Sprawdź zakres obowiązywania polisy Weź pod uwagę stosunek zakresu polisy do ceny Koszt ubezpieczenia OC…
Co zrobić, gdy mgła ogranicza widoczność na drodze?
Jazda we mgle zwykle nie jest przyjemna. Zwłaszcza jesienią na drogach coraz częściej pojawia się mgła, która znacznie utrudnia prowadzenie auta. W takich warunkach trzeba zachować szczególną ostrożność, a także wdrożyć praktyki, które pozwolą na poprawę bezpieczeństwa. Co robić, gdy mgła ogranicza widoczność?
- Jazda we mgle wymaga skupienia, bo ograniczona widoczność utrudnia dostrzeganie przeszkód.
- Mgła na drodze? Warto korzystać ze świateł przeciwmgielnych, ale tylko wtedy, gdy zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m.
- Światła przeciwmgielne to nie wszystko. Dobrze zaplanuj trasę i korzystaj z dobrych praktyk, by dojechać bezpiecznie do celu.
- Planujesz jazdę przez zamgloną drogę? Sprawdź, jak działa system ostrzegania przed kolizją FCW i czy możesz z niego skorzystać!
- Jak jeździć we mgle? Światła przeciwmgielne to podstawa
- Kiedy włączać światła przeciwmgielne?
- Jazda we mgle? Zachowaj ostrożność!
- Odpowiednie planowanie trasy
- Dobre praktyki podczas jazdy we mgle
Prawie każdy kierowca niejednokrotnie miał okazję poruszać się samochodem w gęstej mgle. Zjawisko to pojawia się najczęściej rano, ale zdarzają się dni, kiedy to widoczność jest mocno ograniczona przez całą dobę. W takich warunkach często nie widać obiektów znajdujących się zaledwie kilka metrów od Twojego auta, dlatego tak ważna jest szczególna ostrożność.
Jak jeździć we mgle? Światła przeciwmgielne to podstawa
Każdy samochód jest wyposażony w światła przeciwmgielne, które często nazywa się przeciwmgłowymi. Umieszcza się je zarówno z tyłu, jak i z przodu. Tylne światła znajdują się w najniższym punkcie pojazdu – bliżej nawierzchni mgła zwykle jest rzadsza. Przednie żarówki nie są obowiązkowe, ale znacznie poprawiają widoczność w tak trudnych warunkach.
Kiedy włączać światła przeciwmgielne? Zgodnie z przepisami, można to robić, gdy przejrzystość powietrza jest mocno ograniczona. Oznacza to, że z takich świateł skorzystasz nie tylko podczas mgły, lecz także opadów deszczu i śniegu, a nawet na terenach zadymionych i tam, gdzie występuje gęsty smog. Można z nich korzystać wtedy, gdy zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m.
Uwaga! Ze świateł przeciwmgielnych nie można korzystać przy dobrych warunkach pogodowych, ponieważ w takiej sytuacji oślepiają one innych kierowców.
Jazda we mgle? Zachowaj ostrożność!
Zgodnie z przepisami drogowymi kierowca musi zachować szczególną ostrożność w trakcie jazdy przy niesprzyjających warunkach – w tym przy zmniejszonej przejrzystości powietrza. Wolniejsza jazda jest więc nie tylko kwestią bezpieczeństwa, lecz także wymaga jej prawo. Gdy na drodze utrzymuje się mgła, pamiętaj o:
- zmniejszeniu prędkości – znacznie poniżej tej obowiązującej na danym odcinku, ale nie za bardzo, by nie zagrażać innym kierowcom;
- skupieniu na drodze – musisz uważać nie tylko na inne auta, lecz także zwierzęta, rowerzystów i pieszych;
- unikaniu wyprzedzania – lepiej wyjechać z domu wcześniej, zamiast śpieszyć się i wyprzedzać innych kierowców;
- utrzymywaniu bezpiecznego dystansu – by w razie hamowania nie uderzyć w inny pojazd;
- poleganiu również na innych zmysłach, a nie tylko na wzroku – mgła na drodze znacznie ogranicza widoczność, dlatego można np. uchylić okna, by słyszeć, co się dzieje.
Przeczytaj też: Droga hamowania – czym jest i od czego zależy?
Odpowiednie planowanie trasy
Przede wszystkim jazda we mgle jest uciążliwa. Z tego powodu warto jej unikać zawsze wtedy, gdy jest to możliwe. Zjawisko to pojawia się głównie wczesnym rankiem jesienią i zimą, gdy powietrze jest wilgotne, a temperatura – niska. Mgła występuje w bezwietrzne dni, gdy ruchy powietrza są niewielkie.
Gdzie pojawia się mgła? Większe ryzyko pojawienia się tego zjawiska będzie tam, gdzie znajdują się zbiorniki wodne. Często otacza ono jeziora, rzeki i podmokłe tereny. Znaczenie ma też ukształtowanie danego obszaru. Mgła gromadzi się głównie w dolinach.
Planując trasę, warto omijać takie obszary. Lepiej też poruszać się drogami dobrze oświetlonymi i zadbanymi – we mgle nie będzie widać np. dużych dziur w drodze. Z domu należy wyjechać wcześniej, ponieważ ruch w niesprzyjających warunkach odbywa się znacznie wolniej, a na drogach często dochodzi do stłuczek, przez które powstają zatory drogowe.
Dobre praktyki podczas jazdy we mgle
Oprócz wymienionych zasad jazdy we mgle pamiętaj też o dodatkowych praktykach, które mogą ją ułatwić. Dobrym pomysłem jest śledzenie wzrokiem linii na drodze. Są one białe i widać je również przy niekorzystnych warunkach pogodowych. Dzięki nim można łatwiej utrzymać się na pasie ruchu i zauważyć ewentualne zakręty.
Jeśli w Twoim aucie nie ma przednich lamp przeciwmgielnych, możesz skorzystać ze świateł mijania. Pozwolą one na rozjaśnienie drogi bez nadmiernego rozpraszania oświetlenia. Skręcając, zredukuj prędkość i bądź gotów do ewentualnego zatrzymania się, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Dobrym pomysłem jest też wyłączenie radia i skupienie słuchu na tym, co dzieje się na drodze. W trudnych warunkach pogodowych częściej słychać bowiem klaksony innych kierowców czy syreny ratunkowe.
Zaparowane szyby? Pomoże Antypara!
Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże bezpiecznie przejechać przez zamglone tereny. Prowadzenie samochodu we mgle wymaga skupienia. Włączenie świateł przeciwmgielnych może nie wystarczyć. Mgła na drodze? Warto skupić się dobrze na prowadzeniu pojazdu i unikać momentów dekoncentracji.
Zobacz też: