Z tego artykułu dowiesz się, co trzeba zrobić przed przystąpieniem do polerowania auta, czy ten…
Jak i czym umyć auto? Ręcznie czy na myjni?
Mycie auta to jedna z podstawowych czynności, która nadaje mu elegancki i piękny wygląd. Każdy właściciel pojazdu zastanawia się czym umyć auto, ale też ma swoją technikę pozbywania się zanieczyszczeń z karoserii. Jest ona uzależniona często od czasu, którym dysponujemy oraz od kwoty, którą chcemy przeznaczyć na tę czynność. Zdecydowanie najłatwiej jest skorzystać z automatycznej myjni samochodowej. Taka usługa nie jest bardzo kosztowna, czasochłonna oraz nie wymaga od nas wysiłku fizycznego. Ale czy warto?
Czym umyć auto – Z artykułu dowiesz się:
Jakie są techniki mycia samochodu?
Jakie kosmetyki samochodowe wybrać do mycia samochodu?
Jak dokonać porównania produktów, aby uzyskać zamierzony efekt?
Jak i czym osuszyć samochód po myciu?
Mycie ręczne czy myjnia automatyczna – za i przeciw
Niestety mycie pojazdu w automatycznej myjni to zabójstwo dla lakieru samochodowego. Szczotki myjące często są zaniedbane i brudne, a dla lakieru może być niebezpieczne każde ziarenko piasku. Jest to bardzo szybka metoda mycia auta, ale aby umyć auto w tak krótkim czasie trzeba użyć agresywnych, szybko działających środków, ostrych szczotek o dużym nacisku. Zatem czym umyć auto? Samochód myty automatycznie już po kilku cyklach mycia ma wypłowiały i porysowany lakier. Znacznie bezpieczniej jest zlecić umycie auta pracownikowi ręcznej myjni samochodowej lub zrobić to samodzielnie – co jest znacznie tańsze.
Atuty samodzielnego mycia auta
Samodzielne mycie auta, oprócz niskiej ceny, ma jeszcze inną zaletę. Myjąc auto samodzielnie i systematycznie, możemy sprawdzać stan karoserii i oceniać szkody wyrządzone na przykład przez drobne kamyki czy mróz. Im wcześniej zauważymy początki korozji, lub ubytki lakieru, tym wcześniej możemy zareagować, wykonując drobne naprawy. Niestety czas działa w tym przypadku znacznie się wydłuża, co może być dla nas niekorzystne. Planując samodzielne mycie samochodu, zacznijmy od wyboru odpowiedniego miejsca oraz przygotowania akcesoriów, przyborów do mycia i preparatów myjących.
Mycie auta „na sucho”, to poważne ryzyko!
Czasy, w których mogliśmy oglądać kierowców myjących swoje auta na parkingu pod domem dawno odeszły w zapomnienie. Obecne prawo na to nie pozwala, a każdemu, kto je złamie grozi mandat. Na szczęście nie spowodowało to zwiększenia się liczby kierowców, którzy myli samochód, posługując się tak zwaną metodą „na sucho”. Polega ona na wycieraniu zabrudzeń powstałych na samochodzie miękką, suchą szmatką. Zasadniczą wadą tej metody jest duże ryzyko powstawania rys na lakierze. Czasem wystarczy przypadkowe ziarenko piasku, które będzie przyschnięte do karoserii, aby narobić dużych szkód. Długie zamaszyste pociągnięcia szmatką mogą sprawić, że znajdujący się pod nią piasek będący częścią zabrudzenia zacznie rysować lakier. Drugą wadą mycia „na sucho” jest nierównomierny efekt. Wszystko zależy od wielkości zabrudzenia. Podsumowując to zdecydowanie nie jest dobra metoda mycia auta dla osób, które cenią sobie podróżowanie zadbanym pojazdem.
Myjnia bezdotykowa?
Można także wybrać się do myjni i skorzystać z popularnego mycia bezdotykowego. W tym przypadku zyskujemy sporo czasu, ponieważ takie mycie trwa dosłownie kilka minut. Jednak w tym przypadku również musimy iść na kompromis. Woda z proszkiem ma duże ciśnienie, spłukanie nią auta może sprawić, że kiedy wyschnie, to pojawią się na karoserii białe, trudne do usunięcia smugi. To osad powstały po myciu. Ponadto woda może nie wypłukać brudu zalegającego w trudno dostępnych elementach karoserii. Zatem jaka technika będzie najbezpieczniejsza do umycia samochodu oraz jakimi preparatami się posłużyć, aby uzyskać zadowalający efekt?
Czym umyć auto?
Myjąc auto samodzielnie, musimy zdecydować się na właściwy preparat czyszczący. Do wyboru mamy szampon do mycia samochodu lub pianę aktywną. Szampon do samochodu sprawdzi się w przypadku zabrudzeń o niskiej intensywności. Nie sprawdzi się on jednak podczas mycia ciężarówki, która wróciła z długiej trasy. Piana aktywna ma bardzo silne działanie myjące, dlatego jest stosowania podczas usuwania zabrudzeń z tłuszczu, osadów asfaltowych, smoły czy owadów. Użyta prawidłowo – zgodnie z zaleceniami na etykiecie – jest bardzo bezpieczna dla karoserii. Może być wykorzystana również do mycia elewacji, kostki brukowej, dachów, fasad budynków, urządzeń budowlanych i rolniczych.
Szampon – z woskiem, czy bez?
Szampon samochodowy bez smug, to podstawa ponieważ, jest produktem, którego zadaniem jest usunięcie typowych zanieczyszczeń takich, jak: piasek, żwir czy błoto. Jego efektywność zależy między innymi od prawidłowego użycia. Szampon należy rozcieńczyć zgodnie z zaleceniami producenta na opakowaniu. Zbyt mała ilość produktu może spowodować, że skuteczność mycia nas nie zadowoli, a zbyt duża ilość, że produkt odłoży się na mytej powierzchni, powstaną smugi i zacieki. Zanim przystąpimy do mycia powinniśmy dokładnie opłukać samochód pod ciśnieniem, aby pozbyć się zaschniętego błota i piasku. Pozwoli nam to uniknąć ewentualnych zarysowań lakieru drobinkami brudu. Następnie czystą gąbką rozprowadzamy rozcieńczony produkt po karoserii i dokładnie myjemy.
Szampony samochodowe dzielą się na szampony z woskiem i bez wosku – i takie w swojej ofercie posiada marka Moje Auto. Zarówno jeden, jak i drugi, mają swoich zwolenników.
Dokładne mycie auto szamponem bez wosku
Szampon bez wosku – skupiony jest przede wszystkim na myciu, co sprawia, że jest dokładniejszy niż szampon z woskiem, którego zadaniem jest mycie i jednoczesne woskowanie karoserii. Szampon do mycia samochodu biodegradowalny bez wosku jak sama nazwa wskazuje, służy przede wszystkim do precyzyjnego usunięcia zabrudzeń powstałych na karoserii samochodu. Samochód będzie czysty, ale nie będzie nabłyszczony. Dlatego do uzyskania pełnego zadowolenia po zakończeniu mycia dodatkowo należy auto nawoskować. Wykonanie tych dwóch zabiegów sprawi, że pojazd będzie wyglądał na młodszy, niż jest w rzeczywistości. Jednak uzyskanie zadowalającego efektu wymaga sporo czasu.
Błyskawicznie szybkie i tanie mycie auta
Szampon z woskiem – jego zaletą jest oszczędność czasu oraz pieniędzy, z nieco mniej zadowalającym efektem. Po przeprowadzonym zabiegu mycia, nie musimy już na umytą powierzchnie nakładać wosku w celu wybłyszczenia i ochrony lakieru. Szampon bez wosku stosowany jest przez osoby, które chcą uzyskać bardzo dobry efekt czyszczący, po czym stosują specjalne woski dzięki którym lakier jest wybłyszczony, jest chroniony przed działaniem promieni UV. Lakier zabezpieczony woskiem, dużo łatwiej jest nam umyć, pielęgnacja w tym przypadku ogranicza się do spłukania brudu wodą pod ciśnieniem. Jest to rozwiązanie droższe, bardziej czasochłonne, ale bardzo skuteczne.
Kierowco rozwiej swoje wątpliwości – czym umyć auto
Jeśli kierowca przed przystąpieniem do mycia swojego auta staje przed dylematem, jaki szampon samochodowy wybrać, to najlepiej będzie, aby przez krótką chwilę zastanowił się czego od produktu, tak naprawdę oczekuje. W tym celu dokonaliśmy małego porównania, które z pewnością pomoże.
A może zdecydować się na użycie piany aktywnej?
Czym umyć auto jak nie ma szamponu? Możemy do mycia samochodu używać piany aktywnej, ale musimy zaopatrzyć się w pianownicę, którą można kupić już za ok. 100 zł. Dzięki zastosowaniu piany aktywnej unikniemy porysowania lakieru drobinkami piachu, ponieważ jest to mycie bezdotykowe. Marka Moje Auto posiada w swojej ofercie skoncentrowaną pianę aktywną. Piana aktywna jest to intensywnie działający środek zawierający składniki aktywne, które wnikają w brud i prowadzą do usunięcia go. Podczas jej wykorzystywania wytwarzana jest bardzo duża ilość gęstej piany, dzięki której usuwanie zanieczyszczeń jest łatwiejsze. Składniki, które posiada, działają natychmiast. Za jej pomocą wymyjemy każdy zakamarek samochodu. Umiejętne korzystanie z myjki umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc. To niewątpliwie jedna z większych zalet, ponieważ samochód, którego każdy element charakteryzuje się taką samą czystością i połyskiem, prezentuje się bardziej okazale.
Piana aktywna ma wiele zalet
Aktywną pianą możemy umyć zarówno auto osobowe, jak i ciężarowe, czy motocykl. Prawidłowo użyta – piana nie odbarwia i nie powoduje matowienia. Może zostać użyta do mycia karoserii oraz elementów chromowanych i plastikowych. Pianę należy rozcieńczyć z wodą zgodnie z zaleceniami producenta, a następnie za pomocą pianownicy lub myjki ciśnieniowej możemy szybko i sprawnie rozprowadzić ją po całej powierzchni samochodu w kierunku od dołu do góry. Pianę pozostawiamy na kilka minut nie doprowadzając do wyschnięcia produktu. Po tym czasie należy ją spłukać wodą pod ciśnieniem w kierunku od góry do dołu. Ważne, aby pamiętać o dokładnym spłukaniu samochodu. Kiedy już to zrobimy, dobrze jest obejrzeć samochód, a w szczególności jego trudno dostępne miejsca. Wprawdzie piana spłukuje się bardzo szybko i łatwo, aczkolwiek przez nieuwagę możemy pominąć jakieś miejsce, w którym będzie zalegać. Po spłukaniu dobrze przeprowadzić krótkie oględziny samochodu i dokonać ewentualnych poprawek.
Po umyciu wytrzyj karoserię!
Innym istotnym elementem jest woda, która jest niezbędna podczas mycia. Może ona pozostawić zacieki i ślady, które nieestetycznie wyglądają. Dlatego zawsze należy wytrzeć umytą powierzchnię do sucha. Można to zrobić za pomocą mikrofibry do osuszania karoserii, którą Moje Auto posiada w swoje ofercie. Wielu kierowców posługuje się też ściągaczką do wody, ponieważ pozwala ona zaoszczędzić czas i energię, ale niestety nie zapewnia dokładności. Dlatego po ściągnięciu wody można dodatkowo posłużyć się mikrofibrą i wytrzeć wodę w miejscach, z którymi nie poradziła sobie ściągaczka. Posługując się tą metodą będziemy mieli pewność, że proces wycierania został przeprowadzony prawidłowo, a dzięki temu uzyskamy oczekiwany efekt.
