Sprawdź zakres obowiązywania polisy Weź pod uwagę stosunek zakresu polisy do ceny Koszt ubezpieczenia OC…
Kupno samochodu – na co zwrócić uwagę podczas kupowania auta?
Planujesz kupić nowy samochód? Marzy Ci się zadbane, w pełni sprawne auto w atrakcyjnej cenie? Zanim podejmiesz decyzję o zakupie, sprawdź kilka kwestii. Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek, które niekiedy pojawiają się już po kilku dniach korzystania z samochodu. Na co zwrócić uwagę podczas kupowania auta? Podpowiadamy!
- Zanim kupisz nowy samochód — sprawdź historię pojazdu i jego stan techniczny i wizualny.
- Kupno samochodu to ważna czynność. Koniecznie trzeba sprawdzić jego sytuację prawną i odebrać wszystkie potrzebne dokumenty. Dowód rejestracyjny to nie wszystko.
- Na cenę nowego samochodu wpływa konfiguracja i ewentualna gwarancja. Z tego powodu niektóre pojazdy mogą być droższe niż inne.
- Wybór nowego samochodu to nie wszystko. Sprawdź, jak przygotować umowę kupna-sprzedaży samochodu.
- Kupno samochodu — sprawdź historia pojazdu
- Sprawdzanie stanu technicznego auta
- Nowy samochód? Sprawdź stan wizualny auta
- Sytuacja prawna i dokumenty związane z zakupem samochodu
- Gwarancja na samochód
- Wyposażenie i konfiguracja samochodu
Przyszli posiadacze auta mają do wyboru dwa rozwiązania – kupno samochodu prosto z salonu lub od innej osoby. Pierwsza opcja jest bezpieczniejsza, ale również zdecydowanie droższa. Druga wymaga natomiast dokładnego sprawdzenia pojazdu. Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu?
Kupno samochodu — sprawdź historia pojazdu
Chcesz kupić nowy samochód? Zanim zdecydujesz się na zakup auta, sprawdź jego historię napraw i stan techniczny. Jak sprawdzić historię pojazdu? Najważniejsze informacje o usterkach naprawianych w profesjonalnych warsztatach znajdziesz w internetowych bazach danych. Do tego historia pojazdu za darmo jest dostępna na https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-historie-pojazdu. Wystarczy, że znasz numer rejestracyjny, VIN i datę pierwszej rejestracji. Informacje te uzyskasz od sprzedającego – jeśli nie chce ich podać, może być to niepokojący sygnał.
Sprawdzanie stanu technicznego auta
Kolejny krok to sprawdzanie stanu technicznego pojazdu. Jak sprawdzić stan techniczny samochodu? Trzeba to zrobić podczas oględzin samochodu. Nie znasz się dobrze na motoryzacji? W takiej sytuacji zabierz ze sobą bardziej doświadczonego kierowcę czy osobę, która w wolnym czasie samodzielnie majsterkuje przy swoim pojeździe. Świeże spojrzenie pozwoli też na wykrycie dodatkowych usterek. Zwłaszcza gdy Ty jesteś podekscytowany ofertą i przymykasz oko na niepokojące sygnały.
Sprawdź też: Używany samochód – przeczytaj, przed zakupem
Nowy samochód? Sprawdź stan wizualny auta
Przed kupnem nowego samochodu warto zwrócić też uwagę na stan wizualny pojazdu. W końcu wielu osobom zależy na tym, by auto było zadbane. Na co zwrócić uwagę? Warto sprawdzić stan lakieru, tapicerki, plastików we wnętrzu pojazdu, a także elementów z tworzywa sztucznego przy kołach i zderzaku. Zwróć też uwagę na to, jak pachnie w pojeździe. W końcu nowy samochód nie powinien wydzielać nieprzyjemnej woni. Wiele zapachów da się usunąć z wykorzystaniem specjalistycznych preparatów – my polecamy Moje Auto Bio Neutralizator zapachów.
Neutralizator pozwala na usunięcie zapachów zwierząt, wymiocin, moczu czy żywności. Może jednak nie poradzić sobie z bardzo intensywnym aromatem dymu papierosowego, zwłaszcza gdy poprzedni właściciel palił w aucie. W takim przypadku nie ma w 100% skutecznej metody – substancje smoliste osadzają się bowiem na tapicerce i wnikają w jej włókna. Jeśli czujesz, że auto intensywnie śmierdzi, dobrze zastanów się nad zakupem. Być może kupno samochodu trzeba będzie przełożyć.
Sytuacja prawna i dokumenty związane z zakupem samochodu
Auto może mieć wielu właścicieli. Dlatego przed sfinalizowaniem transakcji warto upewnić się co do tej kwestii. Podczas sprzedaży muszą być obecni wszyscy współwłaściciele. To ważne. Jeśli jeden z nich się nie stawi lub nie wyznaczy pełnomocnika, a Ty nie masz pojęcia o jego istnieniu, możesz narazić się na problemy w przyszłości. Warto o to zadbać, by nowy samochód nie wiązał się z problemami natury prawnej.
Dopilnuj też, aby sprzedawca przekazał Ci dokumenty związane z autem. Jakie dokumenty powinien przekazać sprzedający samochód?
- dowód rejestracyjny,
- karta pojazdu (jeśli ją wydano),
- potwierdzenie zakupu polisy OC.
Jeśli planujesz zakup samochodu na firmę, upewnij się, że sprzedawca może wystawić fakturę VAT. Na taki dokument można liczyć, decydując się na zakup auta w komisie lub salonie. Faktura będzie potrzebna m.in. do zapłaty firmowymi środkami i wliczenia wydatku w koszty.
Gwarancja na samochód
Jeśli kupujesz auto stosunkowo nowe, może okazać się, że wciąż jest ono objęte gwarancją producenta. To dobra wiadomość – uprawnia bowiem do bezpłatnego korzystania z usług w autoryzowanych serwisach w razie niektórych usterek. Wielu producentów zapewnia przedłużoną gwarancję, która obowiązuje przez nawet kilka lat. Dzięki niej można znacznie ograniczyć koszty związane z eksploatacją dopiero co kupionego samochodu. Warto wziąć to pod uwagę planując kupno samochodu.
Wyposażenie i konfiguracja samochodu
Ten sam model samochodu może być wyposażony w zupełnie inne podzespoły czy udogodnienia w kabinie. Wpływa to bezpośrednio na cenę – także w przypadku aut z drugiej ręki. Przed kupnem auta sprawdź standard wyposażenia. Zobacz też, ile kosztują nowe samochody w konkretnej wersji (gdy dany model wciąż jest produkowany).
Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże przy odpowiednim przeprowadzenia kupna samochodu. Cały proces nie jest szczególnie skomplikowany. Warto jednak pamiętać o tych rzeczach, by cieszyć się swoim nowym samochodem i jeździć bez obaw o ewentualne problemy.
Zobacz też: