Z artykułu dowiesz się: Jakie są rodzaje tapicerek Które plamy najtrudniej jest usunąć Jak wybrać…
Produkty do prania tapicerki samochodowej – który wybrać?
Czekoladki, cukierki, słodkie napoje, kanapki – czyszczenie tapicerki samochodowej to bez wątpienia poważne wyzwanie. Poza tym, tapicerka wchłania wilgoć i w długo niewietrzonym aucie zaczyna śmierdzieć. Czyszczenie takiej tapicerki stanowi skomplikowany proces. Do czyszczenia wszelkiego rodzaju samochodowych tapicerek przeznaczone są odpowiednie kosmetyki.
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie są właściwości tapicerki welurowej i alcantara
- Jakie są etapy kompleksowego czyszczenia tapicerki
- W jaki sposób wybierać środek do czyszczenia tapicerki
- Jak używać środków czyszczących
Tego typu środki są sprzedawane w butelkach z aplikatorem piany lub w sprayu. Pomagają w konserwacji i impregnacji tapicerki oraz niwelują nieprzyjemne zapachy, np. dym papierosowy. Utrzymanie wnętrza samochodu w czystości jest równie ważne, jak dbanie o jego mechaniczne podzespoły. Czyste i pachnące wnętrze ma również znaczenie podczas sprzedaży samochodu.
Rodzaje tapicerki tkaninowej – welurowa i alcantara
W niektórych samochodach terenowych możemy się spotkać ze specjalną tapicerką, łatwo zmywalną, którą bardzo łatwo utrzymać w czystości. Niestety, w większości samochodów mamy do czynienia z tapicerką welurową lub z alcantary. Tapicerka welurowa, im bardziej puchata i miękka, tym trudniej utrzymać ją w czystości. Tapicerka welurowa jest bardzo przyjemna w użytkowaniu, jednak czyszczenie takiej tapicerki stanowi skomplikowany proces. Wnętrze auta trzeba najpierw dokładnie odkurzyć, bo śmieci znajdujące się na fotelach lub w różnych zakamarkach, utrudniają pranie. Po wypraniu tapicerki warto auto dokładnie przewietrzyć i upewnić się, że wszystkie elementy są suche. Pranie najlepiej wykonać w ciepły i wietrzny dzień.
Tapicerka z alcantary jest praktyczna i trwała. Alcantara to tkanina używana w produkcji tapicerki meblowej, jachtowej, samolotowej oraz samochodowej. Wykonana jest z syntetycznych ultramikrowłókien. Charakteryzuje się miękkością, wytrzymałością, łatwością czyszczenia, odpornością na ścieranie oraz wysoką żywotnością. Produkowana jest z bardzo drobnych, w specjalny sposób splecionych, mikrowłókien poliestru i poliuretanu. Poliester nadaje produktowi wytrzymałość, a poliuretan miękkość.
Najpierw odkurzanie
Zanim przejdziemy do usuwania zabrudzeń i plan, musimy odkurzyć tapicerkę. To pozwoli nam powierzchownie wyczyścić powierzchnię z luźnego brudu. Warto wybrać odkurzacz charakteryzujący się dużą siłą ssącą. Szczególnie jest to ważne, jeżeli podróżujesz z czworonogiem, który gubi sierść. W ten sposób wessiesz skutecznie drobne włosy, które wniknęły w tkaninę. Pamiętaj, aby dotrzeć do każdego zakamarka. Kurz i okruszki po jedzeniu na pewno się w nich znajdują. Im dłużej będą tam zalegały, tym trudniej będzie je usunąć, a w przypadku jedzenia może pojawić się nawet nieprzyjemny zapach.
Dlaczego odkurzanie przed praniem tapicerki jest tak ważne? Ten etap zmniejsza ryzyko powstania zacieków. Co więcej, długo utrzymujące się na tapicerce zabrudzenia wraz z upływem czasu zanieczyszczenia „wbijają się” w materiał, zmieniając przy tym jego kolor. To dlatego należy potraktować czyszczenie tapicerki samochodowej wieloetapowo. Kluczowe jest też, aby ocenić obiektywnie jej stan, co pomoże w wyborze właściwego produktu czyszczącego.
Czego będziesz potrzebować?
Już wiesz, że na pewno odkurzacza na sucho. Może być to poręczny, mobilny, zasilany akumulatorem sprzęt, który trzymamy w dłoni. Sprawdzi się też odkurzacz domowy, jeżeli masz dostęp do prądu. Oprócz tego koniecznie woda, najlepiej bieżąca, alternatywnie wiadro z wodą. Nie może też zabraknąć skutecznego środka do czyszczenia tapicerki na mokro. Może być w formie piany lub w postaci aerozolu. Koniecznie miej pod ręką ściereczki z mikrofibry oraz gąbkę lub szczoteczkę z miękkim włosiem. Jeżeli wykonujesz kompleksowe czyszczenie wnętrza swojego samochodu, sprawdź pogodę. Szybciej wyschnie tapicerka, jeżeli na zewnątrz będzie ciepło i nie będzie padało.
Wybór metody czyszczenia i środka piorącego do tapicerki
Wybór metody czyszczenia zależy od wielu ważnych czynników, między innymi od stopnia zabrudzenia i oczekiwanego efektu. Możemy zdecydować się na pranie ekstrakcyjne wykonane przez profesjonalną firmę bądź wykonać je samodzielnie. Istotnym elementem, jest dobór odpowiedniej chemii czyszczącej, tylko tak uzyskamy zadawalający efekt. Marka Moje Auto posiada w swojej ofercie takie produkty. Są to Płyn do prania tapicerki + odplamiacz 2 w 1 oraz Preparat do czyszczenia tapicerki w aerozolu. Produkty te zawierają w składzie substancje zwilżające oraz rozpuszczalniki, które doskonale poradzą sobie z trudnymi zanieczyszczeniami.
Płyn do prania tapicerki + odplamiacz 2 w 1 to silny środek piorący do czyszczenia. Skutecznie usuwa brud oraz plamy z głębszych warstw tkaniny, dzięki czemu siedzenia materiałowe, obicia, tapicerka winylowa i dywaniki wyglądają jak nowe. Zapewnia doskonały efekt czyszczenia. W przypadku pojedynczych plam można go zastosować jako odplamiacz.
Preparat do czyszczenia tapicerki w aerozolu to uniwersalny środek pieniący do czyszczenia wszystkich rodzajów tapicerki. Silnie działająca piana zapewnia doskonały efekt czyszczenia. Należy pamiętać, aby produkt zawsze sprawdzić na małej powierzchni w niewidocznym miejscu, by nie uszkodzić tapicerki. Produkt nanosimy na czyszczoną powierzchnię z odległości ok. 20 cm. Musimy chwilę odczekać, aby umożliwić reakcję preparatu z zabrudzoną powierzchnią a następnie za pomocą wilgotnej gąbki o dużych porach, szmatki lub szczotki wyczyścić powierzchnię. Gąbkę spłukać i ponownie przetrzeć czyszczoną powierzchnię. W miarę potrzeby czynność można powtórzyć.
Podczas podróży zawsze warto mieć pod ręką nawilżane Ściereczki do tapicerki i tkanin marki Moje Auto Softi. Ściereczki służą do ekspresowego czyszczenia. Pomogą nam one szybko pozbyć się plam powstałych nagle podczas jazdy samochodem, np. rozlany sok. Są bezpieczne dla wszystkich powierzchni w samochodzie, usuwają trudne zabrudzenia.
Jak używać środków do czyszczenia tapicerki samochodowej?
Przy każdym nowym produkcie zawsze sprawdzamy jego działanie, wykonując test na niewidocznej powierzchni. To najlepszy sposób na to, aby uniknąć niepożądanych efektów. Przy szczególnie trudnych zabrudzeniach wybierz płyn do prania tapicerki + odplamiacz 2 w 1. Na odkurzoną powierzchnię nanieś jego niewielką ilość, trzymając dozownik w odległości ok. 20 cm. Aby preparat zaczął działać, odczekaj kilka minut. Dzięki temu głębiej wniknie on we włókna i usunie nawet długo już istniejące zabrudzenia. Następnie wyczyść tapicerkę z wykorzystaniem wilgotnej gąbki, szmatki lub szczotki. Kolejny krok to przetarcie powierzchni wypłukaną w letniej wodzie gąbką. Jeżeli jest to konieczne, czynność należy powtórzyć.
W podobny sposób korzystamy z uniwersalnego płynu do czyszczenia tapicerek w aerozolu, również pamiętając o wykonaniu testu. Tapicerkę należy czyścić regularnie. Nie czekaj zatem, aż pojawią się widoczne plamy. Warto systematycznie odkurzać wnętrze samochodu i usuwać na mokro bieżące zabrudzenia.
Podsumowanie – produkty do prania tapicerki samochodowej
Niezależnie od rodzaju materiału, tapicerka samochodowa szybko się brudzi i zmienia kolor. Nawet, jeśli kierowca regularnie odkurza wnętrze, kurz szybko wnika we włókna foteli. Brud w odsłoniętych miejscach dodatkowo jest utrwalany przez wysoką temperaturę, do której wnętrze nagrzewa się podczas postoju na słońcu. Aby temu zapobiec warto systematycznie dbać o wnętrze samochodu. Po odpowiednich zabiegach tapicerka odzyskuje swoje właściwości, pachnie i jest zabezpieczona przed kolejnymi zabrudzeniami.
- Trudniejsza w czyszczeniu jest tapicerka welurowa, alcantara jest bardziej wytrzymała i odporna na zabrudzenia.
- Pierwszym etapem kompleksowego czyszczenia tapicerki jest jej odkurzanie, aby pozbyć się luźnych zabrudzeń i kurzu.
- Do trudnych plam wybierz płyn do prania tapicerki + odplamiacz 2 w 1, do bieżącego sprzątania preparat do czyszczenia tapicerki w aerozolu, z kolei podczas podróży przydadzą się ściereczki do tapicerki i tkanin marki Moje Auto Softi.
- Przed pierwszym użyciem środka czyszczącego, sprawdź jego działanie na niewielkiej powierzchni materiału.