Wycieranie innych elementów
Wycierając karoserię samochodu nie wolno nam zapomnieć o szybach i luterkach. To jedna z najważniejszych czynności. Smugi i zacieki na szybach i lusterkach mogą ograniczać widoczność. To w negatywny sposób przekłada się na bezpieczeństwo kierowcy i jadących z nim pasażerów. Dlatego właściciel pojazdu powinien zadbać, aby w schowku lub bagażniku jednym z obowiązkowych akcesoriów samochodowych było mikrowłókno do szyb i lusterek. Materiał, z którego zostało wykonane gwarantuje usuwanie wszelkich smug, a ponadto jest to produkt uniwersalny do wszelkich szklanych powierzchni. Z powodzeniem sprawdzi się również do przetarcia przednich i tylnych reflektorów oraz kierunkowskazów.
Dokładne, samodzielne umycie auta wymaga od nas poświęcenia czasu i pracy. Jednak nikt nie zrobi tego tak dokładnie, jak my sami. W ten sposób zapobiegniemy powstawaniu niepotrzebnych rys, matowieniu lakieru oraz będziemy cieszyć się pięknie wyglądającym samochodem.
Konkluzje – Czym umyć auto
Czas i pieniądze to dwa główne czynniki, które mają wpływ na wybór metody mycia samochodu.
Mycie samochodu w myjni automatycznej pozwala zaoszczędzić czas, ale należy zwrócić uwagę na stan szczotek. Im bardziej są zużyte, tym większe ryzyko, że pozostawią na lakierze drobne ryski.
Samodzielne, ręczne mycie auta jest czasochłonne, ale to jedna z dokładniejszych metod mycia, która dodatkowo pozwoli właścicielowi pojazdu sprawdzić, czy na karoserii nie powstały żadne uszkodzenia jak odpryski lakieru, czy wgniecenia.
Mycie samochodu metodą „na sucho” pochłania wiele energii i towarzyszy mu ryzyko powstania rys na lakierze.
Metoda mycia z wykorzystaniem myjki samochodowej jest bezdotykowa, co znacznie minimalizuje możliwość porysowania lakieru. Jednak woda z proszkiem jest podawana pod dużym ciśnieniem. Niedokładne umycie samochodu może skutkować pojawieniem się białych smug na karoserii.
Przed samodzielnym myciem należy dokładnie sprawdzić i wybrać odpowiedni preparat.
Najpopularniejsze preparaty stosowane do mycia samochodu, to szampon z woskiem bądź bez wosku oraz piana aktywna.
Szampon z woskiem to produkt 2w1. Mycie zabiera mało czasu, a samochód jest dodatkowo nabłyszczony. Niekiedy efekt nie jest tak dobry, jak wykonanie tych działań oddzielnie.
Szampon bez wosku, dokładnie myje auto, ale następnie zaleca się nawoskowanie go. To proces czasochłonny, ale zapewnia najlepsze rezultaty.
Mycie z zastosowaniem piany aktywnej wymaga posiadania myjki.
Auto umyte pianą aktywną nie pozostawia rys na karoserii, ponieważ jest to metoda bezdotykowa.
Po spłukaniu piany z karoserii samochodu warto go dokładnie obejrzeć w celu sprawdzenia, czy piana nie zalega w trudno dostępnych miejscach.
Czym umyć auto?
- Szampon samochodowy
- Moje Auto Piana aktywna
- Szampon samochodowy z woskiem
- Moje Auto Virage Mikrofibra do osuszania karoserii
- Moje Auto Virage Mikrowłókno do szyb i lusterek