Czym jest myjnia bezdotykowa? Myjnia bezdotykowa, jak sama nazwa wskazuje, umożliwia mycie pojazdu bez fizycznego…
Benzyna E10 – wszystko, co musisz wiedzieć
Od 1 stycznia 2024 roku na polskich stacjach benzynowych wprowadzana jest nowa benzyna E10. O co chodzi? Benzyna oznaczona symbolem E10 powoli zastępuje popularną „95”. Co warto wiedzieć o tym paliwie? Czy paliwo E10 jest bezpieczne dla Twojego auta? Wyjaśniamy.
- E10 w oznaczeniu nowej benzyny oznacza, że paliwo zawiera do 10% biokomponentów.
- Nie wszystkie auta można tankować E10. Niektórzy będą musieli zacząć tankować droższą benzynę 98.
- Benzyna E10 to nie nowość. Paliwo jest dostępne w Rumunii, Szwecji, Litwie, Belgii, Austrii i kilkunastu innych państwach.
- Sprawdź, jak obliczyć spalanie – skorzystaj z najlepszego kalkulatora spalania!
- Czym jest benzyna E10?
- Nowe oznaczenia na stacjach benzynowych — paliwo E10
- Paliwo E10 – do jakich aut?
- Czy benzyna E10 jest bezpieczna?
- Co, jeśli zatankujesz paliwo E10 do nieprzystosowanego auta?
- Co tankować, jeśli auto nie jest kompatybilne z paliwem E10?
- Nowa benzyna – zadbaj o silnik!
Podjeżdżasz na stację benzynową i patrzysz, a tam nie ma już paliwa 95, które do tej pory tankowałeś. Wpadasz w osłupienie i nie wiesz, co robić, bo na dystrybutorze jest oznaczenie benzyna 95 E10. Masz wątpliwości, bo przecież producent Twojego auta rekomenduje tankowanie benzyną 95. Spokojnie… Weź pistolet do ręki i postępuj jak zawsze.
Czym jest benzyna E10?
Benzyna E10 to paliwo 95-oktanowe z zawartością biokomponentów (bioetanolu) wynoszącą do 10%. Wprowadza się ją zamiast benzyny E5, w której takich biokomponentów jest dwa razy mniej. Zmiana paliwa nie wymaga specjalnych modyfikacji w większości modeli samochodów.
Zgodnie z nowymi przepisami, na klapie wlewu paliwa lub w dokumentach pojazdu powinna znaleźć się informacja o możliwości stosowania paliwa E10.
Wskazówka! Jeśli masz starszy samochód, prawdopodobnie konieczne będzie sprawdzenie, czy jest on dostosowany do tankowania nowego typu benzyny. Informacje na ten temat znajdują się w instrukcji lub na klapie wlewu paliwa, a można je uzyskać także od samego producenta samochodu.
Nowe oznaczenia na stacjach benzynowych — paliwo E10
W związku z wprowadzanymi zmianami na stacjach benzynowych pojawiają się nowe oznaczenia. Dokładny sposób znakowania pistoletów dystrybutorów został określony w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z 31 sierpnia 2021 r. w sprawie sposobu informowania o rodzaju paliwa ciekłego wykorzystywanego do napędu pojazdu samochodowego oraz oznakowania miejsc tankowania.
Od 1 stycznia 2024 roku na pistoletach pojawiają się okrągłe, czarno-białe naklejki z napisem E10. Czy tankować paliwo E10? Takie paliwo od wielu lat jest już dostępne na stacjach benzynowych w wielu krajach europejskich. Od 2016 roku można je znaleźć w Rumunii, Szwecji, Litwie, Belgii, Austrii i kilkunastu innych państwach.
Przeczytaj też: Czym jest paliwo zimowe i od kiedy pojawia się na stacjach?
Paliwo E10 – do jakich aut?
E10 może być wlewana do silników większości samochodów benzynowych wyprodukowanych po 1 stycznia 2010 roku. Szczegółowy spis można znaleźć na stronie Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów ACEA.
Organizacja ta przygotowała raport, który dotyczy kompatybilności poszczególnych marek i modeli, wraz z rocznikiem produkcji, z benzyną E10.
Do jakich aut można tankować benzynę E10? Jest łatwy i szybki sposób, żeby to sprawdzić. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało specjalną wyszukiwarkę. Po wpisaniu producenta samochodu, a także modelu i roku produkcji — dostaniemy wyniki zgodności wersji silnikowych z paliwem E10.
Czy benzyna E10 jest bezpieczna?
Benzyna E10 jest nie tylko bezpieczna, lecz także wykorzystuje się ją jako paliwo wzorcowe do testów związanych z emisją spalin. Uważa się, biokomponenty ePure pozwalają na zmniejszenie śladu węglowego nawet o 70%. Oznacza to, że E10 będzie bardziej ekologiczna niż paliwo E5.
Decyzja o wprowadzeniu nowego rodzaju paliwa jest związana z negatywnym wpływem sektora transportu na zdrowie ludzi i środowisko naturalne. Zwiększenie udziału biokomponentów pozwala na zmniejszenie ilości zanieczyszczeń trafiających do powietrza, a więc ograniczenie powstawania smogu. Krok ten ma na celu również spełnienie unijnego celu 14% udziału paliw pochodzących z surowców odnawialnych w transporcie.
Czy nowa benzyna wpływa na spalanie? Trudno powiedzieć, że nowe paliwo E10 przyczynia się bardzo do zwiększenia spalania. Różnica między spalaniem benzyny E5 a E10 może wynieść ok. 1-2%. Jest więc nieznaczna.
Co, jeśli zatankujesz paliwo E10 do nieprzystosowanego auta?
Przede wszystkim warto pamiętać, że paliwo E10 nie powinno być tankowane do samochodu, który nie jest fabrycznie przystosowany do nowej benzyny. Co się stanie, jeśli zatankujemy E10 do samochodu nieprzystosowanego do tego paliwa? Raczej nie trzeba się obawiać, ale w dłuższej perspektywie czasowej takie tankowanie może skutkować uszkodzeniem układu paliwowego.
Co tankować, jeśli auto nie jest kompatybilne z paliwem E10?
Choć większość zdecydowaną większość pojazdów można tankować E10, niestety nie jest tak ze wszystkimi. Co w takiej sytuacji? Wtedy konieczne będzie tankowanie paliwa E5. Jak dalej tankować benzynę E5 na stacji paliw? Konieczne będzie korzystanie z droższej benzyny 98 E5. Ta w dalszym ciągu będzie miała zawartość do 5% biokomponentów. Nie będzie więc problemem dla samochodu! Jest oczywiście opcja, że zatankujesz złe paliwo. Jak to zrobić? Podpowiadamy w naszym artykule – jak spuścić paliwo z baku?
Nowa benzyna – zadbaj o silnik!
Na rynku możesz znaleźć wiele preparatów stworzonych z myślą o dbaniu o silnik. Pozwalają one na zastosowanie w różnych typach jednostek napędowych – także tych przystosowanych do nowej benzyny E10.
My polecamy Moje Auto Engine Doktor regenerator silnika. Preparat ma za zadanie uszczelnić pierścienie tłokowe, zmniejszyć zużycie oleju oraz zredukować dymienie. Chroni silnik przed szybkim zużyciem.
Regeneratory stosuj przy każdej wymianie oleju, bez względu na rodzaj stosowanego paliwa. W ten sposób możesz jeszcze skuteczniej zmniejszyć ilość zanieczyszczeń trafiających do środowiska.
Takie produkty, które sprawdzają się świetnie zwłaszcza w sezonie zimowym, gdy często pojawiają się problemy z uruchomieniem silnika.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł odpowiedział na wasze wątpliwości odnośnie do nowego paliwa E10. W zdecydowanej większości zmiana będzie nieodczuwalna. Warto jednak sprawdzić, czy samochód na pewno możemy tankować nową benzyną. W przeciwnym wypadku konieczne będzie korzystanie z 98, która dalej będzie w wariancie E5.
Zobacz też:
- HVO100 – nowe paliwo do diesla już w Polsce
- Często jeździsz na rezerwie – sprawdź, dlaczego nie powinieneś tego robić
- Czym jest paliwo zimowe i od kiedy pojawia się na stacjach?
Źródło: gov.pl, auto-świat.pl.