Powłoka ceramiczna na lakier – czym jest? W związku z przepisami unijnymi dotyczącymi ochrony środowiska,…
Intercooler – o czym warto wiedzieć?
Co to jest intercooler? To element montowany w samochodach z silnikami doładowanymi. Swoją budową i zasadą działania przypomina standardową chłodnicę. Intercooler pełni w pojeździe bardzo ważną funkcję – schładza powietrze dostarczane do turbiny samochodu. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tego elementu oraz jaki jest jego wpływ na pracę jednostki napędowej.
Jeśli szukasz więcej informacji o silnikach, ich pracy i wydajności oraz płynach eksploatacyjnych, zapraszamy do zapoznania się z artykułem o adblue i wielu innych, które można znaleźć na stronie moje-auto.pl.
Czym jest Intercooler?
Czy w samochodach bardzo często stosowany jest intercooler? Co to jest właściwie? Jest to element, który umieszcza się w układzie dolotowym doładowanego silnika w celu obniżenia temperatury zasysanego powietrza. Dzięki czemu do komory spalania dostarczane jest zimne i gęste powietrze co poprawiana wydajność oraz osiągi pojazdu.
Zasada działania intercoolera, podobnie jak w przypadku chłodnicy samochodowej, opiera się na wymianie ciepła pomiędzy chłodnym medium, którym jest wpadające na chłodnicę przez przednią część pojazdu powietrze lub płyn chłodzący (intercooler wodny). Masa, która przechodzi przez układ doładowania, zwiększa swoją temperaturę z powodu kompresji wytworzonej przez sprężarkę. Jej wzrost obniża gęstość powietrza, a tym samym zawartość tlenu, który jest niezbędny w procesie spalania. Dzięki obecności intercoolera, powietrze to może być skutecznie chłodzone, przez co silnik osiąga większą moc i wydajność.
Jakie są objawy nieszczelnego Intercoolera?
Decydując się na wymianę chłodnicy powietrza w samochodzie, warto mieć na uwadze problemy, jakie mogą pojawić się w związku z jej eksploatacją. Najczęstszą usterką jest jej nieszczelność, która może prowadzić do wielu problemów z całym układem dolotowym silnika doładowanego. Objawy, które daje uszkodzony lub nieszczelny intercooler to najczęściej:
- spadek mocy silnika,
- zaburzony proces spalania mieszanki paliwowo-powietrznej,
- charakterystyczne dźwięki (piski lub syczenie),
- szarpanie podczas przyśpieszania,
- zaolejenie okolic intercoolera.
W przypadku zauważenia któryś z tych objawów i pojawienia się ostrzegawczych kontrolek na desce rozdzielczej koniecznie należy udać się do warsztatu. Specjalista przeprowadzi stosowną diagnostykę naszego pojazdu, a w razie potrzeby dokona naprawy lub wymiany uszkodzonego elementu. Nie mając doświadczenia, nie należy podejmować się naprawy chłodnicy powietrza na własną rękę, gdyż może skutkować to znacznie poważniejszymi problemami z całym układem dolotowym. Czynność ta jest znacznie bardziej skomplikowana niż np. standardowe uzupełnienie płynu do spryskiwaczy.
Jaki wpływ ma Intercooler na moc silnika?
Wiele osób zastanawia się, co to jest intercooler i jaki jest jego wpływ na moc silnika. Jak się okazuje, zależność ta jest bardzo duża. Obecność tego elementu w samochodzie ma bezpośredni wpływ na moc silnika w jednostkach doładowanych, ponieważ jak już wcześniej wspomniano, intercooler to urządzenie, którego zadaniem jest schłodzenie powietrza, zanim trafi ono do komory spalania. Dzięki jego schłodzeniu zawartość tlenu wzrasta, a to z kolei przyczynia się do wydajniejszego procesu spalania i zwiększenia mocy silnika.
Na rynku znaleźć można wiele rodzajów chłodnic powietrza. Wyróżnia się m.in. intercoolery typu SMIC (montowane w jednym lub po obydwu stronach pojazdu) oraz FMIC (intercooler jednostronny montowany z przodu). Drugi typ cieszy się znacznie większą popularnością i z reguły charakteryzuje się większą powierzchnią roboczą. Dzięki umiejscowieniu z przodu samochodu intercooler ma ułatwiony dostęp do większej ilości chłodnego powietrza.
Czy Intercooler ma wpływ na spalanie w samochodzie?
Chłodnica powietrza ma wpływ nie tylko na moc silnika, lecz także na spalanie, które dla wielu kierowców jest niezmiernie ważne. Zbyt wysoka temperatura sprężonego powietrza może prowadzić do niepożądanych detonacji mieszanki, co jest bardzo szkodliwe dla jednostki napędowej. Intercooler skutecznie rozwiązuje ten problem, poprzez obniżenie temperatury powietrza przed dostarczeniem go do komory spalania. Takie rozwiązanie zwiększa wydajność silnika.
Na rynku coraz częściej można spotkać się z rozwiązaniem, jakim jest intercooler jednostronny. Jest to rodzaj urządzenia chłodzącego, o którym warto wspomnieć. Okazuje się, że ich wydajność w porównaniu z chłodnicami dwustronnymi jest niższa, ponieważ charakteryzują się większym spadkiem ciśnienia powietrza na wyjściu chłodnicy. Jeśli więc zależy Ci, na jak największej wydajności i najlepszym spalaniu, postaw na wersję dwustronną.
Czym grozi jazda z uszkodzonym Intercoolerem?
Objawów uszkodzonego intercoolera nie należy bagatelizować. Jazda z niepoprawnie działającym elementem może prowadzić do wielu problemów, a w najgorszym przypadku do poważnych uszkodzeń silnika, który jest jednym z najdroższych elementów w naprawie. Konsekwencje jazdy z uszkodzoną chłodnicą powietrza to m.in.:
- odczuwalny spadek mocy silnika, który najczęściej wynika ze wzrostu temperatury powietrza, co zmniejsza ilość tlenu, który dostarczany jest do komory spalania,
- zwiększone zużycie paliwa, wynikające z cięższej pracy silnika w celu zapewnienia odpowiedniej mocy,
- uszkodzenie silnika, będące następstwem jego przegrzania,
- pogorszenie wydajności na skutek nierównomiernej pracy silnika,
- problemy z systemem wtryskowym, które często pojawiają się, gdy temperatura powietrza jest zbyt wysoka.
W kontekście uszkodzeń, jakie mogą się nam przytrafić, warto wspomnieć jeszcze o możliwym występowaniu oleju w intercoolerze. Jest to jeden z najczęstszych problemów zgłaszanych przez użytkowników. Olej ten zazwyczaj bierze się z niepoprawnie funkcjonującej odmy oraz innych elementów układu doładowania. Niewielka ilość oleju nie powinna nas niepokoić, jednak jeśli będzie go zbyt dużo, może być to objawem np. zużytej sprężarki.