Przepisy o gaśnicy w samochodzie W kwestii bezpieczeństwa na drodze wiele miejsca poświęca się umiejętności…
Powłoka ceramiczna – co warto o niej wiedzieć i jak o nią dbać?
Lakier jest wrażliwy na zabrudzenia, zarysowania i czynniki atmosferyczne. Jednym ze sposobów na zabezpieczenie karoserii jest powłoka ceramiczna. Czym jest i jakie korzyści wiążą się z jej zastosowaniem? Oto odpowiedź.
Powłoka ceramiczna na lakier – czym jest?
W związku z przepisami unijnymi dotyczącymi ochrony środowiska, do malowania samochodów nie można już używać lakierów mających w składzie takie substancje, jak toluen czy ołów. Zamiast nich stosuje się tak zwane lakiery wodne.
Dla użytkowników oznacza to, że powłoka lakiernicza w nowych samochodach nie jest tak twarda, jak w przypadku starszych modeli. W związku z tym jest mniej odporna na zarysowania czy wpływ czynników atmosferycznych.
Żeby przedłużyć trwałość lakieru i lepiej go chronić można zastosować powłokę ceramiczną. Jest to specjalny preparat, który powstaje przy wykorzystaniu nanotechnologii. Powłoka ceramiczna na auto wiąże się z lakierem samochodowym. Na karoserii powstaje dodatkowa warstwa zabezpieczająca, która ma grubość do kilku mikronów.
Dlaczego warto nałożyć powłokę ceramiczną na lakier samochodu?
Powłoka ceramiczna pomaga chronić lakier na kilka sposobów. Przede wszystkim, ma właściwości hydrofobowe. Dzięki temu woda nie osiada na karoserii, ale po niej spływa. Cecha ta sprawia także, że zanieczyszczeniom trudniej przylgnąć do karoserii. Pozbywanie się brudu staje się łatwiejsze, a wizyty na myjni mogą być rzadsze.
Ponadto poprawią się właściwości antykorozyjne. Lakier będzie bardziej odporny na chemię i ptasie odchody. Sól drogowa nie będzie aż tak szkodzić karoserii, jak przed nałożeniem warstwy ochronnej.
Powłoka ceramiczna na samochód wydobywa głębię lakieru. Nabiera on efektywnego wyglądu i staje się szklisty. Co więcej, dzięki powłoce ceramicznej nadwozie staje się bardziej odporne na działanie promieniowania UV. Lakier nie będzie płowieć.
Zastosowanie powłoki na lakier ograniczy ryzyko pojawiania się na nadwoziu mikrozarysowań czy odprysków. Nie oznacza to wprawdzie, że karoseria będzie odporna na poważniejsze uszkodzenia mechaniczne, jak po nałożeniu folii. Powłoka nie ochroni przed obcierkami parkingowymi czy zarysowaniem kluczem, ale lakier i tak będzie twardszy.
Dużym plusem powłoki ceramicznej jest jej trwałość. Jeśli będzie się o nią dbać, może wytrzymać od 5 do nawet 10 lat.
Jakie są rodzaje powłok ceramicznych?
Podstawowymi składnikami powłoki ceramicznej są tlenek krzemu oraz tlenek tytanu. Przed wyborem danego preparatu poleca się sprawdzić, czy ma on atest. Jednym z nich SGS, przyznawany przez szwajcarskie przedsiębiorstwo Société Générale de Surveillance, specjalizujące się w certyfikacji.
Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest stopień twardości. W przypadku powłok ceramicznych często stosuje się tzw. skalę ołówkową. Preparaty wysokiej klasy odznaczają się klasą 9H.
Powłoki ceramiczne można podzielić nie tylko ze względu na jakość. Ważne są też cechy i zastosowanie. Dany preparat może na przykład mieć lepsze właściwości hydrofobowe, lecz gorsze parametry dotyczące głębi koloru. Może też działać odwrotnie – będzie nieco gorzej odpychać wodę, ale zapewni ciekawszy wygląd lakieru. Im lepszej jakości powłoka, tym mniejsze różnice między efektywnością a efektownością.
Poza powłokami ceramicznymi do lakieru istnieją także środki do zabezpieczania elementów z tworzyw sztucznych oraz szyb. Preparaty ceramiczne można również stosować na felgi oraz zaciski hamulcowe, co pozwala łatwiej pozbyć się osadu z klocków.
Jak dbać o auto z założoną powłoką ceramiczną?
Powłoka ceramiczna wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Przede wszystkim, co jakiś czas należy ją „odetkać”, czyli przeprowadzić zabieg, który pozwoli na zachowanie właściwości hydrofobowych.
Auto z powłoką ceramiczną warto raz na tydzień opłukać wodą, żeby zapobiec nawarstwianiu się brudu pogarszającego parametry ochronne. Jeżeli chcemy przeprowadzić bardziej szczegółowy detailing auta, zaopatrzmy się w kosmetyki samochodowe dobrej jakości, o neutralnym pH.
Proces czyszczenia można zacząć od aplikacji aktywnej piany na jeszcze suche nadwozie. Spłukujemy ją jednak przed wyschnięciem. Jeżeli do mycia używamy gąbki, staramy się wykonywać ruchu prostopadłe. Z akcesoriów samochodowych przyda się m.in. ściereczka z mikrofibry.
Nadwozia z powłoką ceramiczną nie powinno się pokrywać woskiem, ponieważ może on pogorszyć parametry ochronne. Lepiej będzie też unikać myjni automatycznych. Poleca się za to stosowanie quick detailera, na przykład do usuwania niewielkich, ale mogących szkodzić powłoce zabrudzeń, w tym ptasich odchodów czy osadów po owadach.
Ile kosztuje nałożenie powłoki ceramicznej na lakier auta?
Koszt powłoki ceramicznej zależy od kilku czynników, w tym wielkości samochodu oraz tego, czy preparat ma też zostać zastosowany na szyby, felgi i plastiki. Ważną kwestią jest aktualny stan powłoki lakierniczej.
Powinna być ona w jak najlepszy m stanie przed nałożeniem powłoki. W związku z tym trzeba ją dokładnie oczyścić i odtłuścić. Niekiedy trzeba dokonać korekt lakieru. Ponadto karoserię często się poleruje przed położeniem powłoki ceramicznej. W przypadku nowszych aut koszt całej usługi może być więc niższy w porównaniu do starszych pojazdów, wstępne przygotowanie może bowiem wymagać mniejszego nakładu pracy. Szacunkowo za powłokę ceramiczną trzeba zapłacić od ok. 1500 do ok. 5000 zł.
Jakie są wady założenia powłoki ceramicznej na auto?
Jedną z głównych wad powłoki ceramicznej jest wspomniana cena. Nałożenie warstwy sprawi, że lakier dłużej zachowa dobry stan, a koszty związane z utrzymaniem auta w czystości spadną. Niemniej jednak, w przypadku starszych aut stosowanie powłoki ceramicznej może być średnio opłacalne. Koszt usługi może być bliski całkowitej wartości samochodu.
Powłoki ceramicznej nie powinno się aplikować na uszkodzony lakier. Może ona dodatkowo podkreślić wady karoserii. W związku z tym niekiedy trzeba liczyć się z kosztami związanymi z poprawkami lakierniczymi.
Poza tym, jak już wspominaliśmy, powłoka ceramiczna na auto wymaga odpowiedniej konserwacji, co także wymaga nakładów finansowych. Nie można jej nałożyć i zapomnieć o jej istnieniu na kilka lat.
Podczas poszukiwania najlepszej oferty warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę. Dobry zakład powinien zaoferować kilkuletnią gwarancję na powłokę ceramiczną.