Akcesoria samochodowe stanowią coraz szerszą grupę produktów, po które sięgają kierowcy świadomi konieczności troski o…
Dywaniki gumowe czy tekstylne?
Czyste wnętrze samochodu sprawia, że czerpiemy większą przyjemność z jazdy. Nie zawsze jednak wnętrze utrzymujemy w takim stanie, jak byśmy tego chcieli. Nie na wszystko mamy wpływ, np. na pogodę. Kiedy pada deszcz lub śnieg, również w samochodzie nie brakuje oznak tych pór roku. Woda gromadzi się na dywanikach, no właśnie… na dywanikach. To one częściowo odpowiadają za czystość w aucie. Dostępne na rynku warianty to dywaniki gumowe i dywaniki tekstylne. Nie bez powodu mamy aż dwa ich rodzaje, każdy o innym przeznaczeniu. Tylko kiedy wybrać który?
Dywaniki gumowe czy tekstylne – Z artykułu dowiesz się:
- Jakie dywaniki wybrać na deszcz, a jakie na słońce
- Które charakteryzują się bardziej estetycznym wyglądem
- Czy oba warianty są tak samo trwałe
- Jakie są wady i zalety dywaników gumowych
- Jakie są wady i zalety dywaników tekstylnych
Na (nie)pogodę
Ubierasz się, dostosowując do pogody oraz warunków, panujących na zewnątrz. W podobny sposób ubierz swój samochodów. Wymieniaj je wraz z oponami sezonowymi. Latem doskwiera nam w aucie wszechobecny kurz, jest stosunkowo sucho. Dlatego dobrze sprawdzają się dywaniki tekstylne. Przy nadmiarze wilgoci lepiej zdecydować się na dywaniki gumowe. To one dominują w okresie jesienno-zimowym. Wiosną z kolei można postawić na „hybrydową” opcję, czyli połączenie dwóch tych wariantów. W ofercie Moje Auto znajduje się zestaw dywaników samochodowych z wstawką tekstylną.
Estetyczny wygląd
Trzeba przyznać, że znacznie lepiej pod względem estetycznym prezentują się dywaniki tekstylne. Obszywa się je nicią lub lamówką, niekiedy nadaje ciekawego wykończenia. Występują w różnych kolorach, co pozwala na ich idealne dopasowanie do wnętrza samochodu. W ten sposób tworzą harmonijną całość z tapicerką. W przypadku gumowych dywaników mam do wyboru najczęściej czerń, szary i grafit. Cenimy je za praktyczne zastosowanie i dużą funkcjonalność. Są jednak mniej reprezentatywne niż dywaniki welurowe. Chociaż zdarzają się np. w kolorze jasnego beżu.
Trwałość i żywotność
Dywaniki gumowe czy tekstylne, które są bardziej odporne na czynniki zewnętrzne i posłużą Ci dłużej? Zależy to od ich jakości i sposobu eksploatacji. Tekstylne wykonuje się z weluru o różnej gramaturze. Do produkcji gumowych wykorzystuje się mieszanki gumowe o różnym składzie. Nie można więc określić, które mają dłuższą żywotność. Na pewno trzeba je wymieniać, kiedy dostrzeżemy, że są już mocno zabrudzone i zniszczone. Najszybciej dostrzeżemy skutki użytkowania na dywaniku kierowcy.
Dywaniki gumowe – zalety
Nie przepuszczają wilgoci i docenią je ludzie praktyczni. Wykonane zostały z wysokiej jakości gumowej mieszanki wykazują długą trwałość i żywotność. Nie nasiąkają wodą, dlatego używamy ich przede wszystkim zimą i jesienią. Łatwo się je czyści, wystarczy opłukać wodą, nawet na myjni bezdotykowej. Istnieją wersje łatwe do dopasowania, jak np. Zestaw CZARNYCH Dywaników Samochodowych Moje Auto Virage, które przytniemy dowolnie nożyczkami. Podobnymi cechami wyróżniają się pozostałe zestawy dywaników samochodowych Moje Auto Virage. Różnią się tylko wzorem, kształtem i kolorem.
A co z wadami?
O czym już wspominaliśmy, dywaniki gumowe nie prezentują się specjalnie atrakcyjnie. Raczej nie można liczyć na bogatą gamę kolorystyczną i efektowne wykończenia oraz wzory. Zastosowane nie najlepszej jakości mieszanki powodują, że dywaniki wydzielają specyficzną woń. Zawsze więc zwracaj uwagę na skład mieszkanki. To od nie zależy nie tylko trwałość i żywotność dywaników, ale też wspomniany ewentualny zapach. Raczej nie powinno go w samochodzie być.
Dywaniki tekstylne –zalety
Jeżeli cenisz sobie elegancki i estetyczny wygląd wnętrza samochodu, lepsze okażę się dywaniki tekstylne. Pomimo, że największą popularnością cieszą się czarne i szare, to do wyboru jest szeroka paleta kolorów. Nie nagrzewają się w przeciwieństwie do gumy, a zatem na lato będą świetną opcją. Szybko usuniesz z nich kurz i zabrudzenia. Możesz odkurzyć dywaniki , przetrzeć je wilgotną ściereczką lub uprać z pomocą płynu do prania dywanów. Wybór dywaników w ciekawym, oryginalnym kolorze skutecznie ożywi wnętrze samochodu. Większość jednak ceni sobie uniwersalność oraz ponadczasowość.
Mają też wady
Dywaniki z materiału mają tendencję do szybkiego nasiąkania wodą. Trzeba możliwie jak najszybciej je wyczyścić i wysuszyć. W przeciwnym razie poczujemy nieprzyjemny zapach. Na pewno nie można ich zaliczyć do produktów uniwersalnych. Chcąc uniknąć większych zabrudzeń latem przy dywanikach tekstylnych, zdecyduj się na model gumowo-tekstylny. Coraz częściej klienci wybierają ten wariant. To dywaniki całoroczne, nie musisz ich więc zmieniać, jak zmieniasz koła na letnie i zimowe.
Kupujemy dywaniki samochodowe
Niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się na gumowe czy tekstylne, muszą cechować się dobrą jakością. Zwróć uwagę, z czego są wykonane i w jaki sposób wykończone. Nie mniej ważne okazuje się ich dopasowanie, nie powinny nigdzie odstawać i zaginać się. Dywaniki tekstylne i gumowe występują wielu wzorach, rozmiarach i kolorach, bez problemu można je dopasować do wnętrza. Pamiętaj o ich regularnym czyszczeniu, nie czekaj z zabrudzeniami, a usuwaj je natychmiast. W ten sposób unikniesz trwałych zanieczyszczeń. Chcesz chyba, aby posłużyły Ci jak najdłużej…
Jak czyścic dywaniki samochodowe krok po kroku
Zacznijmy od dywaników gumowych. Wystarczy wyjąć je z samochodu i opłukać wodą, np. na samoobsługowej myjni czy na swoim podwórku. Jeżeli dostrzegasz większe zabrudzeń, użyj delikatnego detergentu i szczoteczki. Dywaniki tekstylne regularnie odkurzamy. Warto je czasem uprać specjalnym odkurzaczem do prania lub ręcznie. Bardzo zaniedbałeś swój dywaniki? Możesz skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Z pewnością poradzą sobie z Twoim problemem. Pamiętaj także o właściwym wyborze środków myjących i piorących.
Podsumowanie
- Dywaniki samochodowe wybieraj z uwzględnieniem pory roku i warunków panujących na zewnątrz
- Gumowe dywaniki nie chłoną wody, to doskonała opcja na deszczowe i śnieżne dni
- Tekstylne dywaniki estetycznie się prezentują i nie nagrzewają się
- Gumowe myjemy wodą i środkiem myjącym, tekstylne odkurzamy i pierzemy