Pomiar grubości lakieru w konkretnych sytuacjach Jedne prace w samochodzie wykonujemy każdego dnia, a inne…
Dekontaminacja lakieru – jak zrobić samemu?
Dekontaminacja lakieru jest niezwykle ważnym etapem gruntownego czyszczenia powłoki lakierniczej samochodu. Jakkolwiek regularne mycie samochodu jest w stanie przywrócić jego lakierowi blask, to po jakimś czasie lakier i tak będzie wymagał dekontaminacji. Co to jest i jak przeprowadzić ten proces?
Co to jest dekontaminacja lakieru?
Dekontaminacją lakieru nazywa się każdy ze sposobów, które usuwają zanieczyszczenia, nie tylko te pokrywające zewnętrzną powłokę lakierniczą, ale również te, które w nią się wtopiły. Mycie samochodu nie jest w stanie dogłębnie oczyścić lakieru i zawsze pozostawia pewne naloty, które są z początku niewidoczne. Do ich zauważenia dochodzi znacznie później i to wtedy należy podjąć decyzję o dekontaminacji. Lakier wówczas odzyska swoją głębię i z jego struktury da się usunąć uporczywe zabrudzenia, które prowadzić mogą do jego degradacji.
Na co zwrócić uwagę przed dekontaminacją lakieru samochodowego?
Aby skutecznie usunąć wszelkie zanieczyszczenia, należy dokonać kompleksowego czyszczenia. Jak wiadomo, najczęstszymi zanieczyszczeniami, które bardzo szybko łączą się i wnikają w strukturę lakieru, są:
- smoła będąca głównym składnikiem asfaltu drogowego, z którą kontaktu nie sposób uniknąć podczas normalnego użytkowania samochodu,
- zanieczyszczenia żywiczne pochodzące z drzew i rosnących krzewów,
- sole drogowe, z którymi dochodzi do kontaktu zimą, a które powodują mikro pęknięcia lakieru i wżerają się w jego strukturę, zwiększając jego podatność na rozpuszczanie się i rdzewienie,
- zanieczyszczenia metaliczne jak opiłki metali na przykład z klocków hamulcowych,
- chemiczne zanieczyszczenia, które osiadają na lakierze samochodowym.
Dlatego właśnie dekontaminacja lakieru musi mieć odpowiednią siłę dla usunięcia tychże substancji. W tym celu najwłaściwsze zdaje się przygotowanie środków takich, jak:
- preparaty do usuwania smoły asfaltowej,
- preparat do usuwania lepkich żywic,
- inny preparat dla usunięcia zanieczyszczeń metalicznych,
- środki czystości jak szampon, czy aktywna piana do mycia lakieru samochodowego,
- akcesoria do mycia ręcznego
- oraz ułatwiająca mycie myjka na wysokie ciśnienie.
Optymalny sposób dekontaminacji lakieru samochodowego
Rozpoczynając proces dekontaminacji, konieczne jest całkowite umycie warstwy lakieru samochodowego i dokładne jej osuszenie. Tylko wtedy można mieć pewność, że zanieczyszczenia jak błoto, czy luźny piach zostaną z powierzchni usunięte. Sam proces dekontaminacji będzie wówczas przebiegał bez większych zakłóceń.
Mając przed oczami umyty samochód, można zauważyć niedoskonałości jego powierzchni. Pod dłonią lakier będzie wydawał się nierówny i szorstki, co kwalifikuje go właśnie do dekontaminacji. Lakier będzie bez blasku, a kolor matowy. Jako że proces ten postępuje powoli, może nie zostać właściwie oceniony. Wówczas właściciel nie będzie zdawał sobie sprawy z konieczności dekontaminacji. Warto jednak pamiętać, że proces ten można przeprowadzać regularnie i minimum 2 razy do roku. W zależności od warunków, w jakich przychodzi użytkować samochód, może wymagać dekontaminacji nawet nieco częściej.
Jak wykonać dekontaminację?
Należy pamiętać:
- aby każdy ze środków nanosić na czystą i suchą powierzchnię,
- następnie należy użyć środków do usunięcia najcięższych zanieczyszczeń, czyli smoły i asfaltu,
- po tym zabiegu lakier znów należy umyć, gdzie zanieczyszczenia spłyną na ziemię i osuszyć,
- następnie przychodzi kolej na użycie preparatu do zanieczyszczeń metalicznych,
- po tym zabiegu należy auto znów umyć i osuszyć, aby preparat nie wchłonął się w powierzchnię,
- na koniec pozostaje aplikacja preparatu do usuwania silnych zanieczyszczeń, w tym żywicznych.
Po zakończeniu dekontaminacji wymagane jest również umycie całego samochodu i ostateczna ocena jego wyglądu. Znalezione ewentualne niedoskonałości należy natychmiast usunąć. Kiedy oczom ukazuje się uszkodzona część powłoki lakierniczej, również należy ją jak najszybciej naprawić. Dobrze wykonany proces dekontaminacji powinien odkryć powierzchnię lakieru, która uzyska swój naturalny kolor i blask. Sprawdzając lakier pod dłonią, okaże się on gładki i jednolity w dotyku. Jeżeli wciąż da się wyczuć pod palcami nierówności, wówczas należy zastosować tak zwane glinkowanie. Jest to proces pracochłonny, jednakże to jedyna możliwość, aby pozbyć się najcięższych zanieczyszczeń i wyrównać warstwę lakierniczą.
Inne zalety dekontaminacji lakieru
Z pewnością dekontaminacja sprawdzi się na lakierze dość wiekowych pojazdów. Okazuje się, że lakiery z dużą ilością zarysowań, zmatowione przez czas, albo długo przebywające na parkingu mają szansę na nowe życie. Dekontaminacja przywróci ich naturalną barwę oraz blask nowego lakieru. Prócz tego, dekontaminacja elementów metalowych, jak felgi, czy ozdobne listwy jest dla takich pojazdów najlepszą opcją. Przy pomocy kilku preparatów można zafundować pojazdowi bardzo wiele. Można wówczas ze starego grata stworzyć pojazd o olśniewającym wyglądzie.