Dbaj o dywaniki Myśląc o tym, jak przygotować samochód do zimy - warto dowiedzieć się,…
Jak dbać o wycieraczki samochodowe zimą? 5 wskazówek
Wycieraczki samochodowe są potrzebne o każdej porze roku. Mają bezpośredni wpływ na widoczność, a więc także bezpieczeństwo jazdy. Sezon zimowy jest jednak dla nich szczególnie wymagający. Jak dbać o wycieraczki w trakcie chłodnych miesięcy?
- Jak dbać o wycieraczki zimą? Korzystaj z zimowego płynu do spryskiwaczy!
- Zapomnij o odśnieżaniu szyb wycieraczkami, a także usuwaniu odchodów za ich pomocą.
- Chroń wycieraczki przed przymarzaniem i myj pióra regularnie.
- Pomyśl o zakupie wycieraczek na zimę.
- Dowiedz się więcej, jak dbać o samochód zimą!
- 1. Jak dbać o wycieraczki zimą? Nie używaj wycieraczek samochodowych na sucho
- 2. Nie zapominaj o regularnym myciu wycieraczek
- 3. Nie używaj wycieraczek do usuwania ptasich odchodów
- 4. Nie korzystaj z wycieraczek do odśnieżania szyb
- 5. Chroń wycieraczki przed przymarzaniem
- Jak wybrać wycieraczki na zimę?
Gumowe elementy są szczególnie wrażliwe na działanie niskiej temperatury. Jednak ich zbyt szybkie zużycie nie zawsze wynika ze szkodliwego wpływu czynników atmosferycznych. Czasami przyczyniają się do tego błędu samego kierowcy. Nasuwa się więc pytanie: jak dbać o wycieraczki samochodowe zimą? Oto najważniejsze wskazówki.
Przeczytaj też: Wycieraczki do wymiany! Symptomy ich zużycia
-
Jak dbać o wycieraczki zimą? Nie używaj wycieraczek samochodowych na sucho
Nawet najlepsze wycieraczki samochodowe zużyją się szybciej, jeśli będą pracować na sucho. Warto o tym pamiętać. Z tego powodu przed ich uruchomieniem zawsze należy zaaplikować płyn do spryskiwaczy. Zapobiega on nadmiernemu tarciu i rysowaniu szyb. Warto stosować go nawet wtedy, gdy na szybie znajduje się śnieg. To bardzo istotne. Niestety wycieraczki zimą zużywają się szybciej. W związku z tym warto pamiętać o odpowiednim płynie. Jaki zimowy płyn do spryskiwaczy wybrać? Najlepiej taki, który będzie działać nawet przy niskich temperaturach.
Pamiętaj! Zimą sprawdzi się płyn do spryskiwaczy, który nie zamarza w ujemnych temperaturach.
-
Nie zapominaj o regularnym myciu wycieraczek
Na wycieraczkach samochodowych, podobnie jak na każdym innym elemencie auta, gromadzi się brud. To np. niewielkie cząsteczki piasku niesione przez wiatr, fragmenty liści czy zabrudzenia znajdujące się w śniegu. Mogą one porysować szybę, a także zniszczyć delikatne gumki.
Problemem są też tłuste zanieczyszczenia, które pojawiają się np. w wyniku nieprawidłowego naniesienia kosmetyków samochodowych. Nie są one niebezpieczne dla szyb, ale powodują smugi. Wpływa to negatywnie na widoczność, a więc także bezpieczeństwo jazdy.
Jak dbać o wycieraczki zimą? Jak je skutecznie myć? Wystarczy miękka ściereczka i preparat czyszczący do auta. Na początku należy unieść pióra, spryskać je i wytrzeć. Drugim i ostatnim krokiem jest dokładne umycie szyby. Zabieg ten należy powtarzać regularnie – maksymalnie co kilka tygodni.
-
Nie używaj wycieraczek do usuwania ptasich odchodów
Już pierwsza próba usunięcia ptasich odchodów może doprowadzić do uszkodzenia wycieraczek. Jest to zauważalne zwłaszcza w przypadku zaschniętych zabrudzeń. Jedynym bezpiecznym rozwiązaniem jest wyczyszczenie szyby z użyciem miękkiej szczoteczki i wody. Pod żadnym pozorem nie należy spryskiwać odchodów płynem do spryskiwaczy i próbować usunąć je wycieraczkami. Chyba że i tak masz w planach kupno nowych wycieraczek na zimę.
-
Nie korzystaj z wycieraczek do odśnieżania szyb
Niektórzy kierowcy chcą zaoszczędzić kilka minut, spychając śnieg z szyby poprzez uruchomienie wycieraczek. Jest to jednak duży błąd. Z czasem takie zachowanie może doprowadzić do uszkodzenia delikatnych gumowych elementów, co będzie skutkowało koniecznością wymiany akcesorium na nowy egzemplarz. Pióra to nie wszystko. Gdy śniegu jest dużo lub jest on ciężki — na uszkodzenia narażone są także silniczki wycieraczek, które pracują pod większym obciążeniem. Warto więc pamiętać, by poprawnie odśnieżyć samochód.
Do odśnieżania lepiej używać miękkiej szczotki. Dobrze sprawdzi się też zestaw 2w1 – np. Moje Auto Virage Szczotko-skrobaczka do szyb 65 cm. Warto wozić go w samochodzie już od jesieni.
Akcesoria te zostały wykonane z materiałów bezpiecznych dla szyb i lakieru. Szczotka ma miękkie, elastyczne włosie, które skutecznie usuwa śnieg.
-
Chroń wycieraczki przed przymarzaniem
Duże wahania temperatury w sezonie zimowym mogą prowadzić do topnienia i ponownego zamarzania śniegu oraz lodu. Często skutkuje to przymarzaniem wycieraczek, na których zgromadziła się wilgoć. Jak zabezpieczyć wycieraczki przed mrozem? Aby temu zapobiec, w trakcie mrozu warto je unieść. Dobrym pomysłem jest też położenie specjalnej osłony termicznej między szybą a piórami.
Próba oderwania przymarzniętej wycieraczki siłą prawdopodobnie skończy się jej uszkodzeniem. Nie ma znaczenia, czy zrobisz to ręcznie, czy uruchamiając napęd. Poza zniszczeniem gumowego elementu może też dojść do awarii silnika napędzającego wycieraczki. Naprawa takiego podzespołu generuje koszty.
Jeśli jednak akcesorium zdążyło przymarznąć do szyby, warto zastosować specjalny odmrażacz. Jego zadaniem jest rozpuszczenie lodu, co pozwala na uwolnienie pióra bez użycia siły.
Jak wybrać wycieraczki na zimę?
Oczywiście warto przemyśleć także montaż nowych wycieraczek na zimę. Tym bardziej, jeśli aktualnie zamontowane nie spełniają już w pełni swojej roli. Jakie wycieraczki na zimę wybrać? Przede wszystkim powinny być trwałe i skuteczne. W związku z tym trzeba wybrać odpowiednie modele. Jako wycieraczki na zimę najlepiej sprawdzą się wycieraczki płaskie i hybrydowe. Jakie wycieraczki wybrać? Najlepiej skorzystać z naszej wyszukiwarki wycieraczek. Wystarczy wybrać markę i model auta, by sprawdzić, które wycieraczki będą pasować!
Wycieraczki samochodowe mogą pełnić swoją funkcję bez problemów nawet przez kilka miesięcy. Trzeba jednak o nie dbać – zwłaszcza w sezonie zimowym, w którym są narażone na kontakt ze śniegiem i działanie ujemnych temperatur.