Z artykułu dowiesz się - najlepsze aplikacje dla kierowców: Jakie są najlepsze aplikacje do planowania…
Zmiany dla nowych kierowców. Jeszcze nie teraz!
Od początku 2018 roku docierały do nas informacje dotyczące zmian dla początkujących kierowców. Z założeń wynikało, że mają one wejść w życie z dniem 4 czerwca bieżącego roku. Tak się jednak nie stało i nowe zasady jeszcze nie obowiązują. Chętni na prawo jazdy zdecydowali się na kurs oraz egzamin wcześniej, aby móc uniknąć trudności i większej liczby obowiązków. Jak się okazało, nie musieli się tak śpieszyć…
Ciągle zmieniające się przepisy, nowo pojawiające się informacje dotyczące zmian, sprzeczne komunikaty. Wszystko to powoduje, że często mamy problem z ich prawidłową interpretacją. W szczególności jeżeli jesteśmy jeszcze „świeżymi” kierowcami, odbywamy lub planujemy kurs na prawo jazdy. Od początku czerwca nowym kierowcom miało być trudniej, co było dużą mobilizacją dla młodzieży, aby kurs rozpocząć wcześniej i tym samym jeszcze przed 4 czerwca zdać egzamin. Przepisy są gotowe, ale jeszcze nie obowiązują. Wynika to z opóźnienia, które dotyczy wdrożenia systemu CEPiK 2.0. Ministerstwo Cyfryzacji. Nie znamy dokładnej daty, od kiedy będą obowiązywały nowe regulacje, lecz wiemy, na co muszą się przygotować początkujący kierowcy.
Okres próbny i kurs doszkalający
Osobę otrzymującą prawo jazdy kategorii B po wdrożeniu nowych przepisów będzie zobowiązywał okres próbny trwający 2 lata. Liczyć go będziemy od dnia, w którym kierowca odebrał dokument. Dlaczego z tego powodu pojawiły się tak duże obawy u przyszłych kierowców? Przede wszystkim z tego powodu, że w przypadku popełnienia w tym czasie 3 wykroczeń drogowych lub 1 przestępstwa drogowego starosta będzie miał możliwość cofnięcia uprawnień. 2 wykroczenia drogowe oznaczają przedłużenie okresu próbnego o kolejne 2 lata.
Nowi kierowcy między 4-8 miesiącem od dnia odebrania prawa jazdy będą zobowiązani odbyć obowiązkowy, odpłatny kurs doszkalający. Będzie on w formie zajęć teoretycznych, a tematyka dotyczyć będzie w szczególności bezpieczeństwa na drodze i czynników, które je ograniczają. Ponadto uczestnicy kursu uczestniczyć będą w zajęciach praktycznych.
Limity, zakazy i nakazy dla młodych kierowców
Młody kierowca po otrzymaniu prawa jazdy przez okres 8 miesięcy będzie pod wzmożonym nadzorem i musi się przygotować na bardziej rygorystyczne ograniczenia prędkości. Na obszarze zabudowanym nie będzie on mógł się poruszać z większą prędkością niż 50 km/h, z kolei poza obszarem zabudowanym 80 km/h. Na autostradzie i drodze ekspresowej nie pojedzie szybciej niż 100 km/h.
Kierowca musi oznakować swój samochód z przodu i z tyłu zielonym liściem klonowym – charakterystyczny symbol dla początkujących kierowców. Dotyczy to kierowców będących na okresie próbnych przez pierwszych 8 miesięcy. Z tego obowiązku nie zwalniają go nawet przypadki, kiedy poruszać się będzie po drodze nie swoim samochodem.
Ponadto, kierowca przez 8 pierwszych miesięcy nie może podjąć pracy zarobkowej na stanowisku kierowcy zawodowego. Nie może też samodzielnie wykonywać działalności gospodarczej, gdzie konieczne jest kierowanie pojazdem kat. B. To oznacza, że młodzież po otrzymaniu prawo jazdy nie dorobi sobie do kieszonkowego jako dostawcy pizzy czy tez kurierzy, jak było to wcześnie i póki co jeszcze tak jest, nie wiemy jednak, jak długo.
UWAGA! Piraci drogowi również będą zobowiązani do odbycia 2-letniego okresu próbnego jako forma edukacji. Dotyczy to kierowców, którym odebrano prawo jazdy z powodu przekroczenia limitów punktów karnych. Ma to na celu zmniejszenie liczby pośpiesznych kierowców i tym samym zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach.