Zestaw naprawczy zamiast koła zapasowego? Przebita opona wymaga wymiany bądź naprawy, dlatego kierowcy mogą w…
Uchwyt na telefon do samochodu – jaki wybrać?
Uchwyt do telefonów pozwala na wygodne korzystanie z nawigacji czy bezpieczne prowadzenie rozmów. Na co zwrócić uwagę, wybierając tego typu akcesorium, i jakie są rodzaje uchwytów na smartfona?
- Uchwyt na telefon to coś, co zdecydowanie uprzyjemnia podróż. Dzięki niemu korzystanie np. z nawigacji staje się łatwiejsze.
- Wybierając uchwyt na telefon do samochodu warto wybrać taki, który będzie mocny, by smartfon nie wypadł na zakręcie lub podczas hamowania.
- Uchwyt na smartfona można umieścić na szybie lub na desce rozdzielczej. Najważniejsze, by nie przeszkadzał podczas jazdy.
- Zobacz, jak połączyć telefon z samochodem!
- Uchwyt na telefon do samochodu – dlaczego warto używać?
- Jakie są rodzaje uchwytów samochodowych do telefonu?
- Na co zwrócić uwagę przed zakupem uchwytu do telefonu?
- Jaki uchwyt na telefon do samochodu?
- Gdzie najlepiej umieścić uchwyt na smartfona?
Uchwyt na telefon do samochodu – dlaczego warto używać?
Smartfona wykorzystujemy nie tylko do rozmów telefonicznych, ale też przeglądania Internetu czy słuchania muzyki. Dzięki urządzeniu mamy też dostęp do wielu programów przydatnych w trakcie użytkowania pojazdu, o czym więcej piszemy w artykule Smartfon w samochodzie: aplikacje dla kierowców.
W trakcie jazdy samochodem z telefonu trzeba korzystać z rozwagą. Na pewno nie powinno się go trzymać w ręce, kłaść luzem na fotelu pasażera, opierać o deskę rozdzielczą czy trzymać w płytkiej przegródce. Dlaczego? Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. W trakcie hamowania telefon może nam na przykład wpaść pod pedały. Sięganie po smartfona w trakcie jazdy też nie jest rozsądne. Gdy odbieramy rozmowę telefoniczną lub zerkamy na mapę nawigacji, odrywamy wzrok od drogi. Możemy się rozproszyć już samym szukaniem smartfona po omacku, gdy ten zaczyna dzwonić. Chwila nieuwagi może nas drogo kosztować. Ponadto trzeba wziąć pod uwagę przepisy. Jak mówi art. 45 ust 2 pkt 1. ustawy Prawo o ruchu drogowym: „Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku”. Za nieprzestrzeganie tego zapisu grożą konsekwencje, pod postacią mandatu w wysoki 200 zł i aż pięciu punktów karnych. Kolejną kwestią jest to, że niezabezpieczony telefon może po prostu ulec uszkodzeniu. Nietrudno wyobrazić sobie scenariusz, w którym smartfon spada na podłogę lub uderza o deskę rozdzielczą i rozbija się w nim szybka. Taki uchwyt na telefon do samochodu to akcesorium, które unieruchomi urządzenie. Jeśli umieścimy go w odpowiednim miejscu, nie będziemy też tak często odwracać wzroku od drogi. Łatwiej nam będzie doczytać wskazania nawigacji czy odebrać rozmowę. Oczywiście przełączając ją na głośnik.
Jakie są rodzaje uchwytów samochodowych do telefonu?
Jednym z najpopularniejszych rodzajów uchwytów na telefon do samochodu jest ten mocowany do szyby. Zaletą tego typu modeli jest to, że smartfon znajduje się praktycznie na wysokości wzroku i stosunkowo łatwo do niego sięgnąć ręką. Minusem uchwytu do telefonu przyczepianego do szyby może być negatywny wpływ na widoczność. Ponadto trzeba pamiętać o sprawdzaniu od czasu do czasu mocowania. Przyssawka zarówno pod wpływem wysokiej, jak i niskiej temperatury, może się odczepić od szyby.
Alternatywą dla standardowego uchwytu na smartfona są modele, które można przymocować do dowolnej, płaskiej powierzchni, w tym do deski rozdzielczej. Tego typu akcesoria powinny mieć solidne mocowanie. Przykładem takiego urządzenia jest Samochodowy Uniwersalny Uchwyt Moje Auto Virage. Produkt ten ma dużą, mocną i dokręcaną przyssawkę, dzięki której będzie się trzymać nawet tak nietypowych powierzchni, jak płyta gipsowa.
Kolejnym rodzajem jest uchwyt do telefonów mocowany do kratki nawiewu. Umiejscowienie na wysokości otworu wentylacyjnego sprawia, że do smartfona mamy łatwy dostęp. Zazwyczaj nie trzeba się do niego nachylać, jak bywa w przypadku uchwytów na telefon montowanych do szyby. Poza tym uchwyt na smartfona na kratkę w żaden sposób nie ogranicza widoczności. Może jednak wpływać na pracę wentylacji, a zima, jeśli nie zamkniemy danej kratki, telefon może się mocno nagrzewać.
Wśród zalet można też wymienić prostą instalację, trwającą kilka sekund. Jak wygląda proces montażu? W przypadku akcesoriów takich jak Moje Auto Virage Uchwyt do telefonu na kratkę nawiewu Smart Fit stosowany jest klips z guzikiem do rozchylania ramion.
Nie polecamy rozwiązań takich jak mata antypoślizgowa. Wprawdzie nie ogranicza ona widoczności i można ją szybko przyczepić do deski rozdzielczej, ale przy gwałtowniejszym manewrze telefon może się od odkleić. Zdecydowanie odradzamy korzystanie uchwytów do telefonów montowanych do kierownicy. Taki sprzęt nie tylko może ograniczać ruchy, ale też stworzyć dodatkowe zagrożenie w razie wypadku.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem uchwytu do telefonu?
Zanim wybierzemy uchwyt na telefon do samochodu, musimy sprawdzić wymiary naszego smartfona. Warto się też przy okazji zastanowić, czy uchwytu będziemy używali tylko z jednym modelem telefonu, czy z kilkoma różnymi egzemplarzami o różnych wielkościach. Weźmy też pod uwagę, czy uchwytu ma służyć także do przytrzymywania urządzenia do nawigacji GPS. Dobrym rozwiązaniem może być wybór uchwytu do telefonów, które ma szeroki zakres regulacji ramion. Dzięki temu uchwytu nie trzeba będzie zmieniać, jeśli zmienimy model smartfona.
Warto zwrócić uwagę na sam sposób mocowania telefonu do uchwytu. Powinien być on możliwie najwygodniejszy, czego przykładem może być Moje Auto Virage Uniwersalny uchwyt do telefonu SMART FIT. Wystarczy przytrzymać przyciski, żeby ramiona się rozsunęły, a następnie zacisnąć je na telefonie. Nie potrzeba regulować ramion w zależności od smartfona.
Jeszcze prostszym rozwiązaniem jest magnetyczny uchwyt do telefonu. Po doczepieniu do obudowy lub etui telefonu metalowej płytki, smartfon sam „złapie się” uchwytu.
Ważnym kryterium może być możliwość regulacji ramienia uchwytu na telefon. Powinniśmy mieć możliwość ustawienia uchwytu w taki sposób, żeby smartfon był skierowany ekranem w naszą stronę. Głowica powinna dać nam możliwość obrócenia smartfona z pozycji pionowej do poziomej.
Nie bez znaczenia jest rozmiar uchwytu do telefonów. Przede wszystkim nie może być na tyle duży, żeby ograniczał nam widoczność. Jeśli często zmieniamy samochody, na przykład mamy dwa auta w gospodarstwie domowym lub korzystamy z pojazdu służbowego, można rozważyć wybór uchwytu na kratkę, który bez problemu schowamy do kieszeni.
Jaki uchwyt na telefon do samochodu?
Wiemy już więc, jakie są rodzaje uchwytów. Pytanie więc, jaki uchwyt na telefon do samochodu wybrać? To zależy od preferencji. Najczęściej wybierane są modele, które są „przylepiane” do szyby i dopasowują się do szerokości urządzenia. Coraz więcej urządzeń ma odpowiedni magnes z tyłu, co oczywiście sprawia, że takie akcesorium także może być dobrym wyborem. To, na co trzeba zwrócić uwagę to wygoda. Musi to być też mocny uchwyt na telefon do samochodu, by urządzenie nie wypadło z niego podczas hamowania lub na zakrętach.
Gdzie najlepiej umieścić uchwyt na smartfona?
Przede wszystkim uchwyt samochodowy do telefonu powinniśmy przymocować w takim miejscu, żeby nie ograniczał nam ruchów za kierownicą oraz nie ograniczał pola widzenia. Polecanym miejscem do montażu jest środek szyby lub góra deski rozdzielczej. Uchwyt na telefon powinien znajdować się na tyle blisko, żeby można do niego było sięgnąć ręką bez konieczności nachylania się i zmieniania pozycji na fotelu. Należy też wziąć pod uwagę stabilność. W przypadku przyczepiania akcesorium do szyby dobrym pomysłem może być takie zamocowanie uchwytu, żeby jego dół lekko dotykał deski rozdzielczej. W trakcie jazdy po wybojach ekran smartfonu nie będzie się nadmiernie trząsł.
Dobrze jest także wziąć pod uwagę, czy po zamocowaniu telefonu w uchwycie można do niego podłączyć kabel do ładowania. Najlepiej w taki sposób, żeby przewód nie zawadzał o lewarek zmiany biegów i nie plątał się w okolicach kierownicy. Nie wiesz jak to zrobić? Sprawdź, jak ładować telefon w samochodzie i zapomnij o rozładowanym smartfonie podczas jazdy!
Uchwyt do telefonu podnosi bezpieczeństwo w czasie jazdy. Warto się w niego zaopatrzyć szczególnie wtedy, gdy często korzystamy z nawigacji lub wybieramy się w dłuższy wyjazd. Warto jednak zadbać o to, by był odpowiednio mocny i wygodny w użyciu.