Charakterystyka powłoki polimerowej Powłoka polimerowa, jak sama nazwa wskazuje, jest to cienka warstwa materiału polimerowego…
Najpopularniejsze mity motoryzacyjne – co jest prawdą, a co nie?
Znasz to powiedzenie, że nieprawdziwe informacje powielane wielokrotnie często są uznawane za prawdę? W ten sposób na przestrzeni lat powstało wiele mitów motoryzacyjnych, w które wierzy szerokie grono osób. Ich znajomość pozytywnie wpłynie na Twój portfel i komfort jazdy. Które mity są najpopularniejsze?
- Mity motoryzacyjne to powszechność. Biorą się z dawnych praktyce mechaników, nieaktualnych porad czy niepełnej wiedzy użytkowników samochodów.
- Takie mity mogą być szkodliwe dla samochodów, zwiększać koszty napraw, a nawet negatywnie wpływać na bezpieczeństwo.
- Często takie motoryzacyjne mity są powielane bez sprawdzania, czy mają cokolwiek wspólnego z prawdą – np. te o samochodach elektrycznych.
- Sprawdź ile paliwa spala Twoje auto. Skorzystaj z naszego kalkulatora paliwa!
- Mity motoryzacyjne – skąd się biorą?
- Mit 1: Jazda na luzie, czyli oszczędność
- Mit 2: Samochody elektryczne mają mały zasięg
- Mit 3: Zimą należy rozgrzać samochód przed jazdą
- Mit 4: Do częściowo wypełnionego zbiornika trzeba dolewać paliwo o takiej samej liczbie oktanowej
- Mit 5: Samochody elektryczne często się palą
- Mit 6: Benzyna wysokooktanowa jest najlepsza
- Mit 7: Samochód można umyć płynem do mycia naczyń
- Mit 8: Skrzynia manualna zapewnia lepsze osiągi
- Mit 9: Skrzynie manualne rzadziej się psują
Mity motoryzacyjne – skąd się biorą?
O motoryzacji krąży wiele mitów, które często prowadzą do błędnych decyzji, szkodząc samochodom, generując kosztowne naprawy i wpływając na bezpieczeństwo kierowców oraz pasażerów. Wiele z tych przekonań wywodzi się z dawnych praktyk mechaników lub nieaktualnych porad, które nie pasują do nowoczesnych technologii w motoryzacji. Często wynikają także z niepełnej wiedzy użytkowników, traktujących zasłyszane opinie jako uniwersalne prawdy. Warto więc oddzielać fakty od mitów, by uniknąć niepotrzebnych wydatków, dbać o pojazd i zapewnić sobie bezpieczną jazdę.
Mit 1: Jazda na luzie, czyli oszczędność
Kiedyś jazda na luzie faktycznie mogła przyczynić się do zmniejszenia spalania paliwa. Obecnie jednak takie rozwiązanie już nie działa – w nowych autach system zarządzania paliwem odcina jego dopływ tylko podczas hamowania silnikiem. W takich pojazdach jazda na luzie może stanowić duże zagrożenie dla samochodu, kierowcy i innych uczestników ruchu. Zmniejsza się bowiem kontrola nad autem.
Mit 2: Samochody elektryczne mają mały zasięg
Pierwsze modele samochodów elektrycznych miały bardzo mały zasięg (poniżej 150 km). Co roku na rynku pojawiają się jednak nowe rozwiązania technologiczne, które obecnie pozwalają na przejechanie bez ładowania nawet 300 km. Istnieją też auta marek premium, które w sprzyjających warunkach zapewniają nawet 700 km zasięgu. Warto jednak pamiętać, że faktycznie zasięg samochodów elektrycznych zimą spada.
Mit 3: Zimą należy rozgrzać samochód przed jazdą
Wielu kierowców wciąż wychodzi z domu kilka minut wcześniej, by rozgrzać auto przed ruszeniem. W większości przypadków jest to jednak błąd. Taka praktyka, powtarzana regularnie, może doprowadzić do uszkodzenia ważnych podzespołów samochodu. Lepiej wsiąść do pojazdu od razu, przejechać spokojnie kilka kilometrów, a dopiero potem intensywniej zwiększyć prędkość.
Mit 4: Do częściowo wypełnionego zbiornika trzeba dolewać paliwo o takiej samej liczbie oktanowej
Jeśli masz już w zbiorniku paliwo, ale chcesz zatankować samochód, nie musisz nalewać benzyny o takiej samej liczbie oktanowej jak wcześniej. W przypadku wariantu bezołowiowego parametr ten nie ma żadnego znaczenia. Możesz bez problemu mieszać paliwo o różnych liczbach oktanowych.
Mit 5: Samochody elektryczne często się palą
W mediach regularnie można zobaczyć wzmianki o zapłonach samochodów elektrycznych. Rzeczywiście takie sytuacje się zdarzają, ale bardzo często wynikają one z kolizji z innym pojazdem i uszkodzenia baterii. Po spojrzeniu na statystyki z raportu przygotowanego przez serwis wysokienapiecie.pl można zauważyć, że auta spalinowe palą się z podobną, a nawet większą częstotliwością.
Mit 6: Benzyna wysokooktanowa jest najlepsza
Benzyna wysokooktanowa wcale nie jest najlepsza dla każdego pojazdu. Wszystko zależy bowiem od podzespołów zastosowanych w danym modelu samochodu. Istnieje wiele aut przystosowanych do standardowej benzyny, a więc stosując paliwo o większej liczbie oktanów, nie zauważysz żadnej różnicy. Zawsze należy przestrzegać wskazań producenta samochodu.
Mit 7: Samochód można umyć płynem do mycia naczyń
Ten mit na temat motoryzacji jest popularny wśród osób starszych, które nie są przyzwyczajone do nowoczesnych preparatów do detailingu czy wszechobecnych myjni ręcznych. Płyn do mycia naczyń jest przez nie traktowany jako uniwersalny środek czystości, którym można wyczyścić każdą powierzchnię. Taki produkt może jednak spowodować całkowite usunięcie warstwy ochronnej z karoserii.
Mit 8: Skrzynia manualna zapewnia lepsze osiągi
Wśród najpopularniejszych mitów warto wyróżnić też te dotyczące skrzyń biegów. Kiedyś manualne wersje faktycznie zapewniały korzystniejsze osiągi. Obecnie jednak technologia jest znacznie lepsza. Co więcej, w niektórych modelach aut to automatyczne skrzynie biegów są wydajniejsze. Zmieniają one położenie sprzęgła znacznie szybciej, niż byłby w stanie zrobić to człowiek.
Przeczytaj też: Przewodnik po różnych rodzajach skrzyń biegów – automatyczna i manualna
Mit 9: Skrzynie manualne rzadziej się psują
Skrzynie manualne mają prostą konstrukcję. Wiele osób uważa więc, że psują się one rzadziej. Nie jest to jednak prawda, zwłaszcza gdy użytkownik nie wie, jak prawidłowo korzystać z manualnej skrzyni biegów. W jej przypadku notorycznie powtarzane błędy mogą doprowadzić do szybkiego zużycia – problem ten nie występuje w automatycznych podzespołach.
Niektóre mity na temat motoryzacji mają w sobie ziarnko prawdy, ale zwykle są wynikiem przyzwyczajeń i informacji powielanych od lat – zwłaszcza tych, które już dawno przestały być aktualne. Warto o tym pamiętać i weryfikować taką wiedzę.
Zobacz też: