Z artykułu dowiesz się: Co to jest homologacja butli LPG i w jakich okolicznościach należy…
Kalendarz prac dla każdego kierowcy – kiedy i o czym należy pamiętać?
Styczeń – pamiętaj o corocznym przeglądzie technicznym
Coroczny przegląd techniczny samochodu to obowiązek każdego właściciela używanego auta. Na takim przeglądzie sprawdzany jest stan oświetlenia, opony, hamulce, poziom emisji szkodliwych substancji oraz podstawowe elementy zapewniające bezpieczeństwo, jak np. pasy. Bez ważnego przeglądu technicznego grozi nam mandat. Pamiętajcie, że jeżeli nasze auto nie spełnia wszystkich wymogów, to nasz dowód rejestracyjny może zostać zatrzymany. Już teraz sprawdźcie, kiedy musicie go wykonać. Warto o tym pamiętać, aby uniknąć różnego typu nieprzyjemności. Aktualne badania techniczne zagwarantują nam większą dozę spokoju, a co za tym idzie, większą frajdę z jazdy. Będąc uczestnikiem ruchu drogowego, powinniśmy pamiętać o bezpieczeństwie swoim i innych kierowców. Mając pewność, że podróżujemy sprawnym autem, przyczyniamy się do zmniejszania stłuczek i wypadów, czyli pracujemy na to, aby polskie drogi były postrzegane jako bezpieczne.
Luty – sprawdź stan wycieraczek
Każdy kierowca w okresie zimowym powinien w szczególności dbać o bezpieczeństwo podczas jazdy. Niestety zimą warunki atmosferyczne są często uciążliwe dla kierowców. Nawet bardzo doświadczonym kierowcom zdarzy się popełnić błąd. Jednak wszyscy bez wyjątku powinni dołożyć wszelkich starań, aby zagwarantować sobie dobrą widoczność. Dobra widoczność to jeden z podstawowych gwarantów bezpieczeństwa. Silne opady śniegu lub śniegu z deszczem, a do tego szybko zapadający zmrok, to główne przyczyny utrudnień, które spędzają sen z powiek kierowcom.
Gwarancją dobrej widoczności są przede wszystkim sprawne wycieraczki. Koniecznie sprawdźcie, czy pióra Waszych wycieraczek nie są już zużyte. Jeżeli tak, to na najbliższej stacji możecie wyposażyć się w nowe. Warto jednak pomyśleć o nich już wcześniej już wcześniej i mieć zawsze jedną parę w zapasie. Przed zakupem można zapoznać się z wartościowymi treściami zamieszczonymi w sieci i wybrać te, które będą dla nas najbardziej odpowiednie. Następnie udać się do dobrego sklepu motoryzacyjnego, albo zamówić je przez internet. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że o nasze bezpieczeństwo dba sprawdzony, profesjonalny sprzęt.
Marzec – czas na wiosenne porządki
Wiosna zagościła u nas już na dobre. O porządkach powinniśmy pamiętać nie tylko w domu, ale również w samochodzie. Umyj dokładnie samochód, nawoskuj karoserię i wyczyść jego wnętrze. Niestety zima jest tą porą roku, która ma najbardziej inwazyjny wpływ na nasze auto. Może ono ucierpieć pod względem technicznym, jak i wizualnym. Dobrze jest zatem zarezerwować trochę czasu w słoneczny dzień i zrobić dokładne oględziny naszego samochodu. Dokładne umycie auta pozwoli zobaczyć, czy na karoserii pojawiły się jakieś niechciane mankamenty, jak np. wgniecenia, rysy albo – o zgrozo! – ruda! Im szybciej zauważymy problem, tym większa szansa, że uda nam się mu zapobiec, zanim urośnie do granic czegoś poważniejszego i oczywiście bardziej kosztownego do usunięcia. Podobnie należy zrobić oględziny wnętrza samochodu. Dokładnie go wysprzątać, wyczyścić dywaniki, wyprać pokrowce, umyć kokpit i poodkurzać.
Kwiecień – zmień opony na letnie
Kiedy średnia dobowa temperatura sięga powyżej 7 stopni Celsjusza to znak, że najwyższa pora na założenie letnich opon. To jedyny element samochodu, który ma styczność z jezdnią i to one zapewniają nam bezpieczeństwo na drodze. Skład mieszanki gumowej opon letnich różni się od tej zimowej. Tworzywo używane w letnich oponach jest przystosowane do pracy w temperaturze powyżej 7 Celsjusza i w takich warunkach gwarantuje pełnie osiągów. Kolejną istotną rzeczą są różnice w bieżniku opon zimowych i letnich. Podział na opony letnie i zimowe nie został wymyślony bez powodu. Jazda na letnich oponach w okresie wiosenno-letnim w znacznym stopniu przekłada się na większy komfort podróżowania. Jeśli bieżnik opony jest dedykowany jakimś rodzajom nawierzchni, to analogicznie w kontakcie z nią ulega mniejszemu zużyciu.
Maj – czas na pierwsze wyjazdy urlopowe. Sprawdź stan ogólny samochodu
Przed długą trasą, samochód musi być dokładnie sprawdzony. Przecież nie chcemy popsuć sobie wyjazdu nieplanowaną wizytą u mechanika. Przede wszystkim sprawdźmy stan układu hamulcowego. Jeśli tarcze są cienkie lub nierówno zużyte, a klocki są bardzo wytarte – należy je wymienić. Warto pamiętać, że w jednym momencie wymieniamy zarówno klocki, jak i tarcze na obu kołach tej samej osi. To zasada, której absolutnie należy przestrzegać. Sprawne hamulce to jedna z priorytetowych rzeczy, która ma bardzo duży wpływ na bezpieczne przemieszczanie się samochodem. Jednak w okresie wiosenno-letnim są one szczególnie ważne. Zmrok zapada dopiero w godzinach wieczornych, drogi nie są zawężone, tak jak to ma miejsce zimą.
W naszym obszarze geograficznym rzadko mamy do czynienia z obfitymi opadami deszczu. Te wszystkie czynniki sprawią, że wielu kierowców słusznie ocenia warunki panujące na drodze jako dobre, bądź bardzo dobre i prowadzi auto z większą pewnością siebie, co niestety często jest mylone z brawurą. Dynamika ruchu jest większa niż zimą. Dlatego trzeba być zawsze przygotowanym na wykonanie szybkiego manewru hamowania. Kiedy dojdzie do takiej sytuacji na jezdni, hamulce nie mogą nas zawieść!
Czerwiec – sprawdź stan płynów samochodowych
Dla kierowców jeżdżących w letnich warunkach najważniejsze jest zużycie paliwa. Latem z reguły pokonujemy większe odległości i nawet niewielkie zmiany w zużyciu paliwa będą miały istotny wpływ na nasze koszty. Upewnij się, że w układzie chłodzenia samochodu znajduje się odpowiednia ilość płynu chłodzącego o odpowiednich parametrach. Dodatkowo sprawdź poziom oleju i płynu do spryskiwaczy. To bardzo ważne, ponieważ każdy płyn ma inne właściwości, niektóre zużywają się szybciej, a inne wolniej. Żaden kierowca nie powinien dopuścić do sytuacji, aby którykolwiek z płynów znajdował się poniżej wartości minimalnej wskazanej na pojemniku, do którego się go wlewa.
Lipiec – sprawdź stan klimatyzacji
Zanim udamy się na urlop, należy wykonać kontrolę klimatyzacji, aby do kabiny nie dostawały się bakterie, grzyby i inne alergeny, które często są powodem nieprzyjemnego zapachu w kabinie. Pamiętajmy jednak, żeby ustawiać klimatyzację w samochodzie na nie niżej niż 7-9 stopni od tej panującej na zewnątrz. To niezwykle ważne. Temperatura w nagrzanym samochodzie promieniami słonecznymi może być wyższa niż ta panująca na zewnątrz.
Jeśli zaniedbamy klimatyzację i przestanie ona pracować poprawnie, albo w sporadycznych przypadkach korzystanie z niej będzie niemożliwe, istnieje ryzyko, że kierowca zasłabnie za kierownicą. Może to doprowadzić do stłuczki, a nawet do tragicznego wypadku. Natomiast w sytuacji, gdy ustawimy klimatyzację tak, aby zbiła temperaturę np. o 15 stopni od tej panującej na zewnątrz, bardzo ucierpi na tym zdrowie kierowcy oraz jego pasażerów. Ludzki organizm nie jest przystosowany do tak dużych skoków temperatury w tak krótkim czasie. Dlatego, kiedy wysiądziemy z samochodu, możemy poczuć się źle.
Sierpień – sprawdź obowiązkowe wyposażenie samochodu
W podstawowym wyposażeniu samochodu powinna znaleźć się gaśnica i trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji. Ich brak skutkuje mandatem karnym. W Polsce posiadanie apteczki w samochodzie nie jest konieczne, ale jest to rzecz, która może się przydać. Dla bezpieczeństwa innych oraz własnego warto mieć ją w samochodzie. Nigdy nie wiemy, co spotka nas na drodze.
Wrzesień – zadbaj o prawidłowe oświetlenie
W okresie jesiennym, kiedy szybciej zapada zmrok, powinniśmy zwrócić uwagę na stan oświetlenia samochodu. Przede wszystkim zadbajcie, aby klosze lamp były zawsze czyste. To poprawi jakość oświetlenia. Dzięki temu będziemy lepiej widzieć nie tylko samochody, ale też pieszych, którzy poruszają się po jezdni z powodu braku pobocza czy chodnika, a którzy zapomnieli o odblaskowych opaskach. Ponadto nie zapinajcie o prawidłowym ustawieniu świateł. Źle ustawione reflektory mogą oślepiać innych kierowców.
Październik – zmień opony na zimowe!
Opony zimowe mają inną mieszankę gumy niż letnie. Ich elastyczność w niskich temperaturach jest dużo większa niż w oponach letnich, co pozwala na zachowanie lepszej przyczepności do jezdni. Dobrze dobrane opony to gwarant naszego bezpieczeństwa. Nie zwlekajcie z tą czynnością do ostatniej chwili i nie dajcie się zaskoczyć zimie! W grę wchodzi Wasze bezpieczeństwo.
Listopad – wymień płyn do spryskiwaczy
Śnieg, śnieg z deszczem i lód mogą szybko ograniczyć widoczność. Napełnij zbiornik na płyn do spryskiwaczy zimowym płynem niezamarzającym. To zdecydowanie poprawi widoczność i komfort jazdy. Będziemy mogli stawić czoła niesprzyjającej aurze i podróżować bezpieczniej. W listopadzie zaczynają się przymrozki. Szczególnie nocą temperatura spada poniżej zera. Udając się rano do samochodu, możemy zastać oszronione szyby. Dlatego powinniśmy wyposażyć się w odmrażacz do szyb i rękawiczki. Preparat rozpuści szron, a pozostałości pozbędziemy się skrobaczką lub ściągaczką do wody. Warto tę czynność przeprowadzić w rękawiczkach. Dzięki temu nasze dłonie nie zmarzną, a to znaczy, że palce zachowają pełną sprawność ruchową. Nie zaleca się prowadzenia samochodu zmarzniętymi rękami, ponieważ ma to negatywny wpływ na bezpieczeństwo.
Grudzień – co warto mieć w samochodzie?
Co mieć w bagażniku, aby zima nas nie zaskoczyła? Nawet nie ruszając się z domu, po nocnych opadach może nas spotkać przykra niespodzianka w postaci zasypanego samochodu. W takim przypadku użyteczna będzie zwyczajna szufla do śniegu lub szczotka z miękkim włosiem, która w prosty sposób pozwoli usunąć zalegający śnieg. Przy ujemnych temperaturach warto pamiętać o kablach rozruchowych, bez względu na to, czy mamy silnik Diesla, czy benzynowy – zawsze warto je wozić w bagażniku.
Konkluzje
- Każdy miesiąc wymaga od kierowców dbania o samochód.
- Raz w roku należy udać się na przegląd techniczny, żeby sprawdzić ogólny stan naszego auta.
- Zimą bardzo ważną rolę odgrywają wycieraczki. Kierowcy zawsze powinni mieć jedną parę piór w zapasie.
- Wraz z nadejściem wiosny należy poddać samochód oględzinom pod względem technicznym i wizualnym. To powoli ocenić, czy zimowa aura w negatywny sposób wpłynęła na nasz samochód.
- W kwietniu zaleca się zmianę opon z zimowych na letnie.
- Maj to rozpoczęcie okresu urlopowego, co nierzadko wiąże się z dłuższymi podróżami. Warto sprawdzić stan samochodu i pozbyć się wszelkich usterek.
- Każdy kierowca co pewien czas ma obowiązek sprawdzić stan wszystkich płynów w samochodzie.
- Lipiec to czas upałów. Dlatego należy zatroszczyć się o klimatyzację oraz zapoznać z zasadami prawidłowego korzystania z niej.
- Każdy samochód musi posiadać obowiązkowe wyposażenie, które jest dokładnie określone przez przepisy. Warto sprawdzić, czy mamy wszystkie niezbędne rzeczy.
- Wrzesień to czas, kiedy dzień staje się coraz krótszy, dlatego koniecznie należy zadbać o czyste, dobrze wyregulowane i sprawne reflektory.
- Kiedy temperatury zaczynają spadać poniżej zera, to znak, że należy zmienić opony letnie na zimowe. Nie zaleca się odwlekać tego momentu.
- Kiedy oczekujemy na nadejście zimy, musimy pamięć o zimowym płynie do spryskiwaczy, aby niezależnie od panujących warunków atmosferycznych, zawsze mieć zapewnioną optymalną widoczność.
- W grudniu koniecznie zaopatrzmy się w szczotkę z miękkim włosiem do usuwania śniegu z karoserii. Pamiętajmy, aby odśnieżać samochód dokładnie, szczególnie dach, lusterka, szyby, reflektory i rejestrację.
***
Kajetan Kajetanowicz – kierowca rajdowy (Automobilklub Polski), urodził się 5 marca 1979 r. w Cieszynie, mieszkaniec Ustronia; zawodnik LOTOS Rally Team, trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy 2015, 2016 i 2017 oraz czterokrotny Rajdowy Mistrz Polski w latach 2010-2013.