Spełnione marzenia o czterech kółkach Jeszcze trzy dekady temu w Polsce o wiele łatwiej było…
Auto detailing samodzielnie? To możliwe, ale czy opłacalne?
Wielu kierowców szuka najbardziej przystępnej cenowo możliwości przywrócenia estetycznego wyglądu karoserii auta. Odpowiedzią na tę potrzebę jest auto detailing. Jedni chcą przeprowadzić go samodzielnie, inni natomiast zastanawiają się nad skorzystaniem z usług profesjonalistów. Wyjaśniamy, na czym polega ten proces oraz jakie przynosi korzyści.
- Detailing – co to jest, jaki ma cel, a jakie ograniczenia?
- Samodzielny detailing – zalety i wady
- Zalety samodzielnego detailingu samochodu
- Wady detailingu we własnym zakresie
- Detailing auta w specjalnej firmie – zalety i wady
- Zalety detailingu w firmie
- Wady zlecenia detailingu
- Ile kosztuje polerowanie samochodu w zakładzie?
- Gadżety, które przydadzą się do detailingu samochodowego
Auto detailing – co to jest, jaki ma cel, a jakie ograniczenia?
Detailing to proces kompleksowej pielęgnacji pojazdu. Obejmuje szereg zabiegów mających na celu przywrócenie lub nawet poprawienie pierwotnego wyglądu. Zadanie to jest realizowane wieloetapowo. Obejmuje różne działania — począwszy od czyszczenia wnętrza, przez polerowanie lakieru, aż po zabezpieczanie powierzchni specjalistycznymi środkami.
Auto Detailing to wielu osób artystyczna forma dbałości o auto. Specjaliści szkolą się w zakresie tematyce pielęgnacji i regeneracji lakieru przez wiele lat. Celem detailingu jest nie tylko poprawa estetyki karoserii, ale też jej ochrona przed korozją, blaknięciem czy zarysowaniami.
Ciekawostka! Detailing nie naprawi uszkodzonej karoserii. Nie pomoże odzyskać jej pierwotnego wyglądu w razie np. zejścia warstwy lakieru bezbarwnego. Nie usunie także głębokich zarysowań sięgających podkładu.
To może Cię zainteresować: Pędzelek detailingowy – jaki wybrać i jak używać?
Samodzielny detailing – zalety i wady
Decydując się na samodzielny detailing, stajesz przed wyzwaniem, które może przynieść wiele satysfakcji, ale i problemów. Jest to doskonała opcja dla pasjonatów, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad procesem pielęgnacji pojazdu. To też świetne zadanie dla osób oszczędnych, które wierzą w swoje umiejętności manualne i nie chcą płacić za profesjonalną usługę.
Zalety samodzielnego detailingu samochodu
Samodzielny detailing pozwala na dokładne poznanie auta i poprawek, które trzeba w nim wprowadzić. Całą pracę możesz wykonywać spokojnie przez wiele godzin, bez pośpiechu i stresu. Oczywiście, jeśli tylko masz na to czas. Jest to również sposób na znaczące oszczędności, gdyż usługi profesjonalnych firm detailingowych bywają kosztowne. Dodatkowo samodzielne wykonywanie tych zabiegów daje dużą satysfakcję z własnoręcznie wykonanej pracy.
Wady detailingu we własnym zakresie
Podstawowym wyzwaniem samodzielnego auto detailingu jest to, że do jego przeprowadzenia trzeba mieć wiedzę i umiejętności. Niezbędny jest także dostęp do profesjonalnych narzędzi i środków. Spory problem może stanowić również czasochłonność procesu. To szczególnie kłopotliwe dla osób, które mają ograniczoną ilość wolnego czasu. Przeprowadzenie wszystkich prac może zająć nawet ponad kilkanaście godzin.
Detailing auta w specjalnej firmie – zalety i wady
Detailing w specjalnej firmie ma oczywiście swoje wady i zalety. Ważne jest to, by być ich świadomym, decydując się na profesjonalną usługę.
Zalety detailingu w firmie
Zlecając detailing specjalistom, możesz liczyć na kompleksową usługę. Masz pewność, że Twoje auto będzie znajdowało się w rękach ekspertów. Profesjonalne firmy dysponują zaawansowanymi technologiami i środkami, które zapewniają spektakularne efekty. To narzędzia i preparaty, które często są słabo dostępne dla zwykłych konsumentów, choćby z uwagi na wysoką cenę czy konieczność sprowadzenia z zagranicy. Współpraca ze specjalistami od detailingu to także oszczędność czasu dla właściciela.
Wady zlecenia detailingu
Główną wadą zlecenia detailingu jest cena. Usługi profesjonalistów są znacznie droższe od samodzielnego wykonania tych samych zabiegów. Koszt wynika z amortyzacji specjalistycznego sprzętu przez zakład i z samej obsługi, w tym pracy ręcznej zatrudnionych pracowników. Nie bez znaczenia jest też czas. Mimo że właściciel samochodu nie poświęca na niego czasu, samochód jest niedostępny podczas usługi.
Ile kosztuje polerowanie samochodu w zakładzie?
Cena polerowania samochodu w specjalistycznym zakładzie może być dość wysoka. Jest to jednak inwestycja, która zazwyczaj się opłaca. Profesjonalne polerowanie nie tylko poprawia wygląd lakieru, ale również chroni go przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. Średnia rynkowa wartość tej usługi może wynosić nawet do 2 000 zł. Koszt zależy od wielkości auta, jego obecnego stanu czy trudności związanych z pracą.
Ile kosztuje auto detailing w firmie, a ile samodzielnie?
Autodetailing w profesjonalnej firmie to koszt, który może znacząco obciążyć budżet właściciela pojazdu. Z drugiej strony zapewnia najwyższą jakość usług i trwałe efekty. Koszt? Zależnie od wariantu, od kilku do nawet kilkunastu tysięcy zł. Tak duża rozbieżność wynika ze stanu auta oraz zakresu prac związanych z odzyskaniem jego wyglądu. Jak widać, odpowiedź na pytanie, ile kosztuje detailing samochodu, jest bardzo trudna bez kontaktu ze specjalistą. Samodzielny detailing jest zdecydowanie tańszy. Wymaga jedynie niewielkiej inwestycji w odpowiednie środki i narzędzia.
Gadżety, które przydadzą się do samodzielnego detailingu samochodowego
W jakie gadżety warto się zaopatrzyć przed detailingiem?
- mikrofibra do osuszania – świetnie sprawdzi się np. Mikrofibra Fluffy Dryer Moje Auto Detailer, ponieważ ma miękkie, puszyste włosie oraz delikatną strukturę, która nie rysuje lakieru,
- zestaw pędzelków – my polecamy Moje Auto Detailer zestaw pędzelków detailingowych z włosiem, które nie rysuje powierzchni oraz dobrą skutecznością przy myciu zakamarków,
- szczotka do mycia felg Ultimate Wheel – ma gęste włosie o długości, która umożliwia wyczyszczenie felg o bardzo skomplikowanym wzorze.
Przyda się również piana aktywna do mycia karoserii. Naszą propozycją jest Moje Auto Detailer Neutralna Piana Aktywna.
Cechują ją wysoka wydajność i skuteczność, a przy tym także przyjemny zapach. Jej zastosowanie daje efekt w postaci lśniącego lakieru.
Warto przemyśleć również detailing wnętrza samochodu, dzięki któremu przywrócisz pierwotny stan tapicerki i zabezpieczysz ją na wiele kolejnych lat. Niezależnie od zakresu prac, taka forma dbania o samochód pozwoli Ci każdego dnia cieszyć się jego estetycznym wyglądem. Detailing sprawi, że auto będzie wyglądało jak po wyjeździe z salonu.