudzenia – plamy, zacieki, jeśli występują na czyszczonej powierzchni. Dzięki temu preparat będzie miał dłuższy czas ekspozycji a substancje aktywne będą mogły skutecznie rozpuścić wszelkie zabrudzenia.
Druga połowa meczu o czystość
KROK 5: Następnie dozujemy preparat na pozostałą jej część. Musimy pamiętać, aby preparat był równomiernie naniesiony na materiał. Zagwarantuje to nam najwyższą skuteczność działania preparatu i zapobiegniemy w ten sposób powstawania nieestetycznych zacieków.
KROK 6: Pozostawiamy preparat na powierzchni na czas około 10-ciu sekund, aby umożliwić reakcję preparatu z zabrudzoną powierzchnią. W przypadku silnych zabrudzeń możemy ten czas wydłużyć nawet do 60 sekund. Preparat zawiera w składzie innowacyjne substancje, które doskonale rozpuszczają zabrudzenia oraz zapobiegają re-depozycji brudu. Nowoczesne dodatki zwilżające są w stanie wniknąć i rozpuścić nawet ciężkie nierozpuszczalne w wodzie zabrudzenia, a tym samym nie wpłynąć negatywnie na materiał np. osłabienie jego struktury.
Moje Auto Tapicerka 2w1 posiada wygodną formę dozowania – aktywną pianę, która zwiększa jego skuteczność, a tym samym zapobiega nadmiernemu namoczeniu powierzchni oraz wnikaniu w jej głębsze warstwy. W celu zwiększenia skuteczności preparatu możemy użyć lekko wilgotnej gąbki o dużych porach, szmatki lub szczotki. Pozwoli nam to na równomierne rozprowadzenie produktu oraz wniknięcie w zabrudzenie. Należy pamiętać, aby materiały, którymi będziemy czyścić powierzchnię tapicerki, nie były ostre i twarde, aby nie uszkodzić mechanicznie powierzchni.
KROK 7: Materiał, którym czyścimy powierzchnię, spłukujemy w czystej wodzie. Czynność tą powtarzamy w miarę potrzeby. Dzięki tej czynności zbieramy rozpuszczone przez preparat zabrudzenia i usuwamy je z powierzchni. Pominięcie tego etapu, spowodowałoby, iż rozpuszczony brud mógłby pozostać na czyszczonej powierzchni lub wniknąć w głąb materiału. Objawiałoby się to powstawaniem zacieków oraz ciemniejszych przebarwień.
KROK 8: Następnie pozostawiamy powierzchnię czyszczonej tapicerki, aby wilgoć odparowała.
Preparat „Tapicerka 2 w 1” jest skutecznym preparatem czyszczącym, posiadającym w składzie unikalne składniki odpowiedzialne za ożywienie i pogłębienie naturalnego koloru materiału, neutralizacji nieprzyjemnych zapachów, w tym dymu papierosowego oraz pochodzącego od zwierząt. Produkt posiada również składniki zabezpieczające materiał przed re-depozycją zabrudzeń, dzięki czemu powierzchnia jest dłużej czysta i estetyczna.
Warto pamiętać…
Aby zachować estetyczny wygląd tapicerki, należy systematycznie ją czyścić i na bieżąco usuwać powstałe plamy i zabrudzenia. Zagwarantuje nam to długotrwałą eksploatację powierzchni użytkowej.
Podsumowanie
- Najczęściej w samochodach spotkamy się z tapicerką alcantara, która składa się z ultra drobnych mikrowłókien i poliestru, a także tapicerka welurowa.
- Najtrudniej usunąć plamy po tłustych produktach, sokach, ketchupie czy sosach.
- Płyn do prania tapicerek powinien być dostosowany do jej rodzaju. Dzięki temu unikamy odbarwień i trwałych uszkodzeń.
- W przypadku trudnych zabrudzeń korzystamy z produktów o dwukierunkowym działaniu – czyszczącym i odplamiającym, którym charakteryzuje się płyn do prania tapicerek 2w1 Moje Auto.
- Płyn do prania tapicerek 2w1 Moje Auto nanosimy na odkurzoną powierzchnię, pozostawiamy na kilka sekund, po czym spłukujemy czystą wodą.