Zanim jednak wyruszysz z nim w dalszą podróż, musisz mieć pewność, że jest on przyzwyczajony…
W jaki sposób zlikwidować nieprzyjemny zapach w samochodzie?
Kiedy otwierasz drzwi swojego samochodu i wygodnie zasiadasz za kierownicą, czujesz przyjemny zapach unoszący się we wnętrzu pojazdu czy może za nos wodzi Cię przykra woń? Przyczyn może być wiele, niektóre są zależne od Ciebie, jak np. palenie papierosów w samochodzie, podróżowanie z czworonożnym pupilem czy też przewożenie zakupów w bagażniku, a także po prostu brak regularnego sprzątania. Są też takie, które wynikają z eksploatacji pojazdu, czyli niesprana wentylacja, zużyty filtr kabinowy i woda zbierająca się na fotelach w okresie zimowym.
Co powoduje brzydki zapach w samochodzie?
Nie ma jednej uniwersalnej przyczyny. Zapach w samochodzie zależy od tego, w jaki sposób jest eksploatowane i jak o nie dbasz. Niektórzy kierowcy palą papierosy w aucie. Tym samym tapicerka nasiąka zapachem tytoniu, czego bardzo trudno jest się pozbyć typowymi technikami czyszczenia. Woda i delikatny detergent nie wystarczą. Nie najlepiej pachną też pozostałości po produktach spożywczych, co nie jest rzadkością, kiedy przewozimy duże ilości zakupów w bagażniku niewłaściwie zabezpieczone. Nie można też wykluczyć sytuacji, kiedy podczas jedzenia w samochodzie, zabrudzimy siedzenie czerwonym sosem.
Przyczyną nieprzyjemnego zapachu jest też pleśń. Podwyższona wilgotność w samochodzie przyczynia się do rozwoju grzybów. Najczęściej pojawia się w okresie jesienno-zimowym, jest wnoszona do środka pod butami bądź też wynika z nieszczelnych uszczelek. Zastanawiając się, co tak nieładnie pachnie, odpowiedz sobie też na pytanie, kiedy ostatni wymieniałeś filtr kabinowy? Źródła przykrej woni szukaj też w zanieczyszczonych nawiewach i układzie klimatyzacji. Już wiesz, skąd ten zapach?
Usuwanie przyczyn nieprzyjemnego zapachu
Jeżeli znasz już źródło nieprzyjemnego zapachu, możesz zacząć działać i go usunąć. W większości przypadków pochodzi on z wentylacji i filtru kabinowego, kierowcy nierzadko zaniedbują konieczność zadbania o te elementy swojego pojazdu. Na parowniku w układzie klimatyzacji zbierają się wirusy, grzyby i drobnoustroje, podobnie jak przy nawiewach. Musisz więc nawiew i wentylację wyczyścić. Możesz to zrobić bez konieczności użycia narzędzi, stosując preparat CleanAir odświeżający i oczyszczający nawiewy i system wentylacji.
Zadbaj również o odpowiedni poziom wilgoci w samochodzie, szczególnie jesienią i zimą. Regularnie warto czyścić tapicerkę, usuwając z niej skroploną parę wodną, a także wycieraczki, na których gromadzi się woda, którą przynosimy pod butami. Ważne jest, aby przed sezonem zimowym sprawdzić wszystkie gumowe uszczelki, czy nie wymagają wymiany. To one są odpowiedzialne za ochronę wnętrza pojazdu przed wilgocią. Jeżeli to możliwe, np. jeżeli dysponujesz ogrzewanym garażem, pozostaw w nim otwarte auto na kilkadziesiąt minut, a nawet kilka godzin.
Nieprzyjemne zapachy wynikające z palenia papierosów, resztek jedzenia na siedzeniu, ale też pochodzące z klimatyzacji i powstające na skutek zbyt wilgotnego powietrza, usuniesz pochłaniaczem nieprzyjemnych zapachów. Przeznaczony jest do tego Absorber zapachu NanoSilver od Moje Auto, zapewniający świeżość i likwidujący źródła powstawania przykrej woni. Wykorzystuje on nanocząsteczki mniejsze niż 100 nm, w związku z czym jest skuteczniejszy niż tradycyjne pochłaniacze zapachów. Możesz go stosować zawsze wtedy, kiedy poczujesz, że w Twoim samochodzie nie najlepiej pachnie.
Jak zapobiegać powstawaniu brzydkiego zapachu w samochodzie?
Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Pamiętaj o kilku ważnych rzeczach, a w Twoim samochodzie zawsze będzie unosił się przyjemny zapach. Raz w roku wymieniaj filtr kabinowy. Kontroluj stan swojej wentylacji i nawiewu, nie pal w samochodzie, a także zabezpieczaj produkty spożywcze przed ewentualnym zabrudzeniem tapicerki. Stosuj systematycznie absorber zapachu, który nie maskuje nieprzyjemnego zapachu, a go pochłania, co gwarantuje większą skuteczność. Warto też stosować zapachy samochodowe, np. odświeżacz powietrza w formie nasączonych perfumami granulek, zamkniętych w kolorowym woreczku, stopniowo uwalniających zapach.
A w Twoim samochodzie, jak pachnie?