Podstawowy, wręcz szkolny podział tego podzespołu obejmuje dwa elementy: oponę i felgę. Zacznijmy od tej…
Czym wyczyścić felgi aluminiowe w domowych warunkach?
Czystość samochodu dla wielu kierowców stanowi swojego rodzaju wizytówkę. Czyszcząc auto z brudu i innych zanieczyszczeń nie powinniśmy zapominać o jednym, ważnym elemencie, jakim są felgi. Nierzadko mają one nietypową budowę, która sprawia, że część z ich zakamarków niełatwo jest domyć. Jak zatem wyczyścić felgi aluminiowe? Podpowiadamy – świetną metodą na to jest skorzystanie ze specjalistycznych środków przeznaczonych właśnie do felg aluminiowych.
Rodzaje zanieczyszczeń felgi samochodowej
Chcąc zidentyfikować, jakiego rodzaju środek do czyszczenia felg aluminiowych będzie w naszym przypadku najlepszy, powinniśmy zastanowić się nad tym, z jakim rodzajem zanieczyszczeń każda felga aluminiowa zdobiąca nasze auto mogła mieć do czynienia.
Najczęściej spotykane zanieczyszczenia felg samochodowych to: zanieczyszczenia eksploatacyjne, odkładające się na felgach oraz dużo trudniejsze do wyczyszczenia zanieczyszczenia od metalicznego pyłu z klocków hamulcowych. O ile zabrudzenia eksploatacyjne nie są trudne do usunięcia i jesteśmy w stanie pozbyć się ich w każdej myjni samochodowej, to z usunięciem pyłu z klocków hamulcowych możemy mieć nie lada problem.
Jakiego rodzaju zabrudzenia przypiszemy do pierwszej wspomnianej kategorii? Zabrudzenia eksploatacyjne to przykładowo błoto, które osadza się na felgach i kołach podczas jazdy autem. W okresie zimowym tym, z czym bardzo często mają styczność zewnętrzne elementy naszych pojazdów, jest śnieg, piasek i sól. Latem koła samochodów bardzo często pokrywają się smołą bądź asfaltem oraz metalicznym pyłem z klocków hamulcowych – do usunięcia tego typu zabrudzeń należy wykorzystać specjalistyczne środki czyszczące.
Do drugiej kategorii zanieczyszczeń przypiszemy te, których usunięcie wymaga odpowiedniej wiedzy, czasu i profesjonalnych środków, ponieważ ułatwiają one usunięcie zabrudzeń. W wielu przypadkach użycie specjalistycznych produktów jest niezbędne, ponieważ tylko one są w stanie wyczyścić prawidłowo. Tylko siła ich działania może przynieść zadowalający efekt, ponieważ pył, który się osadza jest bardzo trudny do usunięcia.
Jak dbać o felgi?
Dbanie o felgi w największym uproszczeniu to walka z czasem, przed którą może nas uratować tylko regularność. Kierowcy dbający o swoje pojazdy nie chcą ryzykować i systematycznie czyszczą swoje felgi. To niesie za sobą wiele korzyści, gdyż zawsze mają zadbane samochody i nie muszą wkładać wiele wysiłku w czyszczenie felg niezależnie od zabrudzeń. Te łatwe do usunięcia zabrudzenia schodzą od razu, a kiedy osiądzie pył, to zostaje usunięty zanim zdąży się zapiec.
W przypadku, gdy przystępujemy do czyszczenia felg, wtedy gdy brud już mocno osiadł na felgach, to musimy uzbroić się w cierpliwość i profesjonalne kosmetyki samochodowe.
Czy źle dobrany środek do czyszczenia felg aluminiowych może uszkodzić lakier?
Oczywiście, że tak. To dlatego chcąc zabrać się za czyszczenie felg aluminiowych, powinniśmy bezwzględnie zapoznać się z opisem danego preparatu i spośród propozycji na rynku wybrać ten, który jest doskonale dopasowany do naszych felg. Jeśli wybierzemy detergent, który nie jest przystosowany do aluminium, możemy trwale uszkodzić wykończenie felg oraz sam lakier, którego odnowienie może wiązać się z wysokimi kosztami. Jeśli potrzebny Ci sprawdzony preparat do czyszczenia felg aluminiowych, powinieneś zapoznać się z ofertą Moje Auto, gdzie znajdziesz liczne środki do czyszczenia i mycia felg, takie jak Preparat do czyszczenia felg Krwawe Koło. Jeśli użyjesz go zgodnie z instrukcją, z powodzeniem wyczyścisz swoje alufelgi, nie narażając ich przy tym na uszkodzenie.
Jaka jest cena malowania aluminiowych felg?
Jeśli lekceważymy czyszczenie felg aluminiowych bądź po prostu są mocno eksploatowane, ich powierzchnia z czasem niszczeje. Mogą zostać doprowadzone do takiego stanu, że nawet dokładne wyczyszczenie nie sprawi, że ponownie zaczną prezentować się estetycznie. Co możemy zrobić w takim wypadku? Udać się do specjalistycznego serwisu, w którym oferowane są usługi takie, jak malowanie zacisków hamulcowych czy felg aluminiowych. Jeśli obsługujący nas serwisanci stwierdzą, że renowacja naszych felg jest możliwa, będą mogli przystąpić do usunięcia ewentualnych uszkodzeń mechanicznych, usunięcia starego lakieru, odtłuszczenia i przygotowania powierzchni naszych felg, a następnie właściwego malowania.
Cena takiej usługi jest zwykle zależna od rozmiaru naszych obręczy oraz poświęconych roboczogodzin pracy. W przypadku mniejszych obręczy jest to zwykle koszt około 100 złotych, w przypadku tych o standardowych rozmiarach cena opiewa na około 200 złotych, a w przypadku tych większych ceny rozpoczynają się od około 300 złotych. Podane ceny tyczą się oczywiście pojedynczych sztuk felg.
Jakim preparatem czyścić felgi aluminiowe?
Chcąc samodzielnie wyczyścić felgi, powinniśmy bezwzględnie stawiać jedynie na preparaty do nich dostosowane. Felga aluminiowa to element wyposażenia auta, który zdecydowanie warto czyścić, ze względu na ich zużycie oraz estetykę.
Liczne propozycje produktów tego rodzaju można znaleźć w asortymencie Moje Auto. W bogatej ofercie tego producenta znajduje się przykładowo wykorzystujący specjalistyczną formułę płyn do czyszczenia felg aluminiowych o nazwie Krwawe Koło, który podczas użycia informuje nas o tym, że wchodzi w reakcję z opiłkami materiału ściernego z klocków hamulcowych.
Czyszczenie felg aluminiowych może też okazać się znacznie łatwiejsze, gdy zainwestujemy w produkt taki, jak Moje Auto Virage, czyli szczotkę do felg o wygodnej rączce, która umożliwi ich wyczyszczenie bez uszkadzania ich powierzchni.
Preparat do czyszczenia felg „Krwawe Koło”
W odpowiedzi na potrzeby i oczekiwania użytkowników, marka Moje Auto wprowadziła do swojej oferty preparat do czyszczenia felg działający na zasadzie „krwawej felgi” o nazwie Moje Auto Krwawe Koło. To wydajny płyn do czyszczenia, który reaguje z silnymi zanieczyszczeniami. Usuwa uciążliwe zabrudzenia eksploatacyjne z każdego rodzaju felg stalowych, aluminiowych, chromowanych i lakierowanych. Za pomocą płynu mycie zanieczyszczonych powierzchni staje się szybkie i wydajne. Nie ma żadnego ryzyka uszkodzenia czyszczonej powierzchni. Preparat posiada neutralne pH. Po spryskaniu, preparat na feldze zmienia kolor na purpurowo-fioletowy; taka zmiana koloru świadczy o rozpuszczaniu przez główny składnik, którym jest tioglikolan sodu, pyłu z klocków hamulcowych. Skuteczność preparatu Moje Auto Krwawe Koło jest wysoka, a efekt zmiany zabarwienia spektakularny.
Preparat do czyszczenia felg Moje Auto Krwawe Koło. Sposób użycia w 5 krokach:
Jak podczas każdej innej czynności, tak też na czas czyszczenia felg należy je do tego odpowiednio przygotować. Aby zastosowany środek chemiczny w najlepszym stopniu oddziaływał na felgę, trzeba go rozprowadzić z dokładnością. Kluczowym jest ścisłe zastosowanie się do zaleceń producenta, ponieważ to przyniesie najlepszy efekt.
Krok 1: Przed zastosowaniem preparatu, należy upewnić się, że felga jest chłodna. Nie stosujemy preparatu na rozgrzane koła, ponieważ nie wykorzystamy jego pełnych możliwości. Przy bardzo dużych zabrudzeniach – można spłukać felgę wodą, ale przy mniejszych nie ma takiej konieczności. Pamiętajmy – felgi myjemy w miejscach, gdzie mamy możliwość odprowadzenia brudnej wody bezpośrednio do kanalizacji, ponieważ w ten sposób nie naruszamy przepisów.
Krok 2: Preparat do czyszczenia felg zwyczajnie nanosimy na felgę, równomiernie spryskując całą zabrudzoną powierzchnię.
Krok 3: Po nałożeniu produktu należy odczekać 90 sekund. W trakcie tego czasu preparat zmieni się na kolor purpurowo-fioletowy. Należy pamiętać, aby nie dopuszczać do wyschnięcia produktu na czyszczonej powierzchni.
Krok 4: Do uporczywych zabrudzeń można użyć delikatnej szczotki lub gąbki.
W przypadku lekko zabrudzonych felg efekt „krwawienia” może nie wystąpić.
Krok 5: Kiedy preparat do czyszczenia felg spełni swoje zadanie należy spłukać felgi wodą pod wysokim ciśnieniem.
Dlaczego czyszczenie felg jest tak ważne?
Wielu właścicieli samochodów nazbyt bagatelizuje problem zanieczyszczonych felg. Jak już oczyszczamy je podczas mycia nadwozia auta. Tymczasem zasługują na nieco więcej uwagi. Warto na równi poświęcić im czasu tyle, co na czyszczenie pozostałych elementów.
Zobacz także: Jakim preparatem umyć felgi samochodowe?
Felgi są drugim elementom po oponach, które mają kontakt z nawierzchnią. Mogą znajdować się tam najróżniejsze substancje chemiczne, mniej lub bardziej agresywne dla felg, ciała obce itp. Pielęgnacja i czyszczenie ma za zadanie neutralizację skutków kontaktu felg z chemią. Jest to tak ważne dlatego, że chemia wpływa szkodliwie na materiał felgi i jej lakierowanie. Nie ważne, czy to felga aluminiowa, stalowa, czy magnezowa. Uszkodzenia powierzchni wcześniej czy później widoczne są na każdej z nich.
Podsumowanie
Czytaj również: Nowości! Niezastąpiona w czyszczeniu auta szczotka do felg i kołpaków oraz lejek 2w1
Chemiczne uszkodzenia dają się we znaki poprzez rdzę na stali, czy mikrouszkodzenia aluminium i tym podobnych metali. Z początku nie jest to widoczne, ale materiał felgi słabnie i ma tendencję do odkształcania się, wyginania i w ostateczności do pękania. Dlatego tak ważne jest ich regularne czyszczenie.
Efekty czyszczenia to nie tylko ładny wygląd zadbanej felgi. To przede wszystkim bezpieczeństwo na drodze podczas użytkowania samochodu. Zanieczyszczona felga może przenosić zabrudzenia np. na klocki hamulcowe. Tutaj już pojawia się poważne ryzyko dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Dlatego jak widzisz, czystość felg jest równie ważna, jak i całego samochodu.