Co to jest webasto i do czego służy? Webasto to potoczne, popularne w Polsce określenie…
Czym jest system Keyless Go oraz gdzie go można spotkać?
W samochodach najnowszych generacji możemy spotkać wiele systemów, które mają za zadanie ułatwić kierowcom codzienne użytkowanie pojazdów. W tym artykule dowiesz się, co to jest system Keyless Go, jakie ma zalety oraz w jakich samochodach możemy go spotkać.
Aby lepiej zgłębić temat najnowszych technologii w dziedzinie motoryzacji, zapoznaj się również z artykułem o Webasto.
Co to Keyless Go?
Motoryzacja bez wątpienia jest jedną z najbardziej rozwijających się gałęzi przemysłu. Choć wydawałoby się, że niewiele może nas już zaskoczyć w tej dziedzinie, to producenci samochodów cały czas starają się udoskonalać swoją technologię w oferowanych modelach aut, wprowadzając do nich nowoczesne systemy bezpieczeństwa lub po prostu takie, które mają za zadanie jedynie zwiększyć komfort użytkowania pojazdu. Doskonałym przykładem jest tu system Keyless.
Co to jest Keyless? Nazwa pochodzi od angielskich słów „key”, które znaczy „klucz” oraz „less”, czyli „mniej”. Odzwierciedla ona dokładnie istotę tego systemu. Pozwala on bowiem na zmarginalizowanie roli kluczyka samochodowego. Oczywiście dalej jest on niezbędny do otwarcia oraz uruchomienia silnika samochodu, ale wystarczy, że kierowca ma go przy sobie – nie musi używać przycisków na pilocie, ani wkładać samego klucza do stacyjki. Czujniki umiejscowione najczęściej w drzwiach pojazdu, wysyłają ciągły sygnał o niskiej częstotliwości, który jest odbierany przez kluczyk. W odpowiedzi odsyła on unikalny kod autoryzacyjny, który umożliwia odblokowanie samochodu. System ten można porównać do opcji rozpoznawania twarzy w smartfonie. On również pozwala na odblokowanie telefonu bez konieczności naciskania przycisku, wpisywania kodu lub w ogóle dotykania urządzenia.
Tego typu rozwiązania były stosowane już w starszych modelach luksusowych samochodów. Jednak jak to bywa w takich przypadkach, z czasem zaczęły być implementowane do innych segmentów i stopniowo zaczęły się pojawiać w modelach, które najczęściej spotykamy obecnie na rynku wtórnym. Dla wielu użytkowników Keyless Go jest tak oczywistym wyposażeniem w aucie jak system start-stop, który jeszcze parę lat temu był niemałym udogodnieniem i nowinką technologiczną.
Jakie zalety ma system Keyless Go?
System bezkluczykowy to przede wszystkim ogromne udogodnienie dla kierowców. Uruchomienie pojazdu bez kluczyka jest niemożliwe, jednak wystarczy, że znajduje się on na dnie naszej kieszeni, torebki lub plecaka. Nie musimy marnować czasu na bezowocne poszukiwania i wywracać naszych toreb do góry nogami.
System ten jest bardzo czuły i pojazd wykryje kluczyk Keyless już z pewnej odległości. W praktyce oznacza to, że kierowca, podchodząc do samochodu może od razu pociągnąć za klamkę i wejść do środka. Nie musi czekać, aż blokady drzwi się zwolnią, co również przekłada się na znaczną oszczędność czasu. W tym miejscu warto jednak wspomnieć, że dystans ten jest na tyle krótki, aby żadna osoba niepożądana nie zdążyła dostać się do auta przed kierowcą. Można więc rzec, że jest to idealny balans pomiędzy komfortem a bezpieczeństwem.
Niektóre modele samochodów wykorzystujące system otwierania bezkluczykowego wyposażone są w dodatkowe funkcje, które na nim bazują. Dla przykładu osoba posiadająca kluczyk jest w stanie otworzyć bagażnik bez używania rąk. Jest to możliwe dzięki specjalnym czujnikom zamontowanym w okolicy tylnego zderzaka.
Kolejnym udogodnieniem oferowanym przez system Keyless Go jest możliwość przypisania do niego profilu kierowcy, a wraz z nim gromadzenie informacji na temat preferowanego ustawienia foteli, lusterek, poziomu głośności radia, a nawet nałożonych ograniczeń prędkości.
Czy Keyless GO jest bezpieczny?
Wraz z rosnącą popularnością systemu odpalania bezdotykowego, coraz częściej pojawiały się wzmianki o metodzie kradzieży aut „na walizkę”. Niestety nie są to jedynie niemające pokrycia z rzeczywistością teorie, a realne zagrożenie ze strony złodziei pojazdów. Jak wspomnieliśmy wcześniej, kluczyk Keyless wysyła do auta unikalny sygnał, jednak ta interakcja możliwa jest jedynie z niewielkiej odległości. Dzięki specjalnym nadajnikom wzmacniającym ten sygnał, złodzieje są w stanie przekazać go na odległość nawet 800 m. Oznacza to, że właściciel pojazdu może spokojnie pić kawę w kawiarni prawie kilometr od auta, mając kluczyk w kieszeni, a złodziej w tym czasie spokojnie uruchomi pojazd i nim odjedzie.
Jak zabezpieczyć Keyless Go?
Przed takimi sytuacjami kierowcy zabezpieczają się na różne sposoby. Jednym z nich jest trzymanie kluczyka w metalowym pojemniku, który blokuje sygnał. Jest to jednak rozwiązanie niezbyt wygodne i mało eleganckie. Na rynku dostępne są również specjalne nakładki na baterie w kluczyku, które uniemożliwiają jego zasilanie, kiedy nie jest on używany.
Warto wspomnieć również, że w przypadku awarii systemu Keyless Go dalej możliwe jest korzystanie z pojazdu, bez konieczności interwencji mechanika z komputerem diagnostycznym. Rodzaj zastosowanego rozwiązania zabezpieczającego zależy już jednak od danego producenta pojazdu.
W jakich samochodach można spotkać technologię Keyless Go?
Mimo tego, że otwieranie bezkluczykowe brzmi jak nowinka rodem z XXI. wieku, to pierwszy taki system został zastosowany w Mercedesie klasy S z 1998 roku (W220). Od tego czasu przeszedł jednak wiele modyfikacji, aby uzyskać formę znaną nam obecnie. System bezkluczykowy znajdziemy m.in. w pojazdach marek takich jak: Mercedes, BMW, Audi, Cupra, Hyundai, Mazda, czy w amerykańskim Fordzie.