Czym jest glinka samochodowa? Glinka samochodowa to specjalnie zaprojektowana masa polerska zawierająca unikalne cząsteczki polerskie…
Rękawica polimerowa – czy warto?
Dogłębne czyszczenie lakieru to podstawowy etap prac przy nakładaniu wosków czy innych powłok ochronnych na karoserię. W trakcie wstępnego mycia samochodu nawet aktywną pianą nie usuniemy wszystkich zabrudzeń. Wiele z nich wnika głęboko w strukturę lakieru. I choć są niewidoczne dla oka, to nie pozwolą warstwie wosku czy powłoki odpowiednio związać się z lakierem. W konsekwencji zabieg będzie nietrwały, powłoka nie spełni swojej roli, a my stracimy czas i pieniądze. Jak zatem dogłębnie oczyścić lakier?
Glinkowanie karoserii – sposób oczyszczania lakieru
Przed woskowaniem czy nakładaniem innych powłok ochronnych na karoserię, należy odpowiednio wyglinkować lakier. Glinkowanie karoserii to zabieg, który warto przeprowadzać regularnie 3-4 razy w roku. Polega na dogłębnym oczyszczeniu lakieru z wszelkich zabrudzeń, które wniknęły w mikro szczeliny i nie jesteśmy w stanie usunąć ich poprzez tradycyjne mycie. Są to smoła, zaschnięte owady, kurz, soki z drzew, a nawet minerały z wody czy kwaśnych deszczów. Zabrudzenia te mocno przywierają do nadwozia i wnikają w strukturę lakieru. Szampon czy nawet aktywna piana nie jest w stanie ich usunąć. Dla dogłębnego oczyszczenia niezbędne jest glinkowanie samochodu.
Czym oczyścić samochód, czyli co zamiast glinki?
Tradycyjne glinkowanie przebiega z wykorzystaniem glinki, czyli masy przypominającej swoją konsystencją plastelinę. Proces oczyszczania lakieru polega na pocieraniu kawałkiem plastycznej masy po karoserii pokrytej odpowiednim lubrykantem. W trakcie zabiegu glinka zbiera zabrudzenia, które wniknęły w głąb lakieru, skutecznie je usuwając. Można ją stosować zarówno na karoserii, szybach jak i felgach.
Do wyboru są glinki o różnym stopniu twardości, a co za tym idzie rożnej agresywności. Zabieg jest żmudny, wymaga precyzji i doświadczenia. Nie każdy lubi pracować glinką, a niektórzy obawiają się, że może ona porysować lakier. Oczywiście przy umiejętnym jej stosowaniu jest w pełni bezpieczna dla czyszczonych powierzchni. Niemniej jednak są dla niej alternatywne rozwiązania. Należy do nich RĘKAWICA POLIMEROWA DO CZYSZCZENIA LAKIERU. To narzędzie, które skutecznie zastąpi tradycyjną glinkę i pomoże dogłębnie oczyścić lakier nawet mniej doświadczonym kierowcom.
Jak działa rękawica polimerowa?
Już wiesz, na czym polega glinkowanie lakieru z wykorzystaniem tradycyjnej glinki. Czas poznać alternatywę, czyli sposób działania rękawicy polimerowej, która również się nadaje do oczyszczania lakieru. Dzięki warstwie polimeru rękawica doskonale usuwa resztki owadów, smoły, żywicy czy nawet ślady kleju bądź asfaltu. Radzi sobie doskonale z uporczywymi zanieczyszczeniami, które wniknęły w głąb lakieru i nie sposób ich usunąć w zwykłym myciu.
Dzięki wykorzystaniu w czasie produkcji wysokiej jakości polimeru jest delikatna dla czyszczonych powierzchni. Nie uszkadza lakieru i jest bezpieczna w użytkowaniu. Wszystko dzięki warstwie polimerowej, która jest odpowiednio elastyczna, by usunąć zabrudzenia, które wniknęły w strukturę lakieru. Jednocześnie również odpowiednio trwała, aby zapewnić wielokrotne użytkowanie.
Dlaczego warto używać rękawicy polimerowej zamiast tradycyjnej glinki do oczyszczania lakieru?
Tradycyjna glinka wymaga wprawy w użytkowaniu. Dlatego też detailiści często po nią sięgają zarówno podczas oczyszczania lakieru, szyb, jak i felg. Przy tych ostatnich jest wręcz niezastąpiona z uwagi na swoją plastyczność. Niemniej jednak rękawica polimerowa staje się dzisiaj skuteczną rywalką w tej roli. Jest większa, a co za tym idzie, zapewnia znacznie szersze pole robocze. Jest również zdecydowanie łatwiejsza i szybsza w użyciu w porównaniu do tradycyjnej glinki. Co więcej, rękawica polimerowa jest zawsze gotowa do użycia. Wystarczy zwilżyć powierzchnię lubrykantem, aby móc od razu przejść do działania. Tradycyjną glinkę trzeba najpierw podzielić i odpowiednio uformować. Z rękawicą polimerową proces dekontaminacji lakieru jest zdecydowanie szybszy, wygodniejszy i prostszy.
Jak przebiega proces oczyszczania lakieru z wykorzystaniem rękawicy polimerowej?
Glinka w postaci rękawicy polimerowej to rozwiązanie dla osób ceniących sobie wygodę i szybkość działania. Jej użycie wymaga zastosowania podstawowych zasad glinkowania. Musimy więc pamiętać o tym, aby glinkowana powierzchnia zawsze była mokra. Najlepiej użyć do tego specjalny lubrykant, który zapewni odpowiedni poślizg rękawicy.
Oczywiście zawsze proces glinkowania przeprowadzamy na uprzednio umytym, opłukanym i osuszonym aucie. Następnie nanosimy na panel lubrykant w ilości zapewniającej komfortowy poślizg. Zakładamy rękawicę polimerową i rozpoczynamy proces czyszczenia, przesuwając ręką po lakierze oraz szybach bez nadmiernego docisku. Niezwykle ważne jest, aby stosować ruchy poprzeczne i wzdłużne, nigdy koliste. W końcu rękawica polimerowa działa tak samo jak glinka. Aby uniknąć ewentualnego zarysowania lakieru przypadkowymi zabrudzeniami, należy regularnie myć rękawicę w wodzie.
Z rękawicą polimerową tak jak z glinką pracujemy partiami, staramy się doprowadzić do oczyszczania lakieru po elemencie. Po zakończeniu prac wystarczy dokładnie wypłukać rękawicę w wodzie, osuszyć i schować. Produkt będzie gotowy do kolejnego czyszczenia.
Rękawica polimerowa to narzędzie wielokrotnego użytku, które cechuje się dużą wytrzymałością i niezwykłą skutecznością w działaniu. Jest wręcz niezbędna do oczyszczania lakieru.