Dbaj o dywaniki Myśląc o tym, jak przygotować samochód do zimy - warto dowiedzieć się,…
Samochód zimą — czego unikać, aby nie uszkodzić samochodu przy niskich temperaturach?
Auto zimą nie ma łatwo. W końcu niskie temperatury są dużym wyzwaniem dla wszystkich maszyn – w tym samochodów. Przy dużych mrozach trzeba unikać czynności, które mogą uszkodzić pojazd. Czego nie wolno robić w wyjątkowo chłodne, zimowe dni? Co się stanie, jeśli nie będziesz przestrzegać tych zasad?
- Aut zimą nie ma łatwo. Warto więc unikać zachowań, które mogą działać negatywnie na samochód.
- Czego unikać? Samochód zimą nie lubi słabego akumulatora czy szybkiego rozwijania prędkości.
- Warto też pamiętać, że niektóre elementy mogą zamarznąć – chodzi tu o hamulec czy drzwi.
- Dowiedz się, jak przygotować auto na zimę!
- Auto zimą — nie zaniedbuj stanu akumulatora
- Nie rozwijaj dużych prędkości, dopóki nie rozgrzejesz silnika
- Samochód zimą? Nie korzystaj z letnich płynów do chłodnic i spryskiwaczy
- Nie zaniedbuj sezonowej wymiany opon
- Nie otwieraj zamarzniętych drzwi na siłę
- Nie pozostawiaj zaciągniętego hamulca ręcznego przy bardzo dużych mrozach
- Czym grozi nieprzestrzeganie tych zasad?
Mrozy zbliżają się do Polski wielkimi krokami. Zanim nadejdą, sprawdź, jakich działań warto unikać, by nie narazić swojego auta na usterkę.
Auto zimą — nie zaniedbuj stanu akumulatora
Zacznijmy od początku, a więc od akumulatora. Niestety auto zimą może nie odpalić. Wszystko przez to, że niskie temperatury mogą znacząco obniżyć wydajność akumulatora. Aby uniknąć problemów z odpalaniem, warto regularnie sprawdzać stan naładowania baterii i utrzymywać go w dobrym stanie. Czasami warto doładować akumulator prostownikiem jeszcze przed nadejściem zimy, by zapobiec jego rozładowaniu przy większych mrozach. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której o poranku nie będziesz w stanie uruchomić auta bez pomocy innego kierowcy.
Nie rozwijaj dużych prędkości, dopóki nie rozgrzejesz silnika
Trzeba pamiętać, że jazda autem zimą wymaga przestrzegania kilku zasad. Jedna z nich odnosi się do przyspieszania. Czego unikać podczas jazdy zimą? Przede wszystkim nie rozwijaj dużych prędkości od razu po uruchomieniu auta, gdy silnik jest jeszcze zimny. Powinien on bowiem uzyskać odpowiednią temperaturę, zanim osiągnie większe obroty. Rozgrzanie jednostki napędowej zapewnia lepsze smarowanie i zmniejsza ryzyko uszkodzenia kosztownych podzespołów.
Samochód zimą? Nie korzystaj z letnich płynów do chłodnic i spryskiwaczy
Zimą bardzo ważne jest stosowanie płynu do chłodnicy i spryskiwaczy z odpowiednią ochroną przed zamarzaniem. Preparat źle dobrany do warunków atmosferycznych może zamarznąć, co grozi uszkodzeniem ważnych podzespołów – w tym nawet silnika (w przypadku płynu do chłodnic).
Bardzo ważne jest też zadbanie o jakość stosowanych środków. Jaki płyn zimowy do spryskiwaczy? Do oczyszczania szyb zimą doskonale sprawdzi się m.in. Zimowy płyn do spryskiwaczy sam. -20°C 5L. Zawiera on składniki, które są bezpieczne dla wycieraczek, reflektorów, lakieru i szyb, a jednocześnie zapobiegają zamarzaniu.
Płyn do spryskiwaczy usuwa z szyby zabrudzenia, które wpływają negatywnie na widoczność podczas jazdy. Jednocześnie nie zamarza w przewodach, zbiorniku lub na oknach, co mogłoby być bardzo niebezpieczne dla samego auta, kierowcy i pasażerów. To bardzo istotne. W końcu prowadząc samochód zimą, płyn do spryskiwaczy jest szczególnie ważny, a jeśli zamarznie — możemy nie zauważyć przeszkody, co może doprowadzić do wypadku.
Nie zaniedbuj sezonowej wymiany opon
Mimo że korzystanie z letnich opon zimą nie spowoduje takiej usterki w samochodzie, jak np. stosowanie nieodpowiedniego płynu do chłodnicy, to może być niezwykle niebezpieczne. Letnie ogumienie będzie ślizgać się na oblodzonej drodze. Wydłuży to drogę hamowania, a nawet uniemożliwi wytracenie prędkości. Prowadzenie auta zimą będzie utrudnione także podczas jazdy po śniegu.
Opony trzeba wymienić już wtedy, gdy średnia temperatura dobowa wynosi mniej niż 7°C. Umów się na wizytę w warsztacie odpowiednio wcześnie, by nie przegapić tego momentu.
Oczywiście można też postawić na dobre opony wielosezonowe. Warto jednak kontrolować stan takiego ogumienia, by sprawnie poruszać się po drogach w trudnych warunkach.
Nie otwieraj zamarzniętych drzwi na siłę
Czas na kolejną rzecz, która jest częsta podczas korzystania z samochodu zimą, a więc zamarznięte drzwi. W końcu przymarznięte uszczelki podczas niskich temperatur nie są rzadkością. Zjawisko to występuje nie tylko po umyciu auta na myjni, lecz także wtedy, gdy w szczelinach zgromadzi się wilgoć. Zamarzniętych uszczelek nie należy odrywać na siłę. Może to doprowadzić do ich uszkodzenia i nieszczelności.
Przed nadejściem zimy lepiej zabezpieczyć uszczelki specjalnym preparatem, a więc silikonem do uszczelek. Zapobiegnie on ich przymarzaniu i pękaniu.
Nie pozostawiaj zaciągniętego hamulca ręcznego przy bardzo dużych mrozach
Musisz pojechać autem zimą do pracy albo w inne miejsce? Nie zostawiaj zaciągniętego hamulca ręcznego! Dlaczego? Kwestia pozostawienia zaparkowanego auta bez zaciągniętego hamulca ręcznego może być problematyczna. Czasami nie jest to możliwe – zwłaszcza gdy parkujesz na wzniesieniu. Jeśli jednak jest taka opcja, unikaj zaciągania hamulca przy bardzo dużych mrozach. Wszystko przez to, że linka hamulca może bowiem zamarznąć, uniemożliwiając powrót do poprzedniej pozycji. To może być dość problematyczne, bo samochód może po prostu nie ruszyć, a jeśli już ruszy to jazda z
Czym grozi nieprzestrzeganie tych zasad?
Korzystanie z samochodu zimą jest zdecydowanie trudniejsze niż latem. Zaniedbanie wymienionych zasad może doprowadzić do kosztownych usterek, wydłużenia drogi hamowania czy problemów z odpaleniem auta. Do zimy warto przygotować się już jesienią, by nie stracić możliwości bezpiecznego korzystania z pojazdu przy pierwszych przymrozkach. Warto więc zakupić odpowiednie zimowe akcesoria do auta. Dzięki temu kierowca może spać spokojnie i nie martwić się o to, że z powodu niskiej temperatury auto nie uruchomi się lub też, że jazda w zimowych warunkach będzie utrudniona.
Zobacz, w co warto się zaopatrzyć przed zimą!
Zobacz też: