Dla lakieru naszego samochodu to zima jest bardziej uciążliwą porą roku niż lato. Należy jednak…
Pielęgnacja karoserii samochodowej – przegląd kosmetyków
O karoserię warto dbać nie tylko ze względów estetycznych. Dzięki odpowiedniej konserwacji powłoki lakierniczej nasze auto będzie bardziej odporne na korozję, a jego wartość przy odsprzedaży będzie wyższa. Jak dbać o karoserię i jakie kosmetyki stosować?
Pielęgnacja karoserii samochodowej – co wpływa na zły stan karoserii?
Na to, w jakim stanie jest karoseria samochodu, ma wpływ szereg czynników. Przede wszystkim są to warunki atmosferyczne.
Lakier jest podatny na zmiany temperatury. Pod wpływem wysokich się rozszerza, a przy temperaturach ujemnych kurczy. Proces odkształcania się lakieru osłabia jego strukturę. Bez odpowiedniej pielęgnacji, na karoserii mogą pojawić się mikropęknięcia.
Na lakier negatywny wpływ ma promieniowanie UV. Fragmenty karoserii mogą ulec zmatowieniu, szczególnie wtedy, gdy samochód długo jest narażony na działanie Słońca latem. Z kolei zimą karoseria przechodzi trudne chwile z powodu soli drogowej.
Wpływ na stan nadwozia mają także wszelkie osady drogowe (np. smoła), a także drobne kamyki czy grudy lodu. Do uszkodzeń powierzchni lakierniczej mogą przyczynić się ponadto ptasie odchody czy resztki owadów.
Podstawowe zasady dotyczące dbania o karoserię
Żeby karoseria jak najdłużej wyglądała dobrze, powinniśmy ją przede wszystkim regularnie myć. W ten sposób będziemy pozbywać się zabrudzeń, które mogą wnikać w mikropęknięcia lakieru i przyczyniać się do powstawania mniejszych i większych uszkodzeń.
Samochód powinniśmy myć bez względu na porę roku, także zimą, gdy karoseria jest szczególnie narażona na zabrudzenia i uszkodzenia. Pamiętajmy przy tym, żeby w chłodnym okresie na pielęgnację karoserii najlepiej wybierać dni, kiedy temperatura jest dodatnia.
Jak myć samochód? Najlepiej będzie unikać myjni automatycznych. Jeśli szczotki są zużyte, mogą porysować lakier. Ponadto, myjnia automatyczna może być niedokładna, trudniej dostępne miejsca mogą pozostać brudne.
Rozsądniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z myjni bezdotykowej, na której możemy skorzystać z myjki ciśnieniowej czy nałożyć wosk na mokro. Najlepsze efekty możemy osiągnąć, myjąc karoserię samodzielnie – korzystając z szerokiej palety dostępnych kosmetyków samochodowych.
Uważajmy przy tym, żeby nie uszkodzić lakieru. Najlepiej będzie stosować dwa wiaderka: jedno na preparat, np. szampon samochodowy, oraz drugie, do wypłukiwania zanieczyszczeń z gąbki. Karoserię samochodu myjemy od góry do dołu. Inaczej możemy zaprzepaścić efekty naszej pracy, gdy po umyciu drzwi zaczniemy pozbywać się brudu z dachu, który następnie spłynie po czystej powierzchni.
Przed i po zakończeniu danego sezonu dobrze będzie, jeśli oczyścimy karoserię przy pomocy glinki. Pomoże ona pozbyć się trudniejszych, wbitych głębiej w lakier zanieczyszczeń.
Jak zabezpieczyć karoserię?
Umytą karoserię auta warto zabezpieczyć. Podstawą jest stosowanie wosku, który tworzy warstwę ochronną na lakierze. Utrudnia osadzanie się brudu oraz sprawia, że woda szybciej spływa z nadwozia. Zapobiega też matowaniu karoserii i przywraca jej połysk.
Do wyboru mamy szereg rodzajów wosków. Popularnym kosmetykiem jest wosk na mokro. Wyróżnia się on przede wszystkim łatwą aplikacją, ponieważ najczęściej jest oferowany w spreju.
Alternatywą są woski w mleczku, a także woski twarde, których stosowanie daje najlepsze efekty. Więcej o właściwościach poszczególnych preparatów piszemy w artykule: Przewodnik po woskach samochodowych – ochrona i nabłyszczanie karoserii.
Wosk powinno się stosować na umyte auto. Ważne jest, żeby panowała odpowiednia temperatura. Karoseria nie może być ani zbyt zimna, ani za bardzo nagrzana. Przyjmuje się, że optymalne warunki do woskowania są przy temperaturze od 15 do 25 stopni Celsjusza. Proces zabezpieczania nadwozia opisujemy szerzej w artykule: Wosk na mokro, czy sucho? Jaką technikę stosować do nabłyszczania auta?.
Jak usunąć małe uszkodzenia lakieru?
Karoseria może ulec uszkodzeniu na wiele sposobów. Ubytki i zadrapania mogą powstać na skutek uderzenia o nadwozie żwiru czy kontakt z gałęziami. Zdarzenia parkingowe to niestety również częsty powód pojawiania się na rys na karoserii.
Niektórych defektów możemy się pozbyć samodzielnie. Jak usunąć małe uszkodzenia lakieru? Najłatwiejszym sposobem na zamaskowanie niedoskonałości jest nałożenie na karoserię samochodu wosku.
Pomóc może zarówno standardowy wosk do stosowania na mokro lub sucho, jak i specjalny wosk koloryzujący. Możemy też zastosować kredkę koloryzującą oraz pastę polerską. W jaki sposób zabezpieczyć samochód przed uszkodzeniami wynikającymi z warunków atmosferycznych? O tym piszemy w tekście: W jaki sposób ochronić auto przed gradem?.
Jakie kosmetyki mogą się przydać w dbaniu o karoserię?
Żeby efektywnie zadbać o karoserię, powinniśmy się zaopatrzyć w odpowiedni zestaw kosmetyków samochodowych. Co warto mieć w zestawie?
Przede wszystkim środki do mycia auta, w tym szampon samochodowy. W usunięciu większych zabrudzeń może nam pomóc piana aktywna, którą możemy użyć zarówno do mycia ręcznego, jak i przy wykorzystaniu myjki ciśnieniowej.
Osady, które mocno wbijają się w lakier na karoserii, warto przed myciem zmiękczyć. Do tego mogą posłużyć preparat do usuwania insektów, a także preparat do usuwania smoły i żywicy.
Jak wspominaliśmy, co pewien czas dobrze jest oczyścić karoserię samochodu przy pomocy glinki. Na czyste auto możemy nałożyć chroniący lakier wosk i cieszyć się lśniącym nadwoziem.