Na co zwrócić uwagę przy wyborze płynu do spryskiwaczy? Płyn do spryskiwaczy jest mieszaniną związków…
Jaki olej do silnika?
Wiesz, że olej do silnika jest ważnym produktem dla każdego auta spalinowego. Zastanawiasz się jednak, jak wybrać odpowiedni – tak, aby był odpowiedniej jakości i dobrze zabezpieczał silnik. Poznaj najważniejsze wskazówki – dzięki nim powinno być łatwiej. Jaki olej do silnika wybrać? Podpowiadamy!
- Oleje syntetyczne, mineralne i półsyntetyczne
- Dobór odpowiedniej klasy lepkości oleju silnikowego
- Jaki olej do danego typu silnika?
- Jaki olej do silnika? Normy olejów silnikowych
- Dodatki do olejów silnikowych
Na rynku dostępne są oleje silnikowe o różnych składach. Osoby, które nie są specjalistami w zakresie motoryzacji, mogą mieć trudność w dopasowaniu odpowiedniego produktu. Choć w książce serwisowej pojazdu możesz znaleźć wymagania producenta odnośnie do oleju, nie zawsze masz do niej dostęp. Warto więc poznać najważniejsze informacje. Jak dobrać olej do silnika?
Oleje syntetyczne, mineralne i półsyntetyczne
Na rynku znaleźć można trzy podstawowe typy olejów silnikowych. To:
- oleje syntetyczne – są uznawane za te o najlepszych właściwościach. Pozwalają na szybkie chłodzenie silnika i szybko rozprowadzają się po wszystkich podzespołach,
- oleje mineralne – obecnie są coraz rzadziej używane. To najstarszy typ oleju silnikowego, który cechuje się gorszą żywotnością niż produkty syntetyczne i półsyntetyczne,
- oleje półsyntetyczne – to mieszanka produktów syntetycznych i mineralnych. Są powszechnie wykorzystywane w silnikach z wielopunktowym wtryskiem paliwa.
Obecnie poleca się korzystanie z olejów syntetycznych lub półsyntetycznych. Są one droższe niż produkty mineralne, ale zapewniają znacznie lepszą wydajność.
Dobór odpowiedniej klasy lepkości oleju silnikowego
Oleje silnikowe różnią się od siebie nie tylko składem. Ważnym parametrem takich produktów jest klasa lepkości oleju silnikowego. Co to takiego? Określa ona, w jakich temperaturach preparat jest w stanie zachować określoną lepkość.
Właściwa klasa lepkości jest określana przez każdego producenta samochodu. Informacje na ten temat można znaleźć w książce serwsiowej. Znajdują się tam szczegółowe dane o wszystkich płynach eksploatacyjnych, jakie można zastosować w konkretnym pojeździe.
Jak wybrać właściwy olej silnikowy? Warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Wybierając olej silnikowy do samochodu, skup się na tym, w jakich warunkach najczęściej wykorzystujesz swój pojazd. Latem najlepiej sprawdzają się produkty dostosowane do wysokich temperatur. Zimą jest odwrotnie. W samochodach używanych przez cały rok z podobną intensywnością można zastosować uniwersalne oleje silnikowe o klasach lepkości 5W30, 5W40 i 10W40.
Jaki olej do danego typu silnika?
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki olej do silnika benzynowego, z LPG czy diesla będzie najlepszy. Wszystko zależy bowiem od wskazań producenta danego samochodu, a nie typu jednostki napędowej.
Producenci aut podają, jaką minimalną klasę i normy powinien spełniać olej silnikowy do konkretnego pojazdu. Istnieje opcja zastosowania produktu o lepszych właściwościach. Nie należy jednak korzystać z olejów gorszych, niespełniających wymienionych warunków. Nie powinno się też obniżać jakości stosowanych produktów – trzymaj się tego samego preparatu przez cały okres korzystania z samochodu.
Przeczytaj też: Wymiana oleju silnikowego – co musisz wiedzieć?
Jaki olej do silnika? Normy olejów silnikowych
Oleje silnikowe muszą spełniać jedną z dwóch norm – ACEA (europejska) i API (amerykańska). Produkty wykorzystywane w Polsce są oznaczane literą A i cyfrą, która określa ich jakość. Obecnie najlepsze preparaty są więc określane symbolem A5. Najgorsze oleje silnikowe mają oznaczenia A2 i A1.
W przypadku amerykańskich olejów napędowych te najwyższej jakości są oznaczane literami SP. Norma ta obowiązuje jednak dopiero od 2020 roku.
Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj nasz artykuł o oznaczeniach oleju silnikowego!
Dodatki do olejów silnikowych
Niezależnie od wybranego rodzaju oleju silnikowego, możesz poprawić jego właściwości i dodatkowego wsparcia jednostki napędowej. Mowa tu o zastosowaniu specjalnych produktów. My polecamy Moje Auto Engine Doktor regenerator silnika. To środek odpowiedni dla każdego rodzaju silnika, zwłaszcza jeśli wykorzystujesz swój pojazd z dużą intensywnością.
Regenerator do silnika pomaga zwiększyć kompresję i ciśnienie oleju, a co za tym idzie – zredukować dymienie, zmniejszyć zużycie tej substancji i wydłużyć żywotność silnika. Jego zadaniem jest minimalizacja tarcia wewnątrz jednostki napędowej. Produkt sprawdza się też w przypadku mechanizmów różnicowych i skrzyń biegów. Więcej przeczytasz w naszym artykule o dodatkach do oleju silnikowego.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże ci wybrać najlepszy olej do silnika. Pamiętaj o tym, żeby był odpowiednio lepki, taki jak proponuje producent samochodu w książce serwisowej. Dzięki temu unikniesz problemów, a silnik będzie dobrze zabezpieczony.