O tapicerkę należy dbać Czy czyszczenie i dezynfekcja tapicerki jest ważna. Niezależnie od tego, czy…
Czyszczenie tapicerki skórzanej – [poradnik krok po kroku]
Samochody ze skórzaną tapicerką są droższe, dlatego warto jest zadbać o swój ekskluzywny zakup i zachować nieskazitelny stan naturalnej skóry prze możliwie jak najdłuższy czas. Właściwa pielęgnacja sprawia, że nawet długi i intensywny okres eksploatacji nie piętnuje skórzanych siedzeń w samochodzie. Jeżeli jednak je zaniedbamy, bardzo szybko dostrzeżemy, że tapicerka nie prezentuje się już tak efektownie jak w salonie podczas zakupu auta.
Z zachwytem podziwiamy stare auta z naturalna skórą w środku. Wiele z nich naprawdę może pochwalić się dobrze zachowaną tapicerką. Wpływ na to ma oczywiście czyszczenie tapicerki skórzanej. To, w jaki sposób ją traktujesz, warunkuje to, jak będzie zmieniać się z każdym kolejnym miesiącem i rokiem.
Właściwości naturalnej skóry
Zanim dowiesz się, jak powinno wyglądać czyszczenie skóry naturalnej, udzielimy Ci kilka wskazówek, w jaki sposób odróżnić skórę naturalną od sztucznej, która tylko ją imituje. Przede wszystkim naturalna charakteryzuje się trwałością i solidnością, oczywiście o ile jest dobrze pielęgnowana i konserwowana. W przeciwnym razie po kilku latach stanie się twarda i pojawią się na niej spękania. Z natury skóra naturalna ma porowatą strukturę, dzięki czemu oddycha i bardzo dobrze chłonie wilgoć. Niestety jednocześnie ta cecha czyni ją bardzo wrażliwą na kurz i piasek, który powoduje wycieranie się skórzanej tapicerki.
Skóra może się również przebarwiać, szczególnie jasna. Łatwo chłonie zapachy, jest wrażliwa na promieniowanie słoneczne i wysokie temperatury. To sprawia, iż trzeba ją regularnie nawilżać, co jednocześnie powoduje, że staje się bardziej elastyczna i tym samym przyjemna w dotyku. Czyszczenie skóry w samochodzie powinno więc odbywać się regularnie, odpowiednimi środkami przeznaczonymi do pielęgnacji skóry naturalnej, które wykazują właściwości nawilżające, skutecznie usuwają zabrudzenia, chronią przed osadzaniem się na jej powierzchni kurzu oraz uelastyczniają ją.
Kilkuetapowe czyszczenie tapicerki skórzanej
To może potrwać kilkadziesiąt minut, ale warto. Na początku tapicerkę trzeba odkurzyć, możesz użyć do tego mobilnego odkurzacza ręcznego lub odkurzacza domowego. Szczęściarzami są Ci, co mają możliwość odkurzyć wnętrze pojazdu w domu, inni muszą skorzystać z odkurzaczy na stacji benzynowej za dodatkową, chociaż niewielką opłatą, są też stacje oferujące tę usługę za darmo. Czyszczenie tapicerki skórzanej nie może obyć się bez wody. Należy uważać na jej ilość, ponieważ woda ze skórą nie rozumieją się najlepiej. W tym celu zwilż delikatnie ściereczkę i przetrzyj nią skórę. Oszczędnie z wodą, wilgoć jest szkodliwa dla skóry.
Środek do czyszczenia tapicerki skórzanej
Po wstępnym myciu tapicerki, przechodzimy do właściwego etapu z wykorzystaniem specjalistycznych środków czyszczących i konserwujących skórę. Musimy usunąć zabrudzenia, nawet te, które wiemy, że na pewno będą stawiały opór. Środek do czyszczenia skóry w samochodzie musi koniecznie być przeznaczony do skóry naturalnej, w innym przypadku możemy ją uszkodzić. Chcąc jednocześnie usunąć zabrudzenia, przywrócić skórze kolor i blask, zastosuj balsam do skóry 3w1 Moje Auto. Zapobiega on wysuszaniu, pękaniu i blaknięciu koloru. Jego formuła została wzbogacona o olej z awokado pogłębiający kolor. Ponadto środek tworzy na powierzchni skóry ochronną warstwę zabezpieczającą ją przed szkodliwym wpływem promieni UV. Balsam nakładamy miękką szmatką i delikatnie wcieramy w skórę.
Do nawilżenia i uelastycznienia skóry naturalnej bardzo dobrze sprawdzi się preparat do konserwacji tapicerki skórzanej Moje Auto. Przywraca jej miękkość i sprawia, że jest przyjemna w dotyku. Ponadto chroni ją przed korozją biologiczną i wszelkimi zabrudzeniami.
W jakim stanie jest skóra w Twoim aucie? Czy dbasz o nią, jak o własną